Pankista lainaa hakiessa udellaan lainahakemuksessa asepalveluksen suorittamisesta, voiko tuohon kohtaan valehdella ilman että siitä on mitään seuraamuksia? Jotkut ovat palstalla antaneet ymmärtää että ainakin työhakemuksessa asiasta voi valehdella huoletta, koskeeko sama asia pankkilainaa (tai luotokorttihakemusta)?
Pankkilaina ja kysymys palveluksesta
Voiko valehdella?
2286
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
kun/jos pankki saa tietää valehdelleesi, siitä voi seurata aika ikäviä asioita. En muista nyt mitä meillä luki lainapapereissa, mutta joku pykälä siinä oli tietojen väärinantamisesta.
Pankkia kiinnostaa se, että tuleeko sinulle kutsu palvelukseen, josta koituisi sinulle maksukyvyttömyys.
Jos sinulla ei ole palvelus edessä, niin ei tarvitse muuta kuin ruksia, että velvollisuus suoritettu. Sillä se on suoritettu, olitpa sitten armeijan käynyt, sivari tai vapautettu tai totaali.
Pankkia ei todellakaan kiinnosta vakaumuksesi ja sen perusteella ei saa syrjiä.
Jos koet tulleesi syrjityksi, niin siitä voi antaa suoraa palautetta pankille ja vihjettä esimerkiksi AKL:lle , vähemmistövaltuutetulle tms. tasa-arvo valtuutetulle tms jne jne.
Ja tee asiasta julkinen, kirjoita nettiin blogia ja ehdota lehtijuttua eri lehtiin. Kyllä se pankki mielellään pitää huolta julkisuuskuvastaan kuin syrjii sinua.
Jos maksuesteitä ei palveluksen takia tule, niin pankille kaikki on OK ja et ole tehnyt mitään väärää, jos vaikka ruksaat suorittaneesi asepalveluksen, jos siis muuta vaihtoehtoa ei ole.
Näissä kyselyissä kartoitetaan hakijan TAKAISINMAKSUKYKYÄ.