Hei,
saisikohan In treatment (siis Terapiassa-nimellä TV1:lla juuri pyörivää) -sarjan dvd:ta mistään muualta kuin tuotantoyhtiö HBO:n nettikaupasta tilaamalla? Onko kellään kokemusta HBO shopin toiminnasta - ja kaipaisin ihan perusohjeita, en ole koskaan ostanut "merten takaa" visalla yhtään mitään. Eli tuleeko jotain lisämaksuja, onko turvallista, mitä kaikkea pitäisikään huomioida?
saisikohan In treatment (siis Terapiassa-nimellä TV1:lla juuri pyörivää) -sarjan dvd:ta mistään muualta kuin tuotantoyhtiö HBO:n nettikaupasta tilaamalla? Onko kellään kokemusta HBO shopin toiminnasta - ja kaipaisin ihan perusohjeita, en ole koskaan ostanut "merten takaa" visalla yhtään mitään. Eli tuleeko jotain lisämaksuja, onko turvallista, mitä kaikkea pitäisikään huomioida?
Vastaukset 5
Vanhimmat
Varsin uusi sarja kyseessä, julkaistaan USA:ssa DVD:nä vasta 24.03.2009. UK-julkaisupäivästä ei ole tietoa. Ei varmaankaan saatavilla missään muuallakaan Euroopassa.
Ei kuitenkaan kannata tilata HBO:n nettikaupasta, se on tunnetusti kallis, niin tuonkin kohdalla. Hinta 59,95 dollaria kun Amazon.com myy samaa tuotetta hintaa 39.95 dollaria.
Olen tilannut paljon Amazonista eikä koskaan mitään ongelmia. Jos et tilaa muuta kuin tuon DVD-boxin, niin selviät luultavasti ilman tulleja ja veroja kun paketti saapuu Suomeen.
ja kannattaa katsoa ettei osta sellaista jenkki-dvd:ta joka ei täällä edes näy. Amazonissa siis brittiosastolta hankinnat!
Niin, siis oletin itsestäänselvästi että kysyjä, kun kerran harkitsee HBO:n kauppaa, omistaa aluekoodittoman DVD-soittimen (kuten useimmat ihmiset nykyään).
Mutta hyvä tarkennus. Siis jos omistaa DVD-soittiminen joka toistaa vain Region 2 -levyjä, niin silloin kannattaa ostaa vain Amazon.co.uk:sta (tai Amazon.de:stä tai Amazon.fr:stä), ei Amazon.comista.
Ongelma on se että Amazon.comista saa paljon sellaisia DVD-levyjä joita ei Amazon.co.uk:sta ole ollenkaan saatavilla.
ja Amazonista saa ykköskautta jo, mutta halvimmalla selviät kun tilaat canal (josta muutenkin tulee parhaat sarjat ja ilman mainoskatkoja) ja tallennat digiboxiisi kaikki jaksot. Nyt esim. koko elokuu joka arkipäivä 2 x 30 min. jaksoa x neljä viikkoa = 40 jaksoa osapuilleen eli koko 2. season.
Jos kuitenkin ostat dvd-boxin vaikka Amazonilta, jossa sopuhintaan käytettyjä uudenveroisia kappaleita, muista tämä (pätee Englannin Amazoniin ainakin):
Jostain syystä käytettyjä ei lähetetä esim. Suomen osoitteisiin. Ilmeisesti siitä syytä että myyjät ovat käytetyissä yksityisiä. Eli jonkun Englannin tuttavan kautta on kierrätettävä.
Suosittelen nauhoittavaa digiboxia maksukanavaa. Kuka niitä sarjaboxeja jaksaa kirjahyllyssää roikottaa vaikka kuinka tuntuisi siltä että niitä katsoo useasti. Ja pysyyhän ne siellä kocalevylläkin eivätkä vie tilaa ja kerää pölyä...
Kun puhuin 2. seasonista tarkoitin tietysti "In Treatment"- sarjaa, vaikka en sitä maininnutkaan viestissäni. Tanakkaa tavaraa muuten tämä kakkostuotantokausi, ei voi mitään: pakko katsoa joka päivä vaikka kuinka myöhään tulisi kotiin ja väsyttäisi.
Käsis on niin nerokas ja toteutus niin kirkas ja koruton.
Että näin...
Onnea uusille boxeille, oli sitten dvd- tai digi...