Sanaa.

Voi ihmistä,joka riitelee luojaansa vastaan,voi ruukunsirpaletta sirpaleitten joukossa!Sanooko savi muovaajalleen:"Mitä sinä pystyt tekemään?"..Jes.45:9..Tämä savenvalaajaa on hyvä kuvaus Jumalasta,Jumala haluaa tehdä meistä ehjiä astioitta,kuten joskus saviruukuun voi eksyä pikkukivi,joka murtaa koko ruukun,,niin Jumalan täytyy murtaa meitä..mutta savenvalaaja ei heitä särkynyttä palasta pois vaan rikkoo sen ja käytää uudestaan..

5

131

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tee niin!

      Oletkohan sinä poloinen ikinä edes nähnyt OIKEAA savenvalajaa? Pöljähän sinä olet, kun kuvittelet, että rikkinäistä ruukkua voisi käyttää uudestaan! PÖLJÄ! Kun ruukku on rikki, se ei kelpaa muuta kuin pois heitettäväksi!

      • savenvalaajaa murskaa särkyneet palaset ja käyttää ne uudestaa..


      • sivusta seurannut
        aksu521 kirjoitti:

        savenvalaajaa murskaa särkyneet palaset ja käyttää ne uudestaa..

        ihmeeliseltä jos käyttää uudelleen? Ne palasethan on kovia, tuskin ne uudelleen pehmenevät vaikka jauhoksi tekisi? Mahdatko tietää miten savi käyttäytyy? Vesi ei pehmennä enää valmiiksi tetyä ruukun sirpaletta, sillä muutenhan kukkaruukkukin menisi käyttökelvottomaksi, kun kukkaa kastellaan!


      • sivusta seurannut kirjoitti:

        ihmeeliseltä jos käyttää uudelleen? Ne palasethan on kovia, tuskin ne uudelleen pehmenevät vaikka jauhoksi tekisi? Mahdatko tietää miten savi käyttäytyy? Vesi ei pehmennä enää valmiiksi tetyä ruukun sirpaletta, sillä muutenhan kukkaruukkukin menisi käyttökelvottomaksi, kun kukkaa kastellaan!

        nähnyt että kivensirut rikkovat astian jo dreijausvaiheessa. Kun savenvalaja on saanut astian seinämät tarpeeksi ohueksi, pyörähtää kivensiru savenvalajan käden alla ja tekee astiaan reiän tai syvän uran.


    • tehdä ja murskatta 20 kertaa,..tulee hyvä astia..

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Saisinpa halata sinua joka päivä

      ja kertoa miten paljon sinusta välitän. Vaikka olisi jommalla kummalla huono päivä, väsynyt päivä tai kiireinen päivä, a
      Ikävä
      62
      6673
    2. Nykymiehet odottaa, että nainen lähestyy?

      Perus luonnonlaki menee päinvastoin! Oletko nähnyt luontodokkaria jossa naaraat juoksee uroksien perässä??? 🦁🫎🦍🐒🦦�
      Ikävä
      212
      5266
    3. Me työeläkeläiset äänestämme SDP:tä

      SDP on luonut koko työeläkejärjestelmän, jonka hedelmistä saamme nyt nauttia. Kansaneläkelaitos on Maalaisliiton tekele,
      Maailman menoa
      61
      4491
    4. Kolmen tuiki tavallisen demariahdistelijan nimet julki

      Nyt tiedetään ketkä kolme oli niissä niin tavanomaisissa demarin jokapäiväisissä askareissa avustajia ahdistelemassa. K
      Maailman menoa
      102
      3761
    5. Sannahan laski sähkön ALV:n 10 prosenttiin, Riikka runnoi 25,5 %:iin

      Tässäkin nähdään kumpi on Suomen kansan puolella, ja kumpi omaa vastaan. Putinistipersuille Suomen kansa tulee aina vii
      Maailman menoa
      73
      2931
    6. Eikö tunnukin kamalalta, kun en

      anna periksi vaikka parhaasi olet tehnyt antaaksesi täystyrmäyksen? Ja kyllähän minä monta iskua olen saanut ja maannut
      Ikävä
      66
      2817
    7. Kansalaispalkka ja maksuton joukkoliikenne

      Noilla pienillä parannuksilla saadaan Suomesta taas hitusen parempi paikka peruskansalaiselle, joka elää ekologisesti ja
      Maailman menoa
      114
      2590
    8. SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"

      Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het
      Maailman menoa
      20
      2017
    9. Antti Lindtman: "Ainahan kaikenlaisia huhuja liikkuu"

      Näin hän siis vastaa SDP:n häirintäkohuun, väistelee vastuutaan Juttuhan on niin, että Lindtman ja Tuppurainen on tasan
      Maailman menoa
      62
      1917
    10. Muistattekos kun kaupassa piti pyytää tavarat myyjältä

      Edes kahvipakettia ei saanut itse valita, vaan myyjä nouti sen hyllystä tiskille. Jos osti jauhelihaa, niin se jauhettii
      Maailman menoa
      255
      1811
    Aihe