Säästää se

Kummallista mitä holhoamista, Laskisivat teiden nopeusrajoitukset 60 km/h ja parantaisivat teidenkuntoa...

Miksei samalla joku valvonta kortti mikä rajoittaa
viinan ostoa, samoin kaikki rasvainen ruoka valvonta kortille...kielleetään ja valvotaan kaikkea,.
Asunko mää jossain Pohjois-Koreassa?? häh??
Eikös tää Suomi ole, vielä??

Eikö ihmisillä ole omaa vapautta enää

http://www.iltalehti.fi/uutiset/200903029170636_uu.shtml
2119
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

-on ollut vallitsevana suomessa jo vuosikaudet.
-vastako tuon olet huomannut?
-Päättäjät luulevat olevansa ajattelukyvyltään niin paljon rivikansalaisia järkevämpiä, etteivät luota meihin enään yhtään. Rajoituksia ja kieltoja laaditaan EU:n tuella nykyään oikein urakalla. Käyttäisivät aikansa rakentavampaan toimintaan virka-aikana, jonka me muuten maksamme. Kepin sijasta, on tarjottava porkkanaa. Eli, esim. Jos en osta perjantai pulloa, niin saan verohelpotuksia vähennysten muodossa, tai vaikka valtion soppa kuponkeja. Ääh, milläs sen todistaisi, ettei sitä pulloa ostanut? No, joka tapauksessa valtio paikkaa kassaansa taas kerran alkoholijuomien hinnankorotuksella, perustellen naivisti, että sillä saadaan kansalaiset juomaan vähemmän? Melkoista utopiaa, Tallinna kutsuu taas ja Rostokin laivat...hah.

Äänestä
  • ollaan menossa. Jo Isä Aurinkoisen oppi eräässä naapurimaassa oli: "Kaikki mikä ei ole kiellettyä, on pakollista". Siihen sitä on ihan pakko päästä. Muuten ei ole asiaa yläkerran siipikuoroon, vaan joutuu alakertaan hiilihankohommiin.

    Kyllä Setä Teräs ja Laupias Kansojen Suuri Johtaja tuon tiesi. Olihan hän sentään pappisseminaarin käynyt. Vai olisikohan sittenkin lukenut Bibliaansa kuin piru Raamattua?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kummallista touhua kirjoitti:

Kummallista mitä holhoamista, Laskisivat teiden nopeusrajoitukset 60 km/h ja parantaisivat teidenkuntoa...

Miksei samalla joku valvonta kortti mikä rajoittaa
viinan ostoa, samoin kaikki rasvainen ruoka valvonta kortille...kielleetään ja valvotaan kaikkea,.
Asunko mää jossain Pohjois-Koreassa?? häh??
Eikös tää Suomi ole, vielä??

Eikö ihmisillä ole omaa vapautta enää

http://www.iltalehti.fi/uutiset/200903029170636_uu.shtml

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu