Työmarkkinat eivät ole tarvinneet, eivät tarvitse nyt eivätkä 20v kuluttuakaan. Sen todistaa ainakin 300.000 työtöntä jo näillä eläkesäännöillä.
Eläkeiän nosto ei tuo YHTÄÄN lisätyöpaikkaa.
Totuus on varsin karu: 63-65 vuotiaat ihmiset ovat kaksi vuotta pitempään peruspäivärahalla työkyvyttömyseläkkeen tai työeläkkeen asemasta. Se on halvempaa.
Lisäksi 65v täytettyään heille maksetaan tästä johtuen pienempää työeläkettä loppuikänsä.
Eläkeiän nosto ei tuo YHTÄÄN lisätyöpaikkaa.
Totuus on varsin karu: 63-65 vuotiaat ihmiset ovat kaksi vuotta pitempään peruspäivärahalla työkyvyttömyseläkkeen tai työeläkkeen asemasta. Se on halvempaa.
Lisäksi 65v täytettyään heille maksetaan tästä johtuen pienempää työeläkettä loppuikänsä.
Vastaukset 6
Vanhimmat
ohjata ohjuksia kohteeseen helppo homma.mataloitetaan vähän kilpailijoita ja rauhoitetaan pöytää.ja kaukoohjattavia pommikoneita.
Yliopistoihin viiden vuoden maksimiaika, sen jälkeen opiskeluoikeus pois. Saatana niin se on AMK:ssakin perkele! Niin ja asevelvollisuus pois, että saadaan senkin puolen vuoden tai vuoden verran nopeammin miehet töihin. Työuran alkupäässä liika löysää saatana.
Simo Toini
perssuomalainen pulue
Mikä peruspäiväraha? Eikös nykyään ole pakkotyö joidenkin kuukausien kuluttua. (???)
eikä ilmeisesti juuri eläkkeitäkään joilla olisi toimeen tullut. Siellä näki vanhukset luutimassa joka risteyksessä ja pientareella.
Sitä samaa on tulossa nyt tännekin.
tyypillistä huomion kohdistamista johonkin epäoleelliseen kun ei pystytä ratkaisemaan varsinaisia ongelmia.
Nythän kansaa peloitellaan ja se aiheuttaa sen että taloutta pyörittävä suuri keskiluokka ei uskalla kuluttaa -> palveluista tulee lisää työttömiä ja se aiheuttaa taas lisää kuuluisaa taantumaa.
Eläkerahastot on pelattu ja hävinneet maailman huijareiden taskuun. Nyt vain kansaa hämätään täällä eläkeiän nostojupakalla, ettei se vain tajua mitä todellisuudessa on tapahtunut ja ala vaatia vastuuseen huijauksen tekijöitä.