Vasta muutama vuosi sitten tehtiin suuri eläkeuudistus. Silloin sanottiin, että tämä systeemi kestää pitkään. Nyt kuitenkin sinivihreä porvarihallitus veti maton meidän lähellä eläkeikää olevien alta. Ja perustelut ovat perseestä. Tällä eläkeuudistuksella ei lamaa paikata.
Nyt on ammattijärjestöjen alettava vaatia työntekijän irtisanomissuojan nostamista. Irtisanominen on tehtävä työnantajalle niin kalliiksi, ettei ikärasismi ole sille taloudellisesti edullista.
Ja Vanhasen-Kataisen-Cronbergin -kopla: Perkele tämä kyllä muistetaan!
Nyt on ammattijärjestöjen alettava vaatia työntekijän irtisanomissuojan nostamista. Irtisanominen on tehtävä työnantajalle niin kalliiksi, ettei ikärasismi ole sille taloudellisesti edullista.
Ja Vanhasen-Kataisen-Cronbergin -kopla: Perkele tämä kyllä muistetaan!
Vastaukset 4
Vanhimmat
taas kerran asian väärin,sillä eläkeiän nostossa on pitkä siirtymäaika ,jotta eläkeiän nosto ei haittaa lähellä eläkeikää olevia!!! mutta kun ei voi rautalangasta vääntää niin tuskinpa demupellet tätä ymmärtää?
Arvoisa luki- ja kirjoitushäiriöinen typerys. Ihan vain tiedoksi, en kaipaa sinun kaltaista hölmöä tulkitsemaan ehdotuksen sisältöä. Se on jo selvillä. Kuulut siihen sarjaan pässejä, jotka sonninkiihkossaan hyväksyvät porvarihallitukselta minkälaisen ääliömäisyyden tahansa.
Porvarihallitus on kammottavan raaka. Ihmetyttää sen suosio. Eikö tavalliset ihmiset ymmärrä asioista mitään. Porvarit hallitsevat ihmisten manipuloinnin paremmin kuin muut. Siksi voivat olla niin julmia ja palvella vain rikkainta väestönosaa uskomattomilla eduilla. Muita ne hakkaavat koko ajan ja yhä kovemmin keinoin. Nyt olisi jo aika herätä. Asia koskee myös Urpilaista. Hänen on noustava rohkeasti esiin tavallisen ihmisen puolustajana.
rakennukella, parru perseeseen vaan!