40 % raja

Turhaan puhutaan kirkosta eroamisen romahtamisesta, sillä vuoden 2009 helmikuussa eronneiden määrä nousee yli 40 % viime vuoden vastaavasta luvusta. Jos samanlainen kehitys jatkuu, niin vuonna 2018 tapahtuu viimeisen kerran helmikuussa kirkosta eroaminen.
3369
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Edelleen suurin osa kirkkoon kuuluvista eivät usko kristinopin mukaisesti. Ainoastaan kirkon sisällä olevat marginaaliryhmät vielä uskovat. Eli muutamat herätysliikkeet, jotka kirkon sisällä vielä toimivat. Tosin näistä herätysliikkeistäkin osa on täysin maallistuneita. Herännäisjohtaja sanoi, että pääkaupunkiseudulla asuu miljoona körttiä. Eli voi olla herännäinen, oli sitten ateisti, satanisti tai mikä tahansa. Eikä tarvi ees kuulua kirkkoon.
Kun kaikki tapakristityt ovat eronneet kirkosta, kirkko murenee kokonaan. Tällöin herätysliikkeet joutuvat perustamaan omat kirkkonsa, mutta niilläpä ei ole veronkanto-oikeutta.

Äänestä

Laskemmekohan me nyt ihan varmasti samalla tavalla, kun minusta vaikuttaa siltä että tänä vuonna on helmikuussa eronnut vain 40 % siitä mitä viime vuonna, eli 60 % vähemmän, ei 40 % enemmän. Ehkä ymmärsin vain kirjoituksesi väärin...

Tosin tässä vaikuttaa isosti se että parin päivän aikana vuosi sitten helmikuussa erosi noin pari tuhatta ihmistä, kun sadastatuhannesta kirkosta eronneesta uutisoitiin laajasti.

Joka tapauksessa minusta vaikuttaa siltä että tänä vuonna kirkosta eroaa vähemmän ihmisiä kuin viimevuonna, mutta toisaalta enemmän kuin vuonna 2007, joten ei ole huono vuosi tiedossa.

Kaikkiaan Suomessa on nyt miljoona ihmistä jotka eivät kuulu evankelisluterilaiseen kirkkoon. Okei, osa heistä kuuluu ortodoksikirkkoon tai johonkin muuhun uskonnolliseen yhdyskuntaan, mutta muutaman vuoden kuluttua tilanne taitaa olla se että uskontokuntiin kuulumattomia on myös miljoona. Joten ei tämä huono kehityssuunta missään nimessä ole.

Äänestä

Tänä helmikuuna, koska täytin viimein 18! :) Olin ns. tapakristitty; en ole uskonut jumaliin, jeesuksiin ja muihin satuihin koskaan.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


rikkoutuu tänään kirjoitti:

Turhaan puhutaan kirkosta eroamisen romahtamisesta, sillä vuoden 2009 helmikuussa eronneiden määrä nousee yli 40 % viime vuoden vastaavasta luvusta. Jos samanlainen kehitys jatkuu, niin vuonna 2018 tapahtuu viimeisen kerran helmikuussa kirkosta eroaminen.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu