Kuolematon Sielusi

Sielu on jokaisella kuolematon mutta se siirtyy kuollessa joka Taivaaseen Jeesuksen luo tai Helvettiin saatanan luo. Välivaiheita ei ole vaan siirtymä on välitön. Kaksi todistusta aiheesta, englanti kielenä:

http://www.youtube.com/watch?v=NPabMyVvC9s

http://www.youtube.com/watch?v=x8FjG2GSapM&feature=rela ted
3203
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Miksi muka ihmispoloa vielä rangaistaisiin maallisen elämän jälkeen? Helvettihän on täällä. Kirkonmiesten ja lahkolaisten keksintöä koko helvetti pelottelutarkoituksessa. Joku voi olla vähän pihalla ja peloissaan kuoleman jälkeen ja tunnelmat ovat sen mukaiset, varsinkin jos on ollut umpimaterialisti tai sadisti eläissään.

Äänestä
  • Jokainen rakentaa itse oman helvettinsä jo täällä aineellisuudessa.
    Mitä löyhemmin sitein on itsensä tänne kiinnittänyt, niin sitä kauempana on myös niin sanotusta helvetistä.
    Kuoleman jälkeen kärsitään niistä uskomuksista ja sitoutumista joilla on itsensä aineellisuuteen liittänyt.
    Aineettomina tultiin ja aineettomina lähdetään. Ihminen sitoo itsensä vain mielikuvillaan.

    Äänestä

Brittiläinen antropologi Maurice Blochin mukaan uskonnot ovat ihmisen mielikuvituksen tuote. Ihminen on ainut uskontoa harjoittava eläin, koska eläimistä ainoana ihmisellä on riittävästi mielikuvitusta. Mielikuvitus on todennäköisesti kehittynyt ennen uskontoa, koska uskonto vaatii kyvyn kuvitella jotain, mikä ei ole läsnä hetkessä. Myös usko siihen, että elämä voisi jatkua kuoleman jälkeen, vaatii todella paljon mielikuvitusta. Erään brittitutkimuksen mukaan taas ihmisen aivoissa on luontainen osa joka on vastaanottavainen uskonnolle ja yliluonnolliselle. Sen mukaan ihminen on jo aikojen alusta harjoittanut jotakin uskontoa tai siihen rinnastettavaa toimintaa. Jopa apinoiden on todettu tanssivan sadetanssia mutta siitä ollaan eri mieltä voidaanko sitä pitää uskonnollisena toimintana.

Egyptologi Jan Assmannin mukaan siirtyminen polyteismistä monoteismiin on yksi ihmiskunnan historian suurimmista vallankumouksista, joka sai alkunsa faarao Akhenatenin Egyptissä 1300 eaa. ja johon kaikki tunnetut monoteistiset uskonnot juontavat juurensa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


JonathanCross kirjoitti:

Sielu on jokaisella kuolematon mutta se siirtyy kuollessa joka Taivaaseen Jeesuksen luo tai Helvettiin saatanan luo. Välivaiheita ei ole vaan siirtymä on välitön. Kaksi todistusta aiheesta, englanti kielenä:

http://www.youtube.com/watch?v=NPabMyVvC9s

http://www.youtube.com/watch?v=x8FjG2GSapM&feature=rela ted

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu