Suutelusta kipeäksi

poikaystävätyyppi

Sellainen asia vaivaa mieltä kun olen havainnut että aina kun suutelen tyttöystäväni kanssa enemmän kuin pusuttelua, tulen kipeäksi, eli seuraavana aamuna on kurkku kipeä ja imusolmukkeet turvoksissa. Olemme seurustelleet 8 vuotta ja ei tämän pitäisi ainakaan tottumuksesta olla kiinni, vaikka toki aika harvoin kiinnostaa sitä tehdä tämän takia.

Naisen hengitys haisee muutenkin aika usein suorastaan veret seisauttavalle..sanoo että johtuu siitä kun hän "nukkuu varmaan suu auki"..varsinkin aamuisin tuntuu että taju lähtee kun hän suunsa avaa ja puhuu.

Mutta hän kyllä yleensä pesee hampaansa ennen kuin tulee suutelemaan kun tietää tuon ja välillä sitten tehdään sitä, kyllähän minä siitä nautin ja muidenkin tyttöjen kanssa olen ennen tuota tehnyt hyvällä menestyksellä mutta tuon nykyisen kanssa tuun aina kipeeksi..

mistä toi mahtaa johtua? Muuten oon kyllä aina terve eikä tollaset vaivaa mutta suutelun jälkeen aina käy näin..sanomattakin selvää että se hieman vähentää halukkuutta siihen puuhaan kun seuraavat päivät huono olo.

tyttöystävältä lisäksi poistettu jo kauan sitten ennen seurusteluamme nielurisat kun hänellä oli jatkuvia infektioita, joten niistäkään hajun ei pitäisi johtua..

7

6408

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • äölöäålöä

      Taitaa olla ns. pusutauti. Haju lähtee SP-12 suuvedellä (saa apteekista ilman reseptiä).

      • poikaystävätyyppi

        vai että pusutauti...luulin että tuo olisi sellainen jota nyt ei montaa kertaa saman naisen kanssa tarvitsisi sairastaa..eikä oireet ole niin voimakkaita kuin mononukleoosissa jonka kerran sairastin, joka oli jotain aivan järkyttävää.


      • pusutauti
        poikaystävätyyppi kirjoitti:

        vai että pusutauti...luulin että tuo olisi sellainen jota nyt ei montaa kertaa saman naisen kanssa tarvitsisi sairastaa..eikä oireet ole niin voimakkaita kuin mononukleoosissa jonka kerran sairastin, joka oli jotain aivan järkyttävää.

        jos kerran olet sen jo sairastanut ja vielä oot monta vuotta ollut naisesi kanssa. voisiko olla että naisesi nielussa lymyilee jokin bakteeri tai virus kanta...? kuinkakohan hyvin naisystäväsi huoltaa hampaitaan ym? vaikee varmaan vihjata toiselle että "käytäpäs kulta sitä hammaslankaa", mutta kannattaa yrittää.


      • löskäpauhu
        pusutauti kirjoitti:

        jos kerran olet sen jo sairastanut ja vielä oot monta vuotta ollut naisesi kanssa. voisiko olla että naisesi nielussa lymyilee jokin bakteeri tai virus kanta...? kuinkakohan hyvin naisystäväsi huoltaa hampaitaan ym? vaikee varmaan vihjata toiselle että "käytäpäs kulta sitä hammaslankaa", mutta kannattaa yrittää.

        Juu sun muijalla on selvä tunkiokokki. Paskanlöyhy salpaa sinun tajunnan ja läppää kidan tukkoon


    • S_guru

      Haju suusta aamulla tulee siitä, että suun bakteerikanta pääsee yöllä kasvamaan syljen puutteen vuoksi. Syljellä on se tehtävä, että se myös huuhtelee bakteerikasvuston pois hampaiden pinnalta.

      Andy McCoyn leegot täytyi lopulta vaihtaa uusiin, koska Andy käytti metadonia ja heroinia, ja nämä aineet estävät syljen eritystä ja kuivattavat suuta. Ja kun suu kuivaa, bakteerit pääsevät iskemään.

    • Anonyymi

      Täällä tismalleen tuo sama ongelma. Asetelma tosin toisin päin. Olisipa kiva saada jostain tietoa tai apua tähän :(

    • Anonyymi

      Kyseessä voi olla pusutauti eli mononukleoosi. Se on syljen välityksellä tarttuva virustauti.
      Itselläni oli joskus nuorena, kun suutelu oli lähes pääharrastus tyttöystävän kanssa.
      Lääkäri määräsi jotain lääkettä ja neljä vuorkautta sairauslomaa!

    Ketjusta on poistettu 14 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra lupasi Suomen kansalle 1 euron bensaa, hinta nyt 2 euroa

      Vasemmistolaisen Marinin hallituksen aikana bensa ei maksanut kuin 1,3 euroa litralta. Ministerin pitäisi perustuslain m
      Maailman menoa
      79
      4421
    2. Suvi Lindenillä 5 366 päivän putki

      Täytyy kyllä myöntää vaikka olen itsekin innokas, niin en ole tuollaiseen yli kymmenen vuoden putkeen kyennyt. Välillä o
      Maailman menoa
      101
      3850
    3. Mistä se kertoo

      Näin miehen pitkästä aikaa. Samantien iski sellainen paineen tunne rintaan, sitä ei ole ollut vuosiin. Ja nyt olen siitä
      Ikävä
      36
      3519
    4. Eräs on taas viettänyt kokoyön täällä!!

      Etkö sä nuku koskaan??
      Ikävä
      51
      3150
    5. Kohdataanko me

      Enää?
      Ikävä
      40
      2638
    6. Nyt on sanottava että sattuu kipeästi

      Jos, sinä aikana kun olen kaivannut ja odottanut sinua ja olet tiennyt sen, niin jos valitsit toisen miehen. Katsot minu
      Ikävä
      18
      2529
    7. Rakkaalle miehelle

      Terveiset rakas. Ikävä on edelleen. Suru valtaa sydämen, kun en saa lähestyä sinua. En saa vastauksia, en soittoa, viest
      Ikävä
      22
      2322
    8. Olipa turha tämä

      Rakkaustarinamme
      Ikävä
      23
      2006
    9. UMK-juontajakaksikon pari isoa "mokaa" ihmetyttää - Mitäs tykkäsit Syköstä ja Uotisesta juontajina?

      Tänä vuonna UMK-lavalla nähtiin artistien lisäksi juontajakolmikko Jorma Uotinen, Sami Sykkö ja Jasmin Beloued. Juontami
      Euroviisut
      15
      1752
    10. Jussi "Mestari" Halal-ahon sotilasarvo?

      Minä vuonna Jussille myönnettiin sotilasansiomitali? Vai myönnettiinkö Jussille sotilasansiomitalia lainkaan?
      Maailman menoa
      35
      1715
    Aihe