Vakuutusrosvot

opposition avustuksella?
Ne ovat ilmeisesti lyöneet vastakkain, joko työeläkevakuutusmaksujen reilu korotus heti, tai eläkeiän korottaminen asteittain.
Arvatkaapa kumpi on kansantalouden kannalta pahempi ratkaisu?

Mietippä mielessäsi kummasta köyhä kärsii enemmän?
286
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

on väärin. Kyllä siellä on laskettu sijoitusten hupeneminen pörssikeinottelussa ja tällä älyttömällä toimenpiteellä kuvitellaan saavutettavan jokin tasapaino. Eläkeyhtiöt ovat tavoitelleet kuuta taivaalta, mutta kun huonot ajat koittavat niin kansalaisten kukkarolle sitä taas tullaan. Näyttää kyllä paljon pahemmalta kuin edellisen laman aikana.

Äänestä
  • tullut oppositiollekkan yllätyksenä, koska minäkin asiasta tiesin jo monta vuotta sitten.
    Olen itse kaavailut nähnyt.
    Lipponenhan leikkasi viimeksi jo kertyneitä rahoja, mikä minusta oli vielä pahempi rosvous.
    Eipä demarit silloin kirkuneet yhtään. Nytkin vain mallin vuoksi rähisevät, kuten vasemmiston selkänpuukottamistaktiikkaan kuuluukin.
    Itse ovat olleet mukana kaavailemmassa asiaa.
    Se leikkaus näkyy juuri nyt kaikkein pahiten suurissa ikäluokisa, minne se oli suunnattukkin.

    Hallitus näkyy saanen jonkun verran siistimmäksi tuota alkuperäissuunnitelmaa.
    Se olisi ollut paljon pahempi ja rajunpi, sekä alkanut heti ensi vuoden alusta.
    Juoksupoikiahan nuo ovat isoille rahamahdeille.

    Ei tuo ole hallituksen vika, kyllä syyt ovat muualla.

    Tämä on vasta alkua, johtuen jenkkivaaleista, eivät päästäneet kaikkia paskoja julki.
    Yllätyksenä nuo tuli Suomenkin politiikoille.
    Kylä hallitus on ihan hyvä ja toimii oikein järkevästi kansalaisten eduksi.
    Parhaalla mahdollisella tavalla.
    ei ne kansaa tahallaan kuseta, ei se ole kenenkään etu.
    Mutta isommat nilkit ovat nyt asialla.
    Irakki kusetuttaa vielä kauan.
    Afganistanista alkaa sitten isompi rähinä.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


ottavat omansa kirjoitti:

opposition avustuksella?
Ne ovat ilmeisesti lyöneet vastakkain, joko työeläkevakuutusmaksujen reilu korotus heti, tai eläkeiän korottaminen asteittain.
Arvatkaapa kumpi on kansantalouden kannalta pahempi ratkaisu?

Mietippä mielessäsi kummasta köyhä kärsii enemmän?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu