Pöntisen mediaguruksi, niin annetaan me täällä netissä ilmaisia neuvoja. Mitä parhainta menestystä miehelle kannattaa toivottaa sekä ihailijoiden että niiden, jotka näkisivät poliittisina johtajina mieluummin toisentyyppisiä ihmisiä. "Vastoinkäyminen on rintaan suunnattu keihäs, menestys niskaan ammuttu nuoli."
Pöntisen paras valtti EU-vaaleissa on ilmainen valtakunnallinen mainostila Harju&Pöntinen-iskelmäradion liikkumattomassa tv-kuvassa. Ilman sitä hänellä tuskin olisi ollut asiaa kokoomuksen ehdokaslistalle.
Ruutuun mahtuvat hyvin sellaiset muutaman sanan iskulauseet, joilla Pöntinen tulee EU-ohjelmansa esittämään. Heikko tietopohja ei yhdestä lauseesta paljastu, jos kokoomuksen puoluetoimisto saa tilaisuuden sen tarkistaa. Muuten voi kyllä suusta pullahtaa sammakoita.
Pöntisen paras valtti EU-vaaleissa on ilmainen valtakunnallinen mainostila Harju&Pöntinen-iskelmäradion liikkumattomassa tv-kuvassa. Ilman sitä hänellä tuskin olisi ollut asiaa kokoomuksen ehdokaslistalle.
Ruutuun mahtuvat hyvin sellaiset muutaman sanan iskulauseet, joilla Pöntinen tulee EU-ohjelmansa esittämään. Heikko tietopohja ei yhdestä lauseesta paljastu, jos kokoomuksen puoluetoimisto saa tilaisuuden sen tarkistaa. Muuten voi kyllä suusta pullahtaa sammakoita.
Vastaukset 15
Vanhimmat
Pöntisen viimeisintä operaatiota, siis Lapuan kaupunginvaltuuston julkilausumaa, voi tarkastella myös EU-vaalikampanjan valossa.
Se että julkilausuma jäi osittain suutariksi tai tussahti omille silmille, johtuu nimenomaan siitä, että lauseita oli paljon. Hairahtumisen mahdollisuuksia oli liikaa. Siis: vastedes lause kerrallaan, ei enempää.
Julkilausuma osoitti kuitenkin mahdollisille vaalirahoittajille, että Pöntinen tekee aina kaikkensa niiden eteen, jotka haluavat olla Lapuaa kehittämässä, niinkuin asia kauniisti ilmaistaan. (Jos rumasti haluaisin sanoa, niin puhuisin kauppaketjujen, rakennusliikkeiden ja kiinteistökeinottelijoiden uskollisesta palvelemisesta.) Tarvittaessa hän masinoi vaikkapa koko valtuuston julkiseen hyökkäykseen muutamaa kuntalaista vastaan, joiden koetaan olevan kantona kaskessa. Tässä mielessä operaatio onnistui.
Tällainen selvänäköisyys luo uskoa Lapuan tulevaisuuteen. Vaikka sitä ei vielä kaupunginvaltuustosta löydy, niin ennemmin tai myöhemmin löytyy. Tunnetun sanonnan mukaan totuus putkahtaa aina pintaan kuin öljy.
rauhallinen harkitsevuus näyttää puuttuvan.
Kirjoitusvirhe eli vihre.
laittaa itsensä likoon yhteisen hyvän puolesta. Tällaisia päättäjiä kuin Pöntinen tarvittaisiin enemmän.
Pöntinen on ihan ok paikallisessa vaikuttamisessa. Mutta Europarlamenttiin ja jopa eduskuntaan ehkä sittenkin liian vähän koulutusta ja tietoja osaava.
Mitä kieliä Pöntinen osaa?
tämän viestin luettuani oli: voihan sitä ittensä vetää hirteen noinkin.
mitähän tarkoitit?
"Yhteisen hyvän puolesta!" Se olisi lyhyt ja iskevä vaalilause, mutta liian lattea, sillä ei erotu.
"Yhteistä hyvää vastaan!" Sillä erottuisi, mutta itsestäänhän ehdokas ei sitä voi käyttää.
No hätä: on vain keksittävä jokin taho tai ryhmä, josta sitä voi EU-vaaleissa käyttää. Luotan että ehdokas sellaisen kyllä keksii, mahdollisesti moniakin. Nurkkakivi on itsestään selvä ehdokas siihen rooliin, mutta vain Lapualla. Valtakunnalliseen käyttöön tarvitaan muita.
Ehdottaisin Pöntiselle Panun eduskuntavaaliteeman jäljittelyä. Mielestäni vetävä vaalilause olisi "lapualainen europarlamentaarikko". Myös Pöntisen kunnallisvaalilause "teköö eikä kitaja" saisi varmasti ansaittua huomioita valtakunnalliselta medialta.
kyllä sitä nyt trossaillaan voi kristus.
Vain uusi luku satuun alustavista tarkasteluista.
Tuossa ylempänä on jo tehty ehdotus:
"Suomi on vähemmistöjen ja etnisten ryhmien etuja ajava epäoikeusvaltio. Pöntisen pitää puuttua tähän Brysselissä kun Jäätteenmäki ei puutu."
lujaa! Idea suoraan IKL:n perinnevarastosta ja sitten Soinin radikaalisiiven kanssa yhtäjalkaa. Kyllä ny kelepaa.
jo maan tapa pyydellä anteeksi.