Vähemmistövaltuutettu Johanna Suurpää vaatii tehokkaampaa puuttumista kouluissa tapahtuvaan venäläisten nimittelyyn (HS 26.2.). Nyt Suurpää on saanut painostettua hyysärimedia YLE:n aloittamaan venäjänkieliset uutislähetykset vuonna 2010.
Miksei samantien myös somalinkieliset (arabiankieliset) uutiset?? Me suomalaiset voisimme rasimia kitkeäksemme lopettaa suomenkieliset uutiset kokonaan, koska hyysäreiden mielestä meidän tulee rikastua muilla kulttuureilla, ja mielestäni kieli on myös yksi rikastuttaja.
Kuka ehdottaisi Ylen johtaja Mikael Jugnerille?
Miksei samantien myös somalinkieliset (arabiankieliset) uutiset?? Me suomalaiset voisimme rasimia kitkeäksemme lopettaa suomenkieliset uutiset kokonaan, koska hyysäreiden mielestä meidän tulee rikastua muilla kulttuureilla, ja mielestäni kieli on myös yksi rikastuttaja.
Kuka ehdottaisi Ylen johtaja Mikael Jugnerille?
Vastaukset 8
Vanhimmat
hieman pienemmäksi,jos ämmä vähän rauhoittuisi.
Voidaan hyvällä syyllä kysyä, että kannattaako suomalaisten enää haukkua väärää puuta, eli venäläisiä. Siinä suhteessa voisimme astua askeleen eteenpäin sivistyksen polulla. Miksi esim. vaikeuttaa lahjakkaitten venäläisten lasten, yleensä jo kaksikielisiä, koulunkäyntiä nimittelemällä heitä loukkaavasti.
Vanhemmat, ryhdistäytykää ja ohjatkaa omalta osaltanne lapsianne hyväksyvään ja kohteliaaseen käytökseen.
Venäläiset ovat kulttuuriltaan niin lähellä meitä, että jos sillä perusteella haukutaan vieraita, ei venäläisiä pitäisi eristää joukosta millään tavalla.
Vähintäänkin heidät pitäisi rinnastaa Suomessa olevien ruotsinkielisten kanssa.
ollaan melko tasoissa. Suomessa voidaan sentään keskustella ja ehdottaa venäjänkielisiä uutisia telkkariin. Totta kai Suomen tv:hen täytyy venäjänkieliset uutiset saada, ettei venäläiset ole pelkästään Moskovan lähettämän tiedon varassa.
Yleisön pyynnöstä , Krasnaja Tarja lukemaan Venäjänkielisiä uutisia, Suurpää ja Thors somaalin kielisiä!
Uutisia on toimitettu Suomessa suomen-, ruotsin-, saamen- venäjän- ja latinankielisinä. Norjan- ja vironkilisistä en ole aivan varma.
Pääkaupunkiseudulla toimi venäjänkileinen radiokanava, ei taida tosin enää olla äänessä.
Kyllä kieliä mahtuu meillekin.
Muualla maailmassa kielivalikoima on huomattavasti laajempi.
Venäjän kielen opetusta pitäisi myös laajentaa koskemaan yhä useampia kouluja.
Halonen, Viljanen, Thors, Suurpää...
Tovereita riittää.
mitä se ketään teitä haittaa vaikka venäjänkieliset uutiset tulisivatkin? onko se jotenkin teiltä pois?
ja aina voi tveen laittaa kiinni jos ei kiinnosta katsoa!
Eikö Radio Sputnik enää riitä?