Suutelusta kipeäksi

poikaystävätyyppi

Sellainen asia vaivaa mieltä kun olen havainnut että aina kun suutelen tyttöystäväni kanssa enemmän kuin pusuttelua, tulen kipeäksi, eli seuraavana aamuna on kurkku kipeä ja imusolmukkeet turvoksissa. Olemme seurustelleet 8 vuotta ja ei tämän pitäisi ainakaan tottumuksesta olla kiinni, vaikka toki aika harvoin kiinnostaa sitä tehdä tämän takia.

Naisen hengitys haisee muutenkin aika usein suorastaan veret seisauttavalle..sanoo että johtuu siitä kun hän "nukkuu varmaan suu auki"..varsinkin aamuisin tuntuu että taju lähtee kun hän suunsa avaa ja puhuu.

Mutta hän kyllä yleensä pesee hampaansa ennen kuin tulee suutelemaan kun tietää tuon ja välillä sitten tehdään sitä, kyllähän minä siitä nautin ja muidenkin tyttöjen kanssa olen ennen tuota tehnyt hyvällä menestyksellä mutta tuon nykyisen kanssa tuun aina kipeeksi..

mistä toi mahtaa johtua? Muuten oon kyllä aina terve eikä tollaset vaivaa mutta suutelun jälkeen aina käy näin..sanomattakin selvää että se hieman vähentää halukkuutta siihen puuhaan kun seuraavat päivät huono olo.

tyttöystävältä lisäksi poistettu jo kauan sitten ennen seurusteluamme nielurisat kun hänellä oli jatkuvia infektioita, joten niistäkään hajun ei pitäisi johtua..

7

6487

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • äölöäålöä

      Taitaa olla ns. pusutauti. Haju lähtee SP-12 suuvedellä (saa apteekista ilman reseptiä).

      • poikaystävätyyppi

        vai että pusutauti...luulin että tuo olisi sellainen jota nyt ei montaa kertaa saman naisen kanssa tarvitsisi sairastaa..eikä oireet ole niin voimakkaita kuin mononukleoosissa jonka kerran sairastin, joka oli jotain aivan järkyttävää.


      • pusutauti
        poikaystävätyyppi kirjoitti:

        vai että pusutauti...luulin että tuo olisi sellainen jota nyt ei montaa kertaa saman naisen kanssa tarvitsisi sairastaa..eikä oireet ole niin voimakkaita kuin mononukleoosissa jonka kerran sairastin, joka oli jotain aivan järkyttävää.

        jos kerran olet sen jo sairastanut ja vielä oot monta vuotta ollut naisesi kanssa. voisiko olla että naisesi nielussa lymyilee jokin bakteeri tai virus kanta...? kuinkakohan hyvin naisystäväsi huoltaa hampaitaan ym? vaikee varmaan vihjata toiselle että "käytäpäs kulta sitä hammaslankaa", mutta kannattaa yrittää.


      • löskäpauhu
        pusutauti kirjoitti:

        jos kerran olet sen jo sairastanut ja vielä oot monta vuotta ollut naisesi kanssa. voisiko olla että naisesi nielussa lymyilee jokin bakteeri tai virus kanta...? kuinkakohan hyvin naisystäväsi huoltaa hampaitaan ym? vaikee varmaan vihjata toiselle että "käytäpäs kulta sitä hammaslankaa", mutta kannattaa yrittää.

        Juu sun muijalla on selvä tunkiokokki. Paskanlöyhy salpaa sinun tajunnan ja läppää kidan tukkoon


    • S_guru

      Haju suusta aamulla tulee siitä, että suun bakteerikanta pääsee yöllä kasvamaan syljen puutteen vuoksi. Syljellä on se tehtävä, että se myös huuhtelee bakteerikasvuston pois hampaiden pinnalta.

      Andy McCoyn leegot täytyi lopulta vaihtaa uusiin, koska Andy käytti metadonia ja heroinia, ja nämä aineet estävät syljen eritystä ja kuivattavat suuta. Ja kun suu kuivaa, bakteerit pääsevät iskemään.

    • Anonyymi

      Täällä tismalleen tuo sama ongelma. Asetelma tosin toisin päin. Olisipa kiva saada jostain tietoa tai apua tähän :(

    • Anonyymi

      Kyseessä voi olla pusutauti eli mononukleoosi. Se on syljen välityksellä tarttuva virustauti.
      Itselläni oli joskus nuorena, kun suutelu oli lähes pääharrastus tyttöystävän kanssa.
      Lääkäri määräsi jotain lääkettä ja neljä vuorkautta sairauslomaa!

    Ketjusta on poistettu 14 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Törkeä petosepäily Suomussalmella

      Uutisoi maikkari. Uhrin nimiin on nostettu pankkilainaa, hänet on saatu sijoittamaan hevosiin ja ostamaan autoja. Ei ta
      Suomussalmi
      83
      3337
    2. Poliisi etälamautti, sitten pahoinpiteli

      Vaikeasti kehitysvammaisen niin vakavasti että kuoli pian sairaalassa. Ei osannut kehitysvammainen heti noudattaa polii
      Maailman menoa
      390
      1231
    3. Anni Ihamäki saa tylyä kommenttia TTK:sta - Erityisesti tämä "vääryys" ärsyttää

      Kaikille ei ole mieleen se, että Anni Ihamäki on mukana uudella Tanssii Tähtien Kanssa -kaudella. Ihamäki saa varsin ty
      Kotimaiset julkkisjuorut
      36
      909
    4. Mies, olen pahoillani kun olen kuvitellut

      Että pitäisit minusta. En sitä mistään tähdistä kuitenkaan lukenut, mulle vaan tuli jostain semmoinen tunne, kun itse ty
      Ikävä
      65
      815
    5. Päivän Riikka: Pandan suklaatehdas Jyväskylästä Viroon

      Menkää töihin! Viroon! --- Liki sata vuotta kestänyt suklaantuotanto makeisvalmistaja Pandan tehtaalla Vaajakoskella pä
      Maailman menoa
      189
      754
    6. Mitä et ole valmis sietämään ihmissuhteissasi ja miksi?

      Aiemmin jo kyseltiin mitkä vaatimukset olivat mielestänne liiallisia. Kyselläänkin nyt sitä, että millaisilla asioilla s
      Sinkut
      271
      704
    7. Tiesitkö? Vappu Pimiän ensimmäinen aviomies ei ole Teemu-rakas

      Vappu Pimiä on tätä nykyä naimisissa Teemu Huuhtasen kanssa. Pimiä on toista kertaa naimisissa, sillä ensimmäinen liitto
      Kotimaiset julkkisjuorut
      22
      680
    8. Älä nyt ylikuormitu vaikka sinusta pidänkin rakas nainen

      Tiedän, että olet minulle oikea. En halua pilata tätä juttua malttamattomuudella, mutta epäilen. Haluan vain olla lähel
      Ikävä
      31
      608
    9. Sysmä tarvitsee päätöksiä

      Sysmä tarvitsee päätöksiä – ei p*anjauhantaa** Kirjoitan kuntapolitiikan ulkopuolisena tarkkailijana. Sysmän poliittinen
      Sysmä
      17
      575
    10. Älä katoa elämästäni

      Kävelyllä mietin olisitpa varjo takanani vierelläni sivullani Älä katoa koskaan ole siinä pidä kädestäni kiinni ole kan
      Ikävä
      33
      566
    Aihe