Mitä tapahtuu tuhatvuotiskauden alussa

Ilmestyskirjassa kutsutaan elämän ylösnousemusta ensimmäiseksi ylösnousemukseksi ja sanotaan:
Autuas ja pyhä on se, jolla on osa ensimmäisessä ylösnousemuksessa. Ilm.20:6. Samalla sanotaan, että muut kuolleet eivät vironneet eloon, ennenkuin ne tuhat vuotta olivat loppuun kuluneet,Jae 5.

Ensimmäisen eli elämän ylösnousemuksen ja toisen eli tuomion ylösnousemuksen välistä aikaa kutsutaan tuhatvuotiskaudeksi. Ja jos Raamatusta käy ilmi, milloin ensimmäinen ylösnousemus tapahtuu, silloin tiedämme tuhatvuotiskauden alun.

Paavali antaakin suoran ja täsmällisen vastauksen: Sillä ITSE HERRA ON TULEVA ALAS TAIVAASTA käskyhuudon, ylienkelin äänen ja Jumalan pasunan kuuluessa, ja KRISTUKSESSA KUOLLEET NOUSEVAT YLÖS ENSIN 1Tess 4:16.

Kristuksen tuleminen tapahtuu siis tuhatvuotiskauden alussa. Silloin herätetään vanhurskaat kuolleet, ja elossa olevat vanhurskaat muutetaan ja temmataan pilvissä Herraa vastaan yläilmoihin.1 Tess.4:17.

He eivät jää maan päälle, vaan Kristuksen seurassa he siirtyvät ylös ja hallitsevat Hänen kanssaan ne tuhannen vuotta.Ilm.20:6.

Ne jumalattomat, jotka elävät Kristuksen tullessa, tuhoutuvat. Ja Herran surmaamia on oleva sinä päivänä maan äärestä maan ääreen. Jer.25:33. Kaikki syntiin ja laittomuteen pitäytyneet Herra Jeesus on surmaava suunsa henkäyksellä ja tuhoava tulemuksensa ilmestyksellä. 2 Tess.2:8.

Senjälkeen kun vanhurskaat on siiretty ylös ja jumalattomat ovat kuolleet, vastaa maan tila mainiosti profeetta Jeremian näkyä: Ja minä katselin maata, ja katso, se oli autio ja tyhjä, ja taivasta, eikä siinä ollut valoa...

Minä katselin, ja katso, ei ollut yhtään ihmistä, ja kaikki taivaan linnut olivat paenneet pois.Jer.4:23,25.

Silloin maailmassa vallitsee samankaltainen tila kuin ennen elämän luomista tälle maapallolle: Ja maa oli autio ja tyhjä, ja pimeys oli syvyyden päällä,1 Moos.1:2.

Johannes sai näyssä nähdä tämän: Ja minä näin tulevan taivaasta alas enkelin, jolla oli syvyyden avain ja suuret kahleet kädessään. Ja hän otti kiinni lohikäärmeen. sen vanhan käärmeen, joka on perkele ja saatana, ja sitoi hänet tuhanneksi vuodeksi ja heitti hänet syvyyteen ja sulki ja lukitsi sen sinetillä hänen jälkeensä, ettei hän enää kansoja villitsisi, siihen asti kuin ne tuhat vuotta ovat loppuun kuluneet; sen jälkeen hänet pitää päästettämän irti vähäksi aikaa. Ilm.20:1-3.
Silloin on täydellisesti täyttynyt myös profetta Sefanjan ennustus: Totisesti minä otan kaiken pois maan pinnalta, sanoo Herra.

Minä otan pois ihmiset ja eläimet, otan pois taivaan linnut ja meren kalat, viettelykset ja jumalattomat.
Minä hävitän ihmiset maanpinnalta, sanoo Herra.Sef.1:2,3.
3110
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

TUHATVUOTISKAUSI JA SYNNIN LOPPU
Puhutaan usein "tuhannen vuoden valtakunnasta," mutta Raamattu ei käytä sellaista sanontaa. Milleniumin eli tuhatvuotiskauden aikana (Ilm 20) saatanan vaikutus maailmassa on rajoitettu ja Kristus hallitsee pyhiensä kanssa. (1-4) Ilm 19 ja 20 luku on luettava yhteen. 19 luvun jakeet 11-21 kertovat Kristuksen tulemisesta toisen kerran, eli toisesta adventista. Kristuksen saapuessa alkaa tuhatvuotiskausi.

Peto ja väärä profeetta (Ilm 13, 16:13, 19:19-20) saavat lopun Kristuksen tullessa. Myös muut elävät joita ei ole Kristuksen tullessa temmattu ylös Herraa vastaan, saavat loppunsa Herran tullessa. (21, Jes 26:21) Dan 2:44 Danielin näkemän kuvapatsasilmoituksen perusteella Jumalan valtakunta perustetaan tällä hetkellä silloisen Euroopan raunioille. (EU?) Myös kaikki muut valtakunnat tuhoutuvat. Tämä Jumalan valtakunta ei koskaan tuhoudu.

Kun Kristus saapuu, elossa olevat pyhät temmataan Herraa vastaa yläilmoihin. (1 Tess 4:17, 13-18, Joh 14:2-3) ja vanhurskaat pyhät nousevat ylös. (Ilm 20:6) Kristus ei kuitenkaan tässä perusta valtakuntaansa maan päälle, vaan vasta tuhatvuotiskauden lopussa. Jotkut esittävät että Kristus tulisi vasta tuhatvuotiskauden päättyessä, ja 1000 v. olisi jonkinlainen rauhan ja onnen aika, mutta Raamatun mukaan asia ei ole näin. Maailma on Kristuksen tulessa täynnä pahuutta, eikä uskoa juuri ole. (Luuk 18:8, 1 Tim 4:1, 2 Tim 3:1) Maailma on paha kuin Nooan päivinä silloin kun Herra saapuu. (Luuk 17:26,28-30, Matt 24:37-39, 13:38-40) Herran tullessa hävitys on täydellinen. (2 Piet 3:10) Ennen Herran tuloa ihmiset sanovat: "Ei mitään hätää" ja rypevät synneissään, yllättää Herran tulo heidät. (1 Tess 5:3) Ennen Herran tuloa ei siis ole mitään syntien sovitusaikaa ja Kristuksen onnen valtakunnan aikaa, mutta parannuksen tekoon Jumala on kutsunut kärsivällisesti koko ihmiskuntaa jo kauan. (2 Piet 3:9-10)

Pyhät hallitsevat Kristuksen kanssa 1000 vuotta. (Ilm 20:4, 2:26, Dan 7:27, 2 Piet 2:4, Juud 6, 1 Kor 6:2-3) Koska vanhurskaat nousevat ylös, ja jumalattomat kuolevat, on maapallo ilman asukkaita. (Jer 4:23-25) Myös viimeiset vitsaukset ovat runnelleet maata melko perusteellisesti. (Ilm 16:18-21) Saatana sidotaan ja kahlitaan 1000 vuodeksi, ja syöstään syvyyteen. (Ilm 20:2-3) Hetkeksi saatanan toiminta loppuu, koska sillä ei ole mitään tekemistä tyhjällä maapallolla. Kun 1000 vuotta tulee täyteen, se johtaa jälleen kansoja harhaan. (3) Keitä? Niitä jotka ovat saaneet ylösnousemuksen toisessa ylösnousemuksessa, joka on tuomion ylösnousemus. (Ilm 20:5, Joh 5:28-29) Jumala tahtoo että jumalattomat saavat jokainen kuulla tuomionsa, ja että he ymmärtävät Jumalan oikeudenmukaisuuden maailmankaikkeuden suhteen. He ymmärtävät myös pitkämieliset Jumalan armon kutsut, jotka he torjuivat toisen toisensa jälkeen. Heillä oli aikaa miettiä tekojaan, ja he ymmärtävät tehneensä omat ratkaisunsa itse, ja aiheuttivat itse ikuisen kohtalonsa. (Ilm 20:12) Koko elävä maailmankaikkeus todistaa nyt Jumalan oikeudenmukaisuuden. Enkelikuntakin, joista kolmasosa lankesi pois Jumalasta aikojen alussa. Kukaan ei voi väittää enää vastaan. (Room 14:10, Fil 2:10-11, Jes 45:22-23)

1000 vuoden aikana ei ratkaista enää sielujen kohtaloita. Ne on päätetty jo ennen Jeesuksen tuloa Raamatun mukaan. (Ilm 22:12, Matt 16:27, Room 2:6) Opettaahan Raamattu kahta ylösnousemusta, jolloin on selvää että päätökset ja jako on tehty taivaassa valmiiksi ennen Jeesuksen tuloa. Jeesus ei nuku, vaan elää ja toimii Isän oikealla puolella taivaassa pyhäkössä josta maallinen pyhäkkö oli vain vertauskuva. (Hebr 8-9) 1000 vuoden kauden päätyttyä jumalattomat "muut kuolleet" herätetään ja saatanallakin on taas puuhaa. (Ilm 20:3,5,7,8) Saatana yllyttää vielä jumalattomia harhaan, (20:8-9) mutta Jeesus Kristus lopettaa tämän viimeisen kapinan, pyhät ja uusi Jerusalem laskeutuvat (Ilm 21:9-27, Sak 14:9)

Kun Herra on julistanut tuomionsa saavat paholainen enkeleineen ja pelastuksen hyljänneet ihmiset lopullisen rangaistuksensa, josta ei ole enää ylösnousemustoivoa. Synnin palkka on kuolema, ei ikuinen elämä helvetissä. Tämä on toinen kuolema. (Ilm 20:9-10, 21:8, 14-15, 2 Piet 3:7, Jes 34:8, 28:21, Room 6:23) Tämä on lopullinen ja täydellinen hävitys. (Mal 3:19) VKR 4:1)

Jumala ei ikuista syntiä, vaan maailmankaikkeus on päässyt eroon saatanasta ja hänen enkeleistään. Missään ei Raamatun mukaan ole halki loputtomien ikuisuuksien palavaa tuskan helvettiä, jossa kadotetut itkisisivät, huutaisivat tuskissaan, kiroilisivat ja pilkkaisivat Jumalaa. Kukaan ei tahdo sellaista korvillaan kuunnella. Kukaan ei voisi tunnustaa Jumalaa rakkauden ja oikeudenmukaisuuden Jumalaksi jos näin olisi. Jumala ei ole sadisti, eikä uudessa maassa ole sadistisia ihmisiä, vaan pyhiä luonteita. Rakkaus vallitsee. Kukaan ei kaipaa armon halveksijoita takaisin, eikä syntiä enää edes muistella. Kaikki entinen on mennyt. (Ilm 21:4, 1-8)

Yhteenveto:

Viimeisten päivien aikana tapahtuu:

- Kristus tulee takaisin ja I ylösnousemus
- Elävät ja kuolleet pyhät otetaan taivaaseen
- Jumalattomat kuolevat
- saatana sidotaan

1000 vuoden aikana:

- Pyhät hallitsevat Kristuksen kanssa taivaassa

1000 vuoden jälkeen, ja ikuisuus:

- Kristus, pyhät ja uusi Jerusalem laskeutuvat maan päälle
- Jumalattomat herätetään kuolleista = II ylösnousemus
- saatana on hetken vapaana, jolloin hyökkää pyhää kaupunkia vastaan
- Viimeinen tuomio pannaan täytäntöön
- saatana ja syntiset hävitetään lopullisesti
- Maa "luodaan uudesti" eli uudistetaan pyhien ikuiseksi asuinsijaksi

Siunausta
jari laurila

Äänestä

/// Mitä tapahtuu tuhatvuotiskauden alussa
Kirjoittanut: anne-elina
1.3.2009 klo 00.56 \\\

Vaikket odotakaan vastausta ..

/// He eivät jää maan päälle, vaan Kristuksen seurassa he siirtyvät ylös ja hallitsevat Hänen kanssaan ne tuhannen vuotta.Ilm.20:6.

Ne jumalattomat, jotka elävät Kristuksen tullessa, tuhoutuvat.\\\

Jollain lukijalla voi olla vielä paatumaton mieli,
joten kerrataanpa tuota palstalla moneen kertaan
selväksi tehtyä TOTUUTTA asiassa.

Juu - ketähän me hallitsemme 1000 vuoden rauhanajassa, jos Maa on autio ja tyhjä ihmisistä.
Vain saatana täällä. Miksi hallitsisimme saatanaa
tuhat vuotta, kun jo nyt sitä hallitsemme Hengen
voiman avulla?

Mutta tässä me saavumme hallitsemaan niitä, joita
ei ylösotettu, eivätkä kuolleet vitsauksiin.
Kuolemahan pakeni eräässäkin vaiheessa, vaikka
ihmiset tahtoivat kuolla pois.

Sak. 14.

3 Herra itse lähtee sotaan viholliskansoja vastaan, niin kuin hän on lähtenyt ennenkin vihollisen hyökätessä. [Jes. 42:13]
4 Hän seisoo sinä päivänä Öljymäellä, joka kohoaa Jerusalemin itäpuolella. Ja Öljymäki halkeaa kahtia idästä länteen, toinen puoli vuoresta väistyy pohjoiseen, toinen puoli etelään, ja välille syntyy valtaisa laakso.
5 Te pakenette vuorten välissä olevaa laaksoa pitkin, ja se ulottuu Asaliin asti. Te pakenette, niin kuin paettiin maanjäristystä Juudan kuninkaan Ussian aikana. Sitten Herra, teidän Jumalanne, tulee Jerusalemiin, ja kaikki pyhät ovat hänen mukanaan. [Aam. 1:1 | Juud. 14]
6 Sinä päivänä ei ole hellettä, ei pakkasta eikä jäätä.

Rakas ikioma Raamattuni!
Ideneb

Äänestä
  • samaa värssyään,Rakas Iki oma Raamattuni, mutta ei ymmärrä sen sanomomasta yhtikäs mitään.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


UPDATE_9029591 kirjoitti:

Ilmestyskirjassa kutsutaan elämän ylösnousemusta ensimmäiseksi ylösnousemukseksi ja sanotaan:
Autuas ja pyhä on se, jolla on osa ensimmäisessä ylösnousemuksessa. Ilm.20:6. Samalla sanotaan, että muut kuolleet eivät vironneet eloon, ennenkuin ne tuhat vuotta olivat loppuun kuluneet,Jae 5.

Ensimmäisen eli elämän ylösnousemuksen ja toisen eli tuomion ylösnousemuksen välistä aikaa kutsutaan tuhatvuotiskaudeksi. Ja jos Raamatusta käy ilmi, milloin ensimmäinen ylösnousemus tapahtuu, silloin tiedämme tuhatvuotiskauden alun.

Paavali antaakin suoran ja täsmällisen vastauksen: Sillä ITSE HERRA ON TULEVA ALAS TAIVAASTA käskyhuudon, ylienkelin äänen ja Jumalan pasunan kuuluessa, ja KRISTUKSESSA KUOLLEET NOUSEVAT YLÖS ENSIN 1Tess 4:16.

Kristuksen tuleminen tapahtuu siis tuhatvuotiskauden alussa. Silloin herätetään vanhurskaat kuolleet, ja elossa olevat vanhurskaat muutetaan ja temmataan pilvissä Herraa vastaan yläilmoihin.1 Tess.4:17.

He eivät jää maan päälle, vaan Kristuksen seurassa he siirtyvät ylös ja hallitsevat Hänen kanssaan ne tuhannen vuotta.Ilm.20:6.

Ne jumalattomat, jotka elävät Kristuksen tullessa, tuhoutuvat. Ja Herran surmaamia on oleva sinä päivänä maan äärestä maan ääreen. Jer.25:33. Kaikki syntiin ja laittomuteen pitäytyneet Herra Jeesus on surmaava suunsa henkäyksellä ja tuhoava tulemuksensa ilmestyksellä. 2 Tess.2:8.

Senjälkeen kun vanhurskaat on siiretty ylös ja jumalattomat ovat kuolleet, vastaa maan tila mainiosti profeetta Jeremian näkyä: Ja minä katselin maata, ja katso, se oli autio ja tyhjä, ja taivasta, eikä siinä ollut valoa...

Minä katselin, ja katso, ei ollut yhtään ihmistä, ja kaikki taivaan linnut olivat paenneet pois.Jer.4:23,25.

Silloin maailmassa vallitsee samankaltainen tila kuin ennen elämän luomista tälle maapallolle: Ja maa oli autio ja tyhjä, ja pimeys oli syvyyden päällä,1 Moos.1:2.

Johannes sai näyssä nähdä tämän: Ja minä näin tulevan taivaasta alas enkelin, jolla oli syvyyden avain ja suuret kahleet kädessään. Ja hän otti kiinni lohikäärmeen. sen vanhan käärmeen, joka on perkele ja saatana, ja sitoi hänet tuhanneksi vuodeksi ja heitti hänet syvyyteen ja sulki ja lukitsi sen sinetillä hänen jälkeensä, ettei hän enää kansoja villitsisi, siihen asti kuin ne tuhat vuotta ovat loppuun kuluneet; sen jälkeen hänet pitää päästettämän irti vähäksi aikaa. Ilm.20:1-3.
Silloin on täydellisesti täyttynyt myös profetta Sefanjan ennustus: Totisesti minä otan kaiken pois maan pinnalta, sanoo Herra.

Minä otan pois ihmiset ja eläimet, otan pois taivaan linnut ja meren kalat, viettelykset ja jumalattomat.
Minä hävitän ihmiset maanpinnalta, sanoo Herra.Sef.1:2,3.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu