Lex Nokia

tnään käsittelyssä

http://www.iltalehti.fi/uutiset/200902249138062_uu.shtml

Alivaltiosihteeri Markku Wallin vahvistaa Helsingin Sanomille, että Nokian lähdöllä Suomesta uhattiin, kun kiisteltyä lakiesitystä sähköisen viestinnän tietosuojasta pantiin alulle

Saa nähdä, mitä eduskunta tänään päättää. Talouselämän uhkailujen ei luulisi vaikuttavan lainsäädäntöön...

13

2281

    Vastaukset 13

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • läpsähtää.

      Ei se ole mikään saanähdä-tapaus. Laki hyväksytään, kansa on edustajiensa suilla puhunut ja pulinat pois!

    • täysin aiheeton laki

      Valvontaa valvonnan päälle! Mikä on seuraava laki?
      Eduskunta ja halitus täynä ostettavia vellihousuja!

    • areenasta

      puhuivat asiaa jo 3viikkoa sitten

    • mukava katsella kun nenät laskeutuvat. Olen itse köyhä ja nautin siitä, koska en voi pudota korkealta.
      Nyt nuo jotka vielä vuosi sitten kulkivat nenä pystyssä kuin maailman omistajat ovat laskeneet
      neniään huomattavasti alemmas. Odottelen ryömintävaihetta kun lainat painaa ja korot vielä nousee. Köyhällä on halvat mutta, ah niin antoisat huvit. Kiitos teille tyhmät suomaalaiset

      • Koiranpää

        Minunkin tuttu vielä vuosi sitten kehuskeli, että nyt on uudet autot ja omakotitalo. Kun näin häntä viimeviikolla niin johan oli toinen ääni kellossa oli työt loppunut, autot ja talo myynnissä sekä lähes 280000e velkaa.

        Sellaista se on kun pitää lainarahalla leikkiä rikasta.


      • savihousu

        työnantajal on oikeus kaivaa muistitikku vaik hanurista ! oletan jotain takapajuisuutta rivien välist !siis tuhoontuomittu .umala nice !pakene vuorille valmiiks !


    • Journalisti2

      Se, että edunvalvontajärjestö painosti on ihan eri juttu, kuin Nokia olisi painostanut. Hesarin juttu oli valheellinen, ja nyt koetetaan vääntää, että EK olisi painostanut.

      Akava, SAK, EK ja muuthan ovat painostusjärjetöjä. Työntekijäliitot UHKAAVAT tämän tästä pysäyttää lentoliikenteen tai sairaanhoidon jne, jos eivät saa tahtoaan läpi tai joku laki ei miellytä.

      MEDIA ON SAIRASTA!

      Koska HS syytti, että Nokia on painostanut lainsäätäjää, mutta se olikin EK, joka pyrki vaikuttamaan alivaltiosihteeriin, niin kyseessä on VIRHE, joka pitää oikaista tai jonkun pitää valittaa jutusta Julkisen Sanan Neuvostolle.

      Eihän HS hyväksyisi, jos väitettäisiin, että HS julkaisi salaaotetut alastonkuvat alaikäisistä pikkutytöistä, jos kuvat olisikin julkaistu Alibissa.

    • tosi työväenpuolue

      Kyllä nyt naurattaa kun typerät duunarit ja työttömät haksahtivat äänestämään tämän sinivihreän hallituksen puolesta. No teitä valvotaan kuin apinoita ja pidetään teidät pelossa että tiedätte olla hiljaisia duunareita sidottuna asuntolainassa. Seuraavaksi korporaatiopampuilla on sitten oikeudet pistää taloonne videokamerat ja mikittää makkari jotta tiedetään milloin ei seiso. Kaikkihan tietää jos ei kotona toimi niin duunikin kärsii :D
      Suomesta ei tullutkaan poliisivaltio vaan korporaatiovaltio jossa poliisi on vain käsinukke ja hallitus pyörii rahan mukana.

      • ja metsää... . .

        Maksetaan ulkomaan velat pois, myydään maat ja metsät venäjälle, siis kaikki mikä menee kaupaksi.

        Kun ollaan omillamme muutetaan saaristoon väijymään.


      • kokkarit on ahneita

        Joo, tämä Suomen "keskiluokka", eli kaikki jotka omistavat velkarahalla hankitun mersun ja omakotitalon luulevat olevansa kokoomuslaisia. Samalla annetaan valtaa kaikenlaisille opportunisteille. Samaa velkaista ja köyhää porukkaa kaikki.


    • upapa . . .

      Mietin tuossa sellasta että tokkopa yritysvakoilu tuolla estyy.

      Vaikoilu on sen vertas kannattavaa bisnestä.

      • mistä tietää

        kun palkataan kokoajan uusia työntekijöitä ettei ne ole vieraan firman vakoojia. Nokiallakin on kiinalaisia työntekijöitä, jotka saattaa vakoilla kiinan hallituksen puolesta.


    • loppuupahan p...a puheet

      Antaa mennä läpi vaan. Ei kai sitä kenenkään työsähköpostissa pitäis olla mitään kovin suurta salailtavaa? Jos on jotakin oikein henk-kohtaista, niin eikös sitä voi ottaa oman sähköposti osoitteen henkilökohtaisten asioiden hoitoon, ja hommata vaikka kotikoneen???
      Ja jos joku nokia lähtee maasta niin lähteköön. Kyllä sen jättämä tyhjiö täyttyy ajan kanssa jollain toisella yrityksellä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra on mukana Suomen huutokauppakeisari -sarjassa

      Suomen huutokauppakeisari on tavallisten suomalaisten ohjelma. Sarjan suosiosta kertoo se, että nyt alkaa jo 19. kausi t
      Maailman menoa
      160
      1529
    2. Kuuleppas

      ensimmäiset naissuhteet toimii miehelle eräänlaisena oppikouluna, mutta hän ei välttämättä itse ymmärrä oppineensa mitää
      Ikävä
      256
      1086
    3. Mulla ei ole Suomessa enää mitään

      4 vuotta joutuu asumaan henkisessä vankilassa. Sitten voi muuttaa takaisin ulkomaille.
      Turku
      183
      732
    4. Kuinka nainen jaksat ja voit

      Toivottavasti hyvin.
      Ikävä
      43
      701
    5. Provider miehistä..

      Tietyt miehet puhuvat ilkeästi naisista, jotka haluavat elää miehen tuloilla. Eikö? Mutta miksi tietyt miehet siitä pah
      Ikävä
      209
      664
    6. Sinulle nainen

      En ehkä koskaan osannut sanoa tätä oikein. Minun vaikeuteni luottaa liittyi ennen kaikkea menettämisen pelkoon. Siihen
      Ikävä
      63
      645
    7. Tiedätkö sitä

      Että sinun äänesi on ihanan pehmeä
      Ikävä
      40
      566
    8. Ethän voinut nainen tietää, että rikot rikotun

      Omaa elämää taas mietin aamuyön tunteina. En vieläkään löytänyt muistin sokkeloista ainuttakaan onnen hetkeä. Kaipuu on
      Ikävä
      66
      526
    9. Hei rakkaani.

      Kohtaaminen lähestyy. Miten teemme sen? Kumpi ottaa yhteyttä vai törmäämmekö jossain sattumalta? Tuleva vaimosi
      Ikävä
      45
      525
    10. Ethän mies vielä

      luovu meistä? Haluaisin jo sun syliin.
      Ikävä
      39
      524
    11. Haaveilen edelleen

      Sinusta aika ajoin
      Ikävä
      32
      481
    12. Tulisitpa käymään joskus vielä

      Olisi niin kiva nähdä pitkästä aikaa. Oletko vielä joskus tulossa?... Niin monet muutoksen tuulet puhaltavat, olisi lohd
      Ikävä
      23
      479
    13. Yt:t kunnassa päättyi

      Oliko nämä tarpeelliset ja ratkeaako taloushuolet näiden avulla? Lehdessä ilmoitettujen lukujen perusteella lisää on tul
      Lappajärvi
      53
      467
    14. Sut.

      Tuhotaan. :)
      Tunteet
      38
      460
    15. Martsusta tuli leuhka

      Ja ylimielinen. Hän ei nosta persettäkään ilmaseksi . Luulempa et nämä ei tee hyvää hyvinvointivalmennuksille.... Nannal
      Kotimaiset julkkisjuorut
      161
      452
    16. Lämpimiä katseita aikoinaan vaihdettiin, siihen se sitten jäi

      Sinulla uudet tuulet ja välttelet kohtaamistamme.
      Ikävä
      26
      450
    17. Mä oon kallistumassa

      Rikosilmoitukseen!
      Suhteet
      69
      441
    18. Poromiehentien remontti ...

      Mikä tilanne? mistä mennään
      Hyrynsalmi
      6
      433
    19. Kiulu myynnissä!

      Kiulu hakee taas uutta yrittäjää. https://www.yritysporssi.fi/etela-pohjanmaa-lansi-suomi-finland/myytavat/yritykset/ma
      Ähtäri
      22
      395
    20. 19
      394
    Aihe