Torilla tehdään säteily-pelko-testi ?

Kun/Jos laitankin oululaiselle toripöydälle KOK-vaaliteltan eteen pystyyn testin. Pöydällä on kahvin/teen kanssa tarjolla kaksi tomaattivoileipäkasaa, tomaatit, joita leivällä runsaasti luomutarhasta.

A. tomaattipitoisia voileipiä kulhossa. Vieressä kyltti:"Luomutomaatteja". Maksaa 1,20 / kpl

B. tomaattipitoisia voileipiä kulhossa. päällä näkyy kiteitä. Vieressä kyltti Lukee:
"Sisältää useita geenejä. Ripoteltu radioaktiivista gammasäteilevää Seltin-terveyssuolaa (vain 6000 Becquerel/kilo)".
Maksaa 1,10 /kpl.

Kummanko otatkin saat 0,50 alennusta kun vastaat vielä kysymyksiin, jossa kysymys C="pitäisikö suomen rakentaa lisää ydinvoimaa" ?

Mitkä olisivat ..öhköh.. yv-vastustajien tekoselitykset mahdollisen tuloksen selittämiseksi ?

(Kysyn jo etukäteen ;)

3

352

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ja kerro kun se on valmis. Tulen sitten filmaamaan tyypillisen ydinvoiman kannattajan.

      Tv: - Vastaaja-setä-

      • Minä myös

        Tulen sinne niin saadaan kuva sekä kannattajasta että tyypillisestä ydinvoiman vastustajasta.
        Voidaan sitte verrata näihin kahteen aikaisempaan täällä netissä kuvalla esiintyneeseen ydinvoimavastustajaan.
        Voidaan sitten verrata onko heissä mitään yhteistä, sillä sanotaanhan että kuva kertoo paljon. ;-)


      • Minä myös kirjoitti:

        Tulen sinne niin saadaan kuva sekä kannattajasta että tyypillisestä ydinvoiman vastustajasta.
        Voidaan sitte verrata näihin kahteen aikaisempaan täällä netissä kuvalla esiintyneeseen ydinvoimavastustajaan.
        Voidaan sitten verrata onko heissä mitään yhteistä, sillä sanotaanhan että kuva kertoo paljon. ;-)

        MrKat on kyllä tunnettu henkilö - en tiedä onko valokuvaa netistä. Lisäksi hän, mielestäni, olisi oikeistolaiseksi harvinainen älykkökin varsin terävien, omaperäisten ja vaikeaselkoisten juttujensa vuoksi, ellei ylitsevuotavat Greenpeace-antipatiansa, jotka nyt ovat kylläkin jääneet vähemmälle, olisi saaneet hänestä ylivaltaa ja paljastaneet sokean suvaitsemattomuutensa.

        Nuo oli ihan henkilökohtaisia mielipiteitäni. Kaiken kaikkiaan MrKat on ihan fiksu tyyppi. Siksi olisikin kiva kuvata hänet sillä myyntikojulla tyypillisenä ydinvoiman kannattajana.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      168
      1428
    2. Kauhavan häiriköijistä

      Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä
      Kauhava
      41
      1019
    3. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      38
      725
    4. Auto ajoi päälle?

      Ja pakeni luin iltapäivälehdestä. ! Ken on kuski joka tuollee teki
      Kuusankoski
      14
      650
    5. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      37
      637
    6. Miksi Lapset kiusaa yöllä

      Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä
      Kauhava
      28
      632
    7. Sama ransetti taas!

      Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver
      Hyrynsalmi
      20
      622
    8. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      46
      607
    9. Ajatteletko ollenkaan minua

      Naiselle, jonka kanssa vahva tunne yhteydestä. Jota kipeästi kaipaan, mutta jota ei juuri näe. Onko siitä jo kolme vuott
      Ikävä
      30
      577
    10. Viimeinen lankafest

      Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .
      Puolanka
      17
      573
    Aihe