Ja paarman on mahdotonta joutua työttömäksi! ja laman aikana hän kehtaa puhua siitä että veroja pitäsisi ohjata enemmän kirkollistoimiin!!!!
sairas mies!
sairas mies!
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 14
Vanhimmat
Rikkaat haluavat pysyä rikkaina oli kansalaisten kohtalo mikä tahansa!
on jumalan asialla niin hän luopuu tuosta 120000€:sta ja elelee jeesustyyliin sossulla...
aito uskovainen käyttää vain toisia hyväkseen ja ei elätä itse itseään.
"Yksi sinulta vielä on tekemättä. Myy kaikki, mitä sinulla on, ja jaa rahat köyhille, niin sinulla on aarre taivaissa. Tule sitten ja seuraa minua." Kun mies kuuli tämän, hän tuli murheelliseksi, sillä hän oli hyvin rikas.
Nähdessään sen Jeesus sanoi: "Kuinka vaikea onkaan niiden, jotka paljon omistavat, päästä Jumalan valtakuntaan! Helpompi on kamelin mennä neulansilmästä kuin rikkaan päästä Jumalan valtakuntaan."
Varmaan aina hyppää tuon kohdan yli raamattua lukiessaan ja onneksi Jeesus aina kun häneltä kysyttin taivaaseen pääsy ehtoja, antoi erilaisen vastauksen, joten rikkalleekin löytyy tiensä.
Että hänen ei tarvitse kävellä rappuja ylös taivaseen vaan ajaa limosiinimersulla täynnä huoria taivaanporteista sisään antaen jeesukselle tippiä että ei valita siitä jos taivaanotellin roskiksesta löytyy kuolleeksi hakattu teinihuora!
»Paarma Jukka arkkipiispa 120 642 €»
Käsittämättömän hurja palkka kirkon palveluksessa olevalle!
Palkat!
Paarma kyselee varoja kirkon työhön, joka menee ruohonjuuritasolle. Sinne, jossa ei juuri muita toimijoita näy. Siis enemmänkin terve merkki tuo pyyntö. Kirkon merkitys korostuu näin lama-aikoina. Piispojen palkat ovat yritysmaailman välitason johtajien tasoa, ei kovin paljoa tehtäviin ja vastuisiin nähden.
Paarmis haluaa uuden mersun ja parempaa konjakkia!
Olisit laittanut muidenkin tohtoristasoisten ja johtajien palkat, olisi vähän voitu vertailla, että kuinka iso/pieni tuo loppujen lopuksi on?
alkaisi korjata tilannetta pienentämällä omaa palkkaansa.
Enpä ole huomannut. Kunhan vaahtoaa, syyllistää kirkosta eronneita, lässyttää tyhjää tuulen tuomaa, veden ajamaa.
Paarma ei ole uskottava senkään vuoksi, ettei hän kykene näyttämään esimerkkiä alentamalla omaa palkkaansa tai lahjoittamalla osaa siitä tarvitseville. Itse hän varmasti on jo koonnut mammonaa loppuelämäkseen. Eikö häntä yhtään pelota, ettei pääsekään taivaaseen kun aarre on täällä maan päällä? Kahta herraa kun ei kuulemma voi palvella.
Tuosta Paarman logiikasta löytyy pilapiirroskin: http://taysistunto.blogspot.com/2009/03/makin-haluun-kun-noi-saa.html
Ojn se kumma miten nyky-yhteiskunnassa ne on ne köyhille tarkoitetut tuet aina imetty rikkaitten hyväksi!
-veroalennukset
-maataloustuet
-kirkkoverot
-valtiontuet