Ruoan hinta nousee Suomessa jatkuvasti.

Markkinat ovat vailla kilpailua SOK:n ja Keskon käsissä.

Ulkomailta on lupa odottaa kilpailijoita Lidl´in tapaan.
2446
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Yleinen inflaatio oli viime vuonna jossain rapiat 3%, mutta kauppapa nostikin hintojaa 7%.

Ruuan arvonlisäveroa ollaan laskemassa syksyllä 17%->12%.

Voitaneen todeta että kauppa on viime vuoden aikana jo nostanut hintoja valmiiksi sen verran että saa alv-pudotuksen suoraan omaan taskuun.

Äänestä
  • hallituksissa ja "neuvostoissa" joista saa kivasti liksaa, jotta tietää ketä ja miten jelpataan. Myös hintatietojen peittely ja vääristely menee samalla systeemillä. Suurta kansalaisten kusetusta, jonka kyllä ovat ihan itse tilanneet.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Per Saukko kirjoitti:

Markkinat ovat vailla kilpailua SOK:n ja Keskon käsissä.

Ulkomailta on lupa odottaa kilpailijoita Lidl´in tapaan.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu