Santiago de Compostela ja Kristityn vaellus

Pohjois-Espanjan kuuluisa Santiago de Compostelan pyhiinvaellusreitti kuvaa symbolisesti kristityn vaellusta. Sen alkuosa Ranskan puolella on täynnä vehreää ja ilmavaa kasvillisuutta. Se edustaa ilman elementtiä ja synnintuntoa. Nousu Pyreneiden vuorille kuvaa synnintunnustusta eli maaelementtiä ja saapuminen Pohjois-Espanjan tuliperäiselle vuoristoalueelle kuvaa synninpäästöä eli tulielementtiä. Puente la Reinan "Pyhiinvaeltajan portti" kuvaa ahdasta porttia, joka on tuttu myös John Bunyanin kirjasta "Kristityn Vaellus". Siinä saadaan synninpäästö ja sen jälkeen alkaa opettelu syntien anteeksiantamiseksi muille, jotta päästäisiin varsinaiseen uudestisyntymään. On opittava se asia, joka Jeesuksen vertauksessa jäi oppimatta ns. armottomalta palvelijalta. (Matt. 18)

Tämä uudestisyntyminen vedestä tapahtuu vesielementin merkeissä Pohjois-Espanjan vuoristoalueen merituulten kosteudessa. John Bunyanin kirjasta tuttua ristiä edustaa Astorgan ja Pontferradan välillä kohoava Temppeliherrojen pystyttämä "Rautaristi" (Cruz de Ferro), jonka juurelle pyhiinvaeltaja laskee kotipihaltaan tuomansa symbolisen kiven. Tuon kiven myötä menneisyyden taakat lasketaan kristuksen ristin juurelle samaan tapaan kuin John Bunyanin kirjan vaeltaja sai laskea reppunsa maahan.

Risti kuvaa uskoa ja sitä täydentää toivo, jonka symbolinen merkki on ankkuri. Ristä seuraavassa Pontferradassa (Rautasillassa) oli muinoin ankkureilla raudoitettu silta, jonka Temppeliherrat keskiajalla rakensivat symboliseeraamaan toivoa.

Pontferradan jälkeen on vuorossa Villafranca, jonka Pyhän Jakobin kirkon suurta rautaovea kutsutaan "Anteeksiannon portiksi". Temppeliherrat rakensivat tämänkin kirkon täydentääkseen uudestisyntymisen Uskon ja Toivon symbolit vielä Rakkauden symbolilla. Pyhiinvaeltajan kuuluu koskettaa kämmenellään tätä porttia, jonka myötä hän lopullisesti antaa anteeksi kaikille jotka ovat joskus häntä vastaan rikkoneet. Vanhurskauttamisen kolme vaihetta on näin käyty läpi. Villafrancassa kirkko myönsi keskiaikana täydellisen aneen niille, jotka eivät sairauden, heikkouden tai jonkun muun syyn vuoksi jaksaneet enää jatkaa matkaa 200 kilometrin päässä sijaitsevaan Santiago de Compostelaan.

Pääsy Santiago de Compostelassa sijaitsevalle Jaakobin haudalle symboliseeraa sitten alkuseurakunnan seuraavaa vaihetta, jossa seurakuntalainen oli oikeutettu osallistumaan jumalanpalveluksen lisäksi myös ehtoollisaterialle (Agape-ateria).

Parhaillaan menee Ylen Teemalla ohjelmasarja Löytöretki, jossa seurataan kuuden suomalaisen pyhiinvaellusretkeä Santiago de Compostelaan.

3

1028

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • On turha ohjelma, tuon olisi voinut tehdä vaikka kotimaamme karhunkierroksella. Sillä siinä ne ongelmat voidaan tuoda pähkäiltäväksi itsensä kanssa vaikka sängyssä peiton alla. EIhän se ole mikään ohjelma, se on jeremiaadi.
      Ohjelmana kaipaisin enemmän kertomuksia paikoista joissa käydään, ihmisitä jotka ovat kokeneet hengellisen kulkemisen. Ei henkistä,kuten tässä kerrotaan.
      Olen laittanut ohjelman boikttiin ja näin on hyvä.

      • Voisi tehdä hyvää

        Miten olisi!

        Olen katsonut ohjelmaa ja voisi olla mukavaa kokea sekä mukavat että vaikeat hetket tuollaisella pyhiinvaelluksella. Jos vain meistä suomalaisista katolilaisista saisi kasaan sopivan porukan, voisin lähteä vaimoni kanssa mukaan.


      • 60 vuotta..
        Voisi tehdä hyvää kirjoitti:

        Miten olisi!

        Olen katsonut ohjelmaa ja voisi olla mukavaa kokea sekä mukavat että vaikeat hetket tuollaisella pyhiinvaelluksella. Jos vain meistä suomalaisista katolilaisista saisi kasaan sopivan porukan, voisin lähteä vaimoni kanssa mukaan.

        Suunnittelen 750 km kävelymatkaa Santiago de Compostelaan. Kävelymatka alkaisi Ranskan/espanja rajalta ja aikaa kävelemisen olen varannut yli kuukauden. Matkan suomesta espanjan rajalle olen aikonut tehdä junalla. Edestakaiseen matkaan olen varannut aikaa 1-2 kk. Matkalla on tarkoitus tutustua lähemmin Ranskaan ja muihinkin maihin. Matka ei ole pyhiinvaellusmatka varsinaisessa mielessä koska en kuulu mihinkään uskontokuntaan. Tarkoitus on ottaa matka liikunnan kannalta ja muistella elettyä 60 vuotta ihan rennosti.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nasima löi Jussille luun kurkkuun

      Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse
      Maailman menoa
      316
      7374
    2. Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"

      jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r
      Maailman menoa
      69
      5205
    3. Pitkän linjan yritysjohtaja: Suomen tapahtumat eivät ole Aasian kärkiuutinen

      Viimeaikaista kohua on käytetty sisäpoliittisena lyömäaseena, Thomas Zilliacus sanoo. – Koska asiaa kuitenkin kommentoi
      Maailman menoa
      101
      4544
    4. Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa

      SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli
      Perussuomalaiset
      17
      4352
    5. Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?

      Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos
      Maailman menoa
      113
      4126
    6. Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta

      Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s
      Maailman menoa
      51
      3900
    7. Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun

      ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta
      Maailman menoa
      154
      3780
    8. Demarit ovat oikeasti törppöjä eli heikkoälyisiä

      ja todistavat sitä päivittäin täällä lapsellisilla jutuillaan. Kauheasti on hehkuttaneet kuinka demarien kannatus vaan
      Maailman menoa
      74
      3687
    9. Perussuomalaiset eivät harrasta maalittamista kuten vasemmisto

      Huomaa tässä keinotekoisessa "rasismi"-kohussakin kuinka vasemmistolaiset maalittavat Perussuomalaisia. Me emme vastaava
      Maailman menoa
      29
      3576
    10. SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat

      Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha
      Maailman menoa
      83
      3413
    Aihe