"Rasisti levittää sontaa ja törkyä"

PeruSS taas tapetilla:

http://www.esaimaa.fi/Uutiset---Uutiset-maakunnasta/2009/02/27/Rasismi nostaa taas p%E4%E4t%E4%E4n/200916682806/5
9374
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

sekoittaa joustavasti maahanmuutto kritiikin ja rasismin vaikka niillä ei ole mitään tekemistä keskenään

Äänestä
  • uusi mantranne jota hoette joka paikassa. mutta kyseinen väite on kyllä täyttä roskaa. tämä palsta todistaa täydellisesti sen, että teidän "kriittinen maahanmuuttopolitiikka" on vain kovin huonosti peiteltyä rasismia.

    kyse on samasta asiasta kuin evoluution vastustajien markkinoima "älykkään suunnittelun oppi". varsinkin kun tämän palstan perusteella persut ovat pelkästää "yhden asian puolue". täällä ei jauheta mistään muusta kuin "mamujen vaarallisuudesta".

    Äänestä

  • kysyjä. kirjoitti:

    uusi mantranne jota hoette joka paikassa. mutta kyseinen väite on kyllä täyttä roskaa. tämä palsta todistaa täydellisesti sen, että teidän "kriittinen maahanmuuttopolitiikka" on vain kovin huonosti peiteltyä rasismia.

    kyse on samasta asiasta kuin evoluution vastustajien markkinoima "älykkään suunnittelun oppi". varsinkin kun tämän palstan perusteella persut ovat pelkästää "yhden asian puolue". täällä ei jauheta mistään muusta kuin "mamujen vaarallisuudesta".

    kritisoida hallitsematonta maahanmuuttoa jolla tarkoituksellisesti rahdataan luku- ja kirjoitustaidottomia suomalaisten veronmaksajien riesaksi

    Äänestä

Sillä entinen poliisi, perussuomalaisten valtuutettu Seppo Leskinen osaa kertoa ettei Suomessa ole rasismia. Jos joudut teholle ihonvärisi tähden voit lohduttautua aina tällä: "Suomessa ei ilmene rasismia."(Seppo Leskinen 2.3.2009)

Äänestä

Esimerkki Joensuusta:

"...Skinien ryhmittymä syntyi aikanaan salakavalasti.

- Ei sitä tajuttu, minkälaisella laajuudella he alkavat toimia ja vaikuttaa. Asiaan suhtauduttiin nuorisokulttuurisena liikehdintänä.

- Se oli rankka juttu. Niille ydintyypeille, jotka olivat mukana skinien liikkeessä, on käynyt tosi huonosti. Kovin moni ei ole enää elossa. Osa on vankilassa, jotkut päätyivät itsemurhaan, ja jotkut on tapettu.

Harisen mukaan Joensuun skinit eivät aiheuttaneet harmia pelkästään ympäristössä ja yhteisössä, vaan he tuhosivat samalla myös oman elämänsä.

- Se on se puoli, jota ei tultu ajatelleeksi. He vetivät rikospiiriin nuoria nappuloita, ja monen kriminaalin "ura" alkoi silloin..."

Äänestä
  • Tarina taas kerran.

    Äänestä

  • Olihan liikuttava kirjoitti:

    Tarina taas kerran.

    kuka joensuu "vanhoista" skineistä on päässyt elämässään niin pitkälle että hänestä on tullut kansallisen kuuluisuus? ei muuten löydy yhtäkään...

    Äänestä

Onhan se nyt tietenkin järkyttävää kun Joensuussa on lyöty punkkaria,kauheeksi on mennyt meno sielläkin ei sentään vielä lyödä tavallisia ihmisiä kuten suuremmissa kaupungeissa päivittäin ja naisiakin raiskailaan tuon tuosta.

Natsirasismiahan,maahanmuttovastaisuutta ja maahanmuuttokritiikkiähän se jos punkaria aletaa lyödä,on siellä hurjaa,hurjaa on,huh huh?

Äänestä
  • että sanovat itse, että ovat natseja. Sielläpäin ei punastella, kuten muuallapäin suomea on tapana "en ole rasisti, mutta kuitenkin..." -pohjalta.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


sanoo tutkija kirjoitti:

PeruSS taas tapetilla:

http://www.esaimaa.fi/Uutiset---Uutiset-maakunnasta/2009/02/27/Rasismi nostaa taas p%E4%E4t%E4%E4n/200916682806/5

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu