Tarkennetaanpa tuota kysymystä. Eli olen ajatellut uusia koneestani emolevyn, prosessorin, muistit ja kovalevyn. Tulin tuossa ajatelleeksi, että pitääkö minun vaihtaa tuo virtalähdekin samassa rytäkässä? Vanha virtalähde ilmoittaa tukevansa AMD athlon ja Pentium 4 prosessoreja ja tehoa pömpelistä löytyy 400 W.
Sitten kysyisin prosessoreista. Kumpaa kannattaa suosia Inteliä vai tuota AMD:tä? Olen kuullut, että tuo intelin prosessori on hieman parempi. Onko valmistajien tuotteiden hinnoissa suurakaan eroa?
Mitä tulisi ottaa huomioon, jos vaihdan koneeni sisuskalut uusiin?
3
385
Vastaukset
päästä helpolla :)
tutkippa noita keskusteluja:
http://keskustelu.afterdawn.com/forum_view.cfm/215
noiden perusteella ( muuta tutkimista) suunnittelin syksyllä oman koneeni. ja hyvin on toiminut."Kumpaa kannattaa suosia Inteliä vai tuota AMD:tä? Olen kuullut, että tuo intelin prosessori on hieman parempi. Onko valmistajien tuotteiden hinnoissa suurakaan eroa?"
Riippuu koneen käyttötarkoituksesta täysin. Musiikkihommiin, WWW:n, sähköpostiin, pikaviestimille, leffoihin, ohjelmointiin, officen pyöritykseen yms. ottaisin AMD:n. Kuvankäsittelyssä, 3D-mallinnuksessa ja pelaamisessa sitten ottaisin Inteliä.- make
Jos tulee kevyeen käyttöön, niin Intelin Atom-prossuja irtoaa emoineen 70€ pintaan. Intel on myös kovemmassa hintaluokassa selvästi kärjessä suorituskyvyn osalta, mutta jos et kellottelua harrasta, joku Phenom kakkonen ei ole mikään huono ratkaisu.
Poweri piisaa kyllä, mutta elkothan noissa tuppaavat kuivumaan ajan myötä. On noita toki nähty reilu kymmenenkin käyttövuoden jälkeen elossa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
No nytkö tuli lähtö Orpolle?
Pieniä oli Marinin aamupalasilakat joulukaloiksi vrt. Orpon 35 miljoonan euron kähmintä johonkin Vapaavuoren urheiluhall2442165- 1891644
Kauhavan häiriköijistä
Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä461302Haluan sinut, kuuletko minua.
Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad501005- 41816
- 14800
Miksi Lapset kiusaa yöllä
Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä30771Sama ransetti taas!
Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver21760Viimeinen lankafest
Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .25746Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..46647