Alkiolaisuus pelkkä muisto

Santeri Alkio julisti sata vuotta sitten, että Maalaisliiton on huolehdittava "köyhän asiasta". Vielä Urho Kekkosen aikana niin tapahtuikin. Tämän päivän Keskusta poliittisena puolueena on karistanut köyhän asian pois yltään kuin rasitteen. Matti Vanhanen yrittää ajaa raittailla niin lujaa vauhtia, että köyhän asian esilläpitäjät tippuvat kyydistä kuin lantakokkareet. Näyttää siltä, että Nyky-Keskusta tosiaankin pitää vähäväkisen väestön asioista huolehtimista epähygieenisenä katsomuksena.

Kun Keskusta poliittisena puolueena yrittää kilpailla Kokoomuksen kanssa kokoomuslaisuudesta, niin se pyrkimys johtaa yhteen ainoaan mahdolliseen seuraukseen: Keskusta tulee häviämään. Keskustasta on tullut Kokoomuksen apupuolue, jota Kokoomus vie kuin rulettikuulaa. Toisaalta Keskustalla on myös omat synkät perinteensä. Sisällissodassa v.1918 laaja oli se maalaisliittolaisten miesten joukko, joka soti valkoisten riveissä köyhää punaisten puolelle asettautunutta väkeä vastaan. Alkiolainen köyhän asian ajaminen ei ole ollut suinkaan yksiselitteisen selkeä linja Maalaisliitossa. Puoluetta ovat johtaneet isot isännät ja mahtiemännät, eivät rengit ja piiat.

Tänä päivänä voimme todeta, että Keskustasta ei ole vähävaraisen väestön asioitten hoitajaksi. Matti Vanhasen hallituksen lukuisat peräkkäiset päätökset rokottavat nimen omaan köyhintä kansaa. Kunnallisveron kiristäminen, kiinteistöveron korottaminen, autoilun eli liikkumisen tekeminen kalliiksi, vanhojen autojen tiukentuva verotuskohtelu, elintarvikkeitten hintojen nousu, jne. kaikki se osuu ankarasti vähävaraiseen pieneläjäväestöön. Rikkailla on aina varaa, mutta köyhillä ei ole.

Seppo Kääriäinen totesi väitöskirjassaan, että Keskustan asema suurena poliittisena puolueena Nyky-Suomessa on ristiriidassa niitten ennusteitten kanssa, joitten prognoosien mukaan maaltamuuton johdonmukaisena seurauksena olisi ollut Keskustan kuihtuminen poliittisena voimana.

Seuraavissa eduskuntavaaleissa saattaa käydä niin, että Keskusta menettää nykyisen asemansa suurena puolueena ja Seppo Kääriäinen joutuu tekemään väitöskirjalleen jatko-osan: Keskustan tuho. Toisaalta Perussuomalaisten ilmeinen voimistuminen merkitsee samalla sitä, että poliittisella keskikentällä toimii edelleen iso puolue. Mielestäni yhtä hyvä vaihtoehto olisi Vapaan Suomen Liiton seuraaja Itsenäisyyspuolue, jonka kannatuspohja on ainakin toistaiseksi kuitenkin kovin vaatimaton. Aika näyttää.

2

184

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Lisää näin asiallisia kirjo...

      Osuit todella asian ytimeen! Kiitoksia ja siinä monelle kepulaiselle miettimisen aihetta.

      • Maalta minäkin

        Keskusta on Vanhasen aikana hukannut sen vahvan aatteellisen pohjan jonka puolueelle olivat Alkio,Kallio ja Kalliokoski rakentaneet. Kekkonen, vaikka häntä ei voi näihin pohjalaisiin moraaliltaan verratakaan, kuitenkin pyrki vaalimaan osaltaa jollakin tavalla alkiolaisuutta.

        Nyt kuitenkin Vanhanen on polkenut sen lokaan, nyt on rahamaailma ja hyvin onnistuneet valokeilassa. Leipäjonoista ja huono-osaisista on kirjoittelu kielletty.


    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko valmis? Meidän tarinaan

      Rakastan sinua ❤️
      Ikävä
      84
      1722
    2. Nainen, huomasitko kun muutin sinua?

      Niin lyhyessä ajassa niin paljon. Mutta jotain muuttui minussakin. :/
      Ikävä
      89
      934
    3. Jumankauta sä olet hyvännäköinen

      Ihan mun miehen näköinen 😍
      Ikävä
      54
      922
    4. Misä tulipalo?

      Mikä palaa Haapavedellä?
      Haapavesi
      8
      902
    5. IS Viikonloppu 12.-13.7.2025

      Viikonlopun ratoksi Skyttä ja Kärkkäinen ovat taiteilleet 3.0 arvoisen ristisanatehtävän ratkottavaksi. Kenenkään ratko
      Sanaristikot
      56
      869
    6. Poliisi losautti puukkohemmon hengiltä

      Mitäs läks, heilumaan puukon kanssa eikä totellut käskytystä. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011361763.html
      Maailman menoa
      192
      861
    7. Tämä kesä ei ollut vielä meidän

      Olisihan se ihana viettää kesäiltoja kanssasi ulkona. Ei kai ollut vielä oikea aika. Ehkä kohtaamme vielä sattumalta jos
      Ikävä
      58
      813
    8. Sofiaa ei kelpuutettu Martinan kaveriporukkaan

      Ibizalla lomailee Martinan kanssa ihan muut naiset.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      173
      759
    9. Mitä jos vaan tapaisit sen jota mietit

      Jos se yksi henkilö on sinun mielessäsi niin entäs jos vaan menisit tapaamaan sitä, heti, samantien, miettimättä mitään.
      Ikävä
      79
      756
    10. Teet tämän niin

      Helpoksi, mutta silti niin vaikeaksi. Vihaan omaa saamattomuuttani, vaikka kaikki olisi saatavilla. 🩷🌸
      Ikävä
      41
      750
    Aihe