Ajatus tästä ehdokkaasta pätkähti päähäni kuin jostain korkeammista sfääreistä annettuna. Nimi on tältäkin sivulta tuttu, Latva-Rasku, mutta ei herra vaan ROUVA. En tunne häntä henkilökohtaisesti, joten en tiedä mihin puolueeseen hän on sitoutunut, tai onko ollenkaan sitoutunut. Mutta henkilön kansainvälistä kokemusta, yhteiskunnallista työtään, ikäänsä ja mukana seuraavaa Paavon tietämystä ja taustatukea ajatellen hänhän olisi ihan loistava valinta. (Ihme etten ennemmin keksinyt!)
Edellä mainitun lisäksi rouva Latva-Raskulla ei ole sitä negatiivista painolastia, joka on jokapaikan-vaikuttaja Pöntisellä.
Edellä mainitun lisäksi rouva Latva-Raskulla ei ole sitä negatiivista painolastia, joka on jokapaikan-vaikuttaja Pöntisellä.
Vastaukset 24
Vanhimmat
Oliko tämä joku vastaisku kaupungin tasa-arvo-ongelmille? Nyt tarkkana, että ei tule herjaussyytteitä.
mistä maailmassa siitä voi tulla herjaussyyte?
Kj:n puolison arvostelu menee yksityiselämän puolelle. Vai luuletko, että kaikki kannattaa ROUVAN valintaa:)
Tässä ketjussa ei tähän mennessä ole rouvaa arvosteltu sanallakaan, päinvastoin.
hämminki. Aseeksi otettiin uhkailu ja vähättely.
Höpö höpö. Mä en ole kokoomuslainen.
karvat pystyssä ja uhkailu päälle?
Mitä mä olen uhannu? Mähän vaan varoitin, että tässä on joku koira haudattuna. Ja niin taisi olla, uhkaamisella uhkailija.
tarkoitettu, kerro.
"Nyt tarkkana, että ei tule herjaussyytteitä."
Jos olisit vastannut heti kysyttäessä, ei tarvitsisi arvailla.
Siis mä ajattelin asian siten, että jos vastaisi Rouvan ehdokkuusajatukseen negatiivisesti ja perustelisi sitä, voisi hyvinkin saada herjaussyytteen. Siis ei kai Lapualla niin alhaalle vajota, että kukaan saisi ehdokkuutta puolisonsa suhteiden ansiosta?
heti eikä hetkenpäästä. Viestiäni luit kuin piru raamattua.
"Siis ei kai Lapualla niin alhaalle vajota, että kukaan saisi ehdokkuutta puolisonsa suhteiden ansiosta?"
PAINOPISTE ehdotuksessani on tässä: kansainvälinen kokemus (sisältää kielitaidon, asumisen ja työn ulkomailla), yhteiskunnallinen työ tässä maassa (kehittää kokonaisvaltaista asioitten ymmärtämistä), työn kautta kohtuullinen tunnettuus maakunnassa sekä sopiva ikä.
Ehdotuksesta on jumalattoman pitkä matka ehdotuksen toteutumiseen.
Lisäbonus on Paavo.
Ehdotus oli ok! Eihän ehdottaminen ole arvostelua, vaan nythän on kyse politiikasta!
vain olla Pöntisen tukijoukoissa...
kerran nämä mainitut samassa paikassa ja hyvin näyttävät viihtyvän toistensa seurassa. Onkin enemmän kuin todennäköistä että rouva LR on Pöntisen joukoissa.
keskenään niin, ei se tarkoita että on pönden porukassa.
Rouva LR on nähty kyllä myös piispankin kanssa ja europarlametikko Anneli Jäätteenmäenkin kanssa...
ja erityisesti Paavo Latva-Raskun kanssa:)
En tiedä rouva LR poliittista kantaa, mutta lahjakas tyyppi hän on. Hyvät sosiaaliset taidot, taitava puhumaan ja kirjoittamaan, ja kokemusta kuten edellä on kirjoitettukin. Näin olen kuullut ja ymmärtänyt. Nämä taidot ja kyvyt ovat olleet hänellä ilman Paavon tuomaa bonustakin. Jota ei sovi vähätellä!
Naisia tarvitaan lisää politiikan. Niin kotimaanhan kuin europarlamenttiinkin.
tarvittaiskin, ei mitään jyväjemmareiden edustajaa.
EI KANNATA, MUITA ÄÄNESTÄÄ ÄÄNESTÄN KIKE ELOMAATA , SILLÄ ON BODIA.
Jospa Rouva lähtisi Perussuomalaisiin? Mitähän Pave tuumaisi?
Miehet ovat luopuneet kruunista ja valtaistuimistakin naisten tähden.
just joo.tääkin keskustelu menee taas tälle tasolle
taas lukee tätä sivua ja saattaa asian asianomaisen tiedoksi?
onko kyseinen henkilö kiinnostunyt asiasta.