Ihmetyttää nämä pienet ns. luterilaiset "liikkeet" maassamme, joita on todella paljon. Ketä ne palvelee? Jos on esim. yhdellä liikkeellä on vain yksi pappi koko maassa, niin ei ole kokoontumisia kovin paljon. Tämä on asiallinen kysymys, koska palsta on luterilainen, aihe sopii tänne.
Luterilaiset liikkeet kirkon ulkopuolella?
9
256
Vastaukset
Paljonko näitä ns. tunnustuksellisia luterilaisia pikku kirkkoja on maassamme?
- vl-läisiä on ainakin
kahdeksantoista eri lahkoa, jotka riitelevät kes-
kenään ja ovat mielestään ainoita oikeassa olevia!
Teillä se usko on jaettu mukavasti. vl-läisiä on ainakin kirjoitti:
kahdeksantoista eri lahkoa, jotka riitelevät kes-
kenään ja ovat mielestään ainoita oikeassa olevia!
Teillä se usko on jaettu mukavasti.1. jotka ovat eripaikassa
2. uskovat erilailla
3.opettavat erilailla.
Ei ollut kuin yksi oike usko Raamatussakaan.
apt.24:5. "Me olemme havainneet, että tämä mies on ruttotauti ja metelinnostaja kaikkien koko maailman juutalaisten keskuudessa ja nasaretilaisten lahkon päämies"- onpi...
vl-läisiä on ainakin kirjoitti:
kahdeksantoista eri lahkoa, jotka riitelevät kes-
kenään ja ovat mielestään ainoita oikeassa olevia!
Teillä se usko on jaettu mukavasti....ihan oma keskustelupalstansa.
onpi... kirjoitti:
...ihan oma keskustelupalstansa.
Alustus puhui nimenomaan "tun. luterilaisista"
- -I-
Kristusta ja erottautuvat Hänen käskynsä nojalla toisoppisesta kirkosta.
Me emme sille mitään voi, että aika on paha eikä meillä ole resursseja laajempaan toimintaan.- Jeesuksen tulo
Herran käskylle uskolliset ovat ajettu ulos siitä paikasta joka on tarkoitettu uskovaisille.
Ja nyt tämä seurakunta tai kirkko odottaa kohtaavansa yläilmoissa ja saavat nähdä Jeesuksen kasvot ja silloin ilot syvenevät ja ylistys raikaa.
Vai mitä turun mies
- Tiinaliina
Ei se määrä, vaan se laatu ...
Et siis ole vieläkään löytänyt rauhaa sielullesi, Weha? Aina vaan jatkat etsimistäsi, vuodesta toiseen. Kuinka kauan aiot jaksaa näitä ihmettelyitäsi ympäri foorumeita? Samat ihmettelyt jatkuvasti, vaikka sinun piti sieltä vl:ien seuroista jo löytää kaikki mitä kaipasit, niin ettei enää pitänyt olla tarvetta vilkaistakaan muualle. Ei sitten löytynytkään sitä mitä etsit? (Myönnä vaan suoraan, että olen oikeassa)
T: Tiinaliina
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martinan uusi poikakaveri
Sielläpä se sitten on. Instastoorissa pienissä speedoissa retkottaa uusin kulta Martinan kanssa. Oikein sydämiä laitettu1561470Rakastan sinua
Enkä halua enkä aio sinua satuttaa. Satuttaisin samalla itseäni. Olet ihana mies ja olen pahoillani kuinka sinua kohteli541195Suomessa helteet ylittää vasta +30 astetta.
Etelä-Euroopassa on mitattu yli +40 asteen lämpötiloja. Lähi-Idässä +50 on ylitetty useasti Lämpöennätykset rikkoutuva175961Kun viimeksi tapasit kaivattusi
Kasvokkain ( ei netti, varmuudeksi vielä tarkennan), jännittikö? Jos, miten se ilmeni? Huomasitko jännittikö kaivattuasi50948Laita mulle viesti!!
Laita viesti mesen (Facebook) kautta. Haluan keskustella mutta sinun ehdoilla en halua häiriköidä tms. Yhä välitän sinus76934Vanhemmalle naiselle
alkuperäiseltä kirjoittajalta. On olemassa myös se toinen joka tarkoituksella käyttää samaa otsikkoa. Ihan sama kunhan e36875- 57805
Leppäskän tarratoimikunta kävi Suviseuroussa haastamassa riitaa!
Voiko enää törkeämmin häiritä uskovien juhlia? https://www.kirkkojakaupunki.fi/-/tarratoimikunnan-aktivistit-kokivat-sy201780Mitä Raamattu opettaa samaa sukupuolta olevien avioliitosta 4.0
Edelliset kolme ketjua tuli täyteen joten jatketaan keskustelua. Raamattu opettaa johdonmukaisesti, että homoseksuaali152765Ootko sä oikeasti sinkku?
Kun oot aina yksin tuol kylil, kyl mä susta naisen ottasin jos saisin luvan😳😘🔥42746