Onko Jutalla kanttia

..ottaa vastuu lex nokian vetämisestä pois eduskunnasta. On lehdissä kerrottu kuinka Nokia on uhannut viedä pääkonttorin pois suomesta jos ei kyseistä lakia saateta Suomessa voimaan.

mitä jos asia onkin täyttä totta, laki vedetää pois eduskunnasta ja Nokia vetäyttyy Suomesta. Kuka ottaa vastuun, nekö jotka vaativat lain hylkäämistä vai hallituspuolueet. Minä epäilen, että ei ole muita vastuunkantajia kun hallitus.
7326
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Nokian fasistisisen Ylioikeuden kunnioittamisen kunnioittaminen on samaa juurta Neuvostoliiton Ikuisen elämän kunnioittamisen kanssa. Molemmat ovat sairaita kehityskertomuksia länteen pyrkivistä pienistä puroista.

Äänestä
  • ..näyttelevät huomattavaa osaa Suomen taloudessa. Kun N-Liitto aikoinaan kaatui Suomi joutui osaksi siitä syystä myös lamaan. En minä ainakaan usko, että Suomella on varaa päästää Nokiaa lähtemään.

    En nyt oikein käsitä kylläkään vertausta Nokia=N-Liitto. Nokiahan vain yrittää pärjätä yrityksenä mahdollisimman hyvin. N-Liitton tarkoitus oli paljon laajempi, koko maailman saattaminen kommunismin ikeen alle.

    Äänestä

  • Huolettava piirre tässä tapaus Nokiassa.

    Pääoma käyttäytyy nyt ikäänkuin sillä olisikin isänmaa,josta yritys hakee hädässä turvaa mutta ei ole valmis tarvittaessa puolustamaan isänmaataan.

    Äänestä

  • mvv kirjoitti:

    ..näyttelevät huomattavaa osaa Suomen taloudessa. Kun N-Liitto aikoinaan kaatui Suomi joutui osaksi siitä syystä myös lamaan. En minä ainakaan usko, että Suomella on varaa päästää Nokiaa lähtemään.

    En nyt oikein käsitä kylläkään vertausta Nokia=N-Liitto. Nokiahan vain yrittää pärjätä yrityksenä mahdollisimman hyvin. N-Liitton tarkoitus oli paljon laajempi, koko maailman saattaminen kommunismin ikeen alle.

    Nokian eteen kaikki - Nokian kaatuessa kaikki.

    Neuvostoliittokin pyrki vaikuttamaan Suomen lainsäädäntöön. Kekkosen häpeällinen valinta poikkeuslailla aikoinaan presidentiksi korreloituu Nokian vaatimaan poikkeuslakiin.

    Nokia on Neuvostoliiton tiellä, eikä Kallasvuo sitä hallitse.

    Äänestä

Jokainen suomalainen yrityshän voi vaatia mitä tahansa ajaessaan omia etuja, jos ei saavuta tavoitettaan, uhkaa lähteä Suomesta, lopettaa toiminnan jne.

Vastuu lähdöstä on siis ainoastaan Nokian hallituksella, ei kenelläkään henkilöllä tai jonkun maan hallituksella. Ja Nokia lähtee joka tapauksessa lähimmän viiden vuoden sisään, tehtiin Lex Nokia tai sitten ei. (muualla tällaiset vaateet olisivat kuitenkin Nokian kokoiselle yritykselle mahdottomia)

Tämä siis kaikessa yksinkertaisuudessaan tarkoittaa, että esim. jos jokun yritys menee konkkaan/lähtee maasta, ei siitä ole vastuussa muut kuin ko. firman vastuuhenkilöt eli hallitus ja toimitusjohtaja.

Äänestä

Jos SDP:llä ja Vihreillä riittää kanttia valmisteilla olevan yleisen urkinta- ja sensuurilain epäämiseen niin puolueiden kannatus tulee huomattavasti kohoamaan.
M. Vanhanen on jo tehnyt poliittisen itsemurhan hirttäytymällä urkintalain ohella Kokoomuksen kritikittömään mannattamiseen.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


mvv kirjoitti:

..ottaa vastuu lex nokian vetämisestä pois eduskunnasta. On lehdissä kerrottu kuinka Nokia on uhannut viedä pääkonttorin pois suomesta jos ei kyseistä lakia saateta Suomessa voimaan.

mitä jos asia onkin täyttä totta, laki vedetää pois eduskunnasta ja Nokia vetäyttyy Suomesta. Kuka ottaa vastuun, nekö jotka vaativat lain hylkäämistä vai hallituspuolueet. Minä epäilen, että ei ole muita vastuunkantajia kun hallitus.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu