http://yle.fi/uutiset/ulkomaat/2009/03/asteroidi_ohitti_maan_vaarallisen_lahelta_587011.html?origin=rss
Ap. t. 2:19
Ja minä annan näkyä ihmeitä ylhäällä taivaalla ja merkkejä alhaalla maan päällä, verta ja tulta ja savupatsaita.
http://geofon.gfz-potsdam.de/geofon//seismon/globmon.html
http://geofon.gfz-potsdam.de/db/eqinfo.php
Luuk. 21:11
ja tulee suuria maanjäristyksiä, tulee ruttoa ja nälänhätää monin paikoin, ja taivaalla on oleva peljättäviä näkyjä ja suuria merkkejä.
Ap. t. 2:19
Ja minä annan näkyä ihmeitä ylhäällä taivaalla ja merkkejä alhaalla maan päällä, verta ja tulta ja savupatsaita.
http://geofon.gfz-potsdam.de/geofon//seismon/globmon.html
http://geofon.gfz-potsdam.de/db/eqinfo.php
Luuk. 21:11
ja tulee suuria maanjäristyksiä, tulee ruttoa ja nälänhätää monin paikoin, ja taivaalla on oleva peljättäviä näkyjä ja suuria merkkejä.
Vastaukset 19
Vanhimmat
motikoita näyttää taivaalla riittävän antamaan ihan kunnollisen kivisateen.
Olikohan tuo sentään niin pieni, etteivät ehtineet sen tuloa etukäteen ilmoittaa.
Onkohan tarpeeksi suuresta uhasta kysymys silloin, kun on tämä tilanne edessä; Luuk. 21:26
mukaan auringosta käsin tulevia asteroideja on huono havaita. Siksipä niitä saattaa yhtäkkiä olla aivan maan läheisyydessä, kuten tuokin mötikkä. Se havaittiin vasta lauantaina, ja maan se ohitti maanantaina iltapäivällä.
Joten vaikka tiede on tietävinään, niin ei sekään kaikkia havaitse, ja siinä on juuri sen yhtäkkisen tuhon vaara. Mutta Raamatussa on hyviä neuvoja kaiken varalta, kuten,
1. Kor. 16:13
Valvokaa, pysykää lujina uskossa, olkaa miehuulliset, olkaa väkevät.
Matt. 25:13
Valvokaa siis, sillä ette tiedä päivää ettekä hetkeä.
Luuk. 12:40
Niin olkaa tekin valmiit, sillä sinä hetkenä, jona ette luule, Ihmisen Poika tulee."
Valmiina ollaan, kuin partiopojat.
sitten koskaan nuku? Eli valvotko sinä aina?
Minä voin huoleti laittaa nukkumaan. sillä Herra Jeesus pitää minusta huolen. :)
...kyllä sille laskea millä todennäköisyydellä minkäkin kokoinen asteroidi saattaisi maahan osua.
Ennen asteroidien osumia maahan pidettiin Jumalan kostona tai rangaistuksena, nykyään tiedetään mistä on kyse ja tulevaisuudessa maata uhkaava asteroidi voidaan jopa torjua.
Pienimmät jäävät mahdollisesti huomaamatta mutta siinä on kuitenkin se lohtu, että nämä pienet murikat eivät kykene aiheuttamaan ihmisrodun kuolemista sukupuuttoon puhumattakaan kaiken elämän tuhoutumisesta maapallolla.
Tiede tiedostaa kyllä sen, että jonakin päivänä asteroidin uhka on täyttä totta. Niitä on maahan osunut ja osuu myös tulevaisuudessa. Elämä on kuitenkin sitkeää lajia, aina se on "vaurioista" toipunut.
ymmärtää tahallaan väärin Jeesuksen tarkoituksen, niin sillä voi sitten vinoilla esimerkiksi minulle.
todennäköisyydellä ilmoittaa, millainen maapallo on 1975 vuoden kuluttua..
...tiedettiin etukäteen:
http://www.skyandtelescope.com/observing/highlights/40504617.html
Se ei vain aiheuttanut hälyä, koska sen radan tiedettiin menevän maapallon ohitse.
...ei ole mitään aineistoa, jonka pohjalle tuollaista arviota voisi rakentaa. Asteroidien kohdalla taas aineistoa on, maahan osuneiden suurten asteroidien jättämät jäljet kertovat, että niitä sattuu mutta harvoin. Myös kuun kraatereiden kartoitus antaa viitteitä siitä, kuinka usein asteroideja lähietäisyydelle osuu.
Todennäköisyyslaskenta on kuitenkin viitteellistä, se ei ennusta mitään tarkasti.
ennustus jokaiseen asiaan, kun "sopivasti" tulkitaan.
Tosin on ihmeteltävä, ettei Jumala ole koskaan asettanut ennustuksille täsmällisiä parametreja, jolloin kukaan ei voisi epäillä niiden totuusarvoa.
Esim.: " 20 kg asteroidi ohittaa maan 74 000 km etäisyydeltä 3.3.2009 klo 16:00".
Raamatun ennustukset ovat yhtä vakavasti otettavia kuin kaivon katsominen pajuvitsalla tai sammakkoprofessorin sääennusteet.
sillä olihan se suurempi kuin 20 kg!
>>>> Asteroidi ohitti Maan vaarallisen läheltä
julkaistu tänään klo 01:15, päivitetty tänään klo 08:52
YLI 20 METRIÄ LEVEÄ asteroidi ohitti maapallon vaarallisen läheltä maanantaina iltapäivällä. Asteroidi lensi vain 72 000 kilometrin päästä maapallosta, mikä on viidennes Maan ja kuun välimatkasta.
Toisaalta, jos uskovaisten vihaamaa tiedettä ei olisi, kukaan ei olisi huomannut mitään. ;)
Aika perusesimerkki siitä, kuinka uskovaiset syövät kuormasta ja rusinat pullasta.
Jeesus tiesi etukäteen ilman huippuvälineitäkin lähes 2000 vuotta sitten, mitä lopulta tulee tapahtumaan. Melkoinen "tiedemies", eikö vaan?
... "Ja minä käänsin sydämeni viisaudella tutkimaan ja miettimään kaikkea, mitä auringon alla tapahtuu. Tämä on vaikea työ, jonka Jumala on antanut ihmislapsille, heidän sillä itseään rasittaaksensa" Saarn.1:13. ;)
Jeesuksen persoonaa sellaisena kuin se Raamatussa ilmoitaan niin näistä lopunajan tapahtumista kirjoitat asiaa.
Mä en oikein tiedä oletko "lintu vai kala", mutta jossain luin tunnustuksesi, että ihmiset (itsesi mukaan lukien) pelastuvat uskomalla Jeesukseen Kristukseen ja että olet häneen uskonut.
Sen verran haluun tarkentaa aloitustasi, että itse uskon taivaalla näkyvien merkkien olevan sellaisia, joita ihmiset näkevät ilman kaukoputkiakin. Tämä asteroidi ei ollut silmin havaittavissa.
--Samankokoinen asteroidi aiheutti suurta tuhoa Siperiassa vuonna 1908, kun se räjähti Tunguskan jokilaakson yläpuolella. Räjähdyksen voimakkuus vastasi tuhatta atomipommia ja se kaatoi 80 miljoonaa puuta yli 2 000 neliökilometrin alueelta--
Jos tuollainen osuisi johonkin suurkaupunkiin niin siinä menisi pörssit sekaisin ja miljoonia ihmisiä sekunnissa.
siitä, uskooko Jeesukseen ja Hänen sanaansa, myös tulevaisuudesta? Hän ilmoitti lähes 2000 vuotta sitten, millaisia aikoja tulee ennen loppua.
Myös apostolit ilmoittivat millaiseksi elämä menee "lopun ajalla", kuten Paavali tässä:
2.Tim.3:1-5
1 Mutta tiedä se, että viimeisinä päivinä on tuleva vaikeita aikoja.
2 Sillä ihmiset ovat silloin itserakkaita, rahanahneita, kerskailijoita, ylpeitä, herjaajia, vanhemmilleen tottelemattomia, kiittämättömiä, epähurskaita,
3 rakkaudettomia, epäsopuisia, panettelijoita, hillittömiä, raakoja, hyvän vihamiehiä,
4 pettureita, väkivaltaisia, pöyhkeitä, hekumaa enemmän kuin Jumalaa rakastavia;
5 heissä on jumalisuuden ulkokuori, mutta he kieltävät sen voiman. Senkaltaisia karta.
Minusta tuo liippaa melko läheltä sitä elämää ja ihmistä, joka elää tällä hetkellä maapallolla..??
sopii hyvin jokaiseen aikakauteen vuodesta
0 ->2009.
Sen saa hyvin selville, kun lukee historiaa:)
Olisko edes Jumala niin hullu, että sallisi sen?
toista vuotta sitten kerrottiin Neo-asteroidista, joka on suoraan törmäyskurssilla maan kanssa. Se oli noin 400 metriä leveä, ja osuessaan maahan aiheuttaisi noin kilometrin syvyisen kuopan tai mereen osuessaan valtavat hyökyaallot. Törmäysaika oli jotain 2030. Olen myös kuullut, että kun tälläinen uhkaava asteroidi havaitaan, niin se täytyisi pystyä tuhoamaan jo 7 vuotta ennen, kuin se osuisi maahan. Ilmeisesti siksi, että kappaleet lentäisivät siten ohi maan.
Muistaako kukaan, tai onko parempaa tietoo.
HELLUNTAILAISET !! HYVÄ NIINHÄN SE KUULUU TÄ ALOITE HELLUNTAIPALSTALLE ! NIIN EI PITÄIS VETÄ KIROUXEN PÄÄLLE ? KOSKA SILLOIN SE VOI OSUA PÄHÄN VAIKKA OLIS HELLUNTAILAINEN !!