Usein palstalla on tivattu, että missä ovat kreationistisen tutkimuksen tulokset. Mutta onhan niitä ainakin yksi:
"Maailma luotiin sinä iltana, joka edelsi päivämäärää 23. lokakuuta vuonna 4004 eaa."
Sitten muutama kysymys:
Miten tämä tulos on saatu? Tiedän, että "jotenkin Raamatun sukuluettelon avulla", mutta mikä on se tarkka metodi? Onko tuo taustalla oleva matemaattinen malli jossain nähtävissä?
Miten on tutkimuksen toistettavuuden laita? Ovatko muut tutkijat päässeet samaa lähdemateriaalia käyttäen samaan tulokseen?
Tukevatko jotkin muilla iänmääritysmenetelmillä tehdyt tutkimukset tätä tulosta? Ovatko jotkin ristiriidassa tämän kanssa?
Kaikille aikamäärityksillehän määritetään myös absoluuttisen virheen yläraja. Kuinka suuri se on tässä määrityksessä? Ilmeisesti kovin pieni kun tuloskin on ilmoitettu muutaman tunnin tarkkuudella ("illalla"). Miten näin uskomattomaan tarkkuuteen on päästy?
Miten on yleensäkään mahdollista määritellä kuusi päivää kestäneen prosessin tapahtumisajankohta muutaman tunnin tarkkuudella?
Kaikki kreationistit eivät pidä tätä tulosta tarkkana. Usein puhutaan vaan NOIN kuudestatuhannesta vuodesta. Mistä tämä epäluottamus? Joidenkin kreationistien mielestä maailma on sen sijaan paljon vanhempi: 10000 vuotta tai jopa 13,7 miljardia vuotta. Miksi näin?
4004 eaa
0
252
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kela tukee virallisesti Pride-liikettä
Iso kiitos Kansaneläkelaitokselle tuen osoittamisesta myös vähemmistöille. Näin toimii vastuullinen valtiollinen koko k1104340Pride-liputus närästää monissa Suomen kunnissa
Suomen lipun nostamisesta on laki. Pride‑liputuksesta ei. Kieltäytyviin kuntiin kohdistuu poliittista painostusta kuin k773156- 981372
- 841235
- 91826
Lähes kaikki keskustelut kasvotusten
on olleet tärkeitä. Hänen luonne ja ulkokuori, niiden yhdistelmä. Se kaiken keskellä oleva osa on minulle hänessä kaikk21676Omasp hakenut Fincapia ja Gapconia konkurssiin perjantaina 5.6
Ilkka ei ole vielä ehtinyt uutisoida, mutta Omasp on jättänyt 5.6 konkurssihakemuksen Fincapia ja Gapconia koskien. Ilka17672- 42647
- 43629
Tämän palstan naiseksi esittäytyvät
Ovatkin kuulemma oikeasti sukupuoleltaan miehiä. Pitääkö paikkansa?105612
