Henkilöstövuokrausfirman perustamisesta

BlaceE

Hei,

Olemme ystäväni kanssa miettineet hyvää liikeideaa. Tällä hetkellä henkilöstövuokrausfirmoilla, isännöitsijöillä ja elintarvikeyrittäjillä näyttäisi pyyhkivän ihan hyvin. Haluaisin nyt puolueettomia mielipiteitä henkilöstövuokrausfirman perustamisesta. Mitenkä se käytännössä toimii? Mitä edellyttää, jotta sellaista voi pyörittää (kannattaako olla jokin amk tai yliopistokoulutus)? Mitkä ovat pahimmat riskit ko. alalla? Millä tavalla henk.v.firmoilla on tapana hankkia asiakkaita? Jos tästä aiheesta on jossain tarkempaa keskustelua/infoa, niin lisäile ihmeessä linkkejä! Ja jos itse olet mietiskellyt myös henkilöstövuokrafirman tyylisen yrityksen perustamista, niin ota ihmeessä yhteyttä , niin voidaan jakaa ajatuksia! Vastauksia odotellen,
Blace

5

776

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jaames

      henkilöstövuokrausfirmoilla menee päin peetä, eiköhän liikevaihdoista ole häipynyt hetkessä joku 60-80%?

      Odota aikaa parempaa ja erikoistu sitten jonkin tiettyyn alan. Esim. Ravintolat-alaan, välitä kokkeja ja baarimikkoja. Ja portsareita, tipit ittelle tietty - heheh

    • haltuun

      Kannattaa erikoistua yhteen tai muutamaan alaan, koska kyseisten alojen työehtosopimukset tulee olla hallussa. Vaikka palkanlaskenta ulkoistetaankin, ei usean työehtosopimuksen hanskaaminen palkanlaskentatilanteessa ole helppo juttu.

      Hinnoittelukaan ei ole oikealla pohjalla jos työehtosopimuksien aiheuttamat kustannukset eivät ole tiedossa.

      Palkanlaskenta on ehkä vaativin osa tätä businesta ;)

      • BlaceE

        Niin aivan. Tarkoitat siis, että juuri tuossa henkilöstövuokrausfirmassa pitää olla hanskassa monen eri alan TES? Se on tietysti ymmärrettävää, että näin pitääkin olla! Mutta onneksi tästäkin on mustaa valkoisella :)


    • työnantaja.

      Niin, laitoin työnhakuilmoituksen mol:n sivuille sain 722 vastausta työtähakevilta työntekijöiltä ja kymmenisen työvoimavuokrausfirmoilta.
      Eikö ne tajua , että nyt on sellaiset markkinat, et voit valita työntekijäsi eikä sun tarvitse tyytyä ihan kehen vaan joka tekee millätahansa palkalla ihan mitä vaan jonkun henkilöstövuokrausfirman orjana.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko valmis? Meidän tarinaan

      Rakastan sinua ❤️
      Ikävä
      102
      2160
    2. Jumankauta sä olet hyvännäköinen

      Ihan mun miehen näköinen 😍
      Ikävä
      59
      1287
    3. Poliisi losautti puukkohemmon hengiltä

      Mitäs läks, heilumaan puukon kanssa eikä totellut käskytystä. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011361763.html
      Maailman menoa
      228
      1139
    4. Nainen, huomasitko kun muutin sinua?

      Niin lyhyessä ajassa niin paljon. Mutta jotain muuttui minussakin. :/
      Ikävä
      97
      1115
    5. Misä tulipalo?

      Mikä palaa Haapavedellä?
      Haapavesi
      10
      1056
    6. Tämä kesä ei ollut vielä meidän

      Olisihan se ihana viettää kesäiltoja kanssasi ulkona. Ei kai ollut vielä oikea aika. Ehkä kohtaamme vielä sattumalta jos
      Ikävä
      67
      1005
    7. IS Viikonloppu 12.-13.7.2025

      Viikonlopun ratoksi Skyttä ja Kärkkäinen ovat taiteilleet 3.0 arvoisen ristisanatehtävän ratkottavaksi. Kenenkään ratko
      Sanaristikot
      56
      939
    8. Mitä jos vaan tapaisit sen jota mietit

      Jos se yksi henkilö on sinun mielessäsi niin entäs jos vaan menisit tapaamaan sitä, heti, samantien, miettimättä mitään.
      Ikävä
      91
      932
    9. Sofiaa ei kelpuutettu Martinan kaveriporukkaan

      Ibizalla lomailee Martinan kanssa ihan muut naiset.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      175
      898
    10. Teet tämän niin

      Helpoksi, mutta silti niin vaikeaksi. Vihaan omaa saamattomuuttani, vaikka kaikki olisi saatavilla. 🩷🌸
      Ikävä
      42
      862
    Aihe