EU perustuslaista kansanäänestysadressi
huomatkaa!
5176
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Väheksymättä mitenkään kansan syviä rivejä pidän kuitenkin tarpeettomana kansanäänestystä asiasta, joka vaatii paksun monistenipun lukemista ja tajuamista eikä välttämättä silloinkaan täysin aukea lukijalle.
Tätä varten olemme valinneet eduskunnan.
Edustajilla on aikaa ja velvollisuus perehtyä meidän puolestamme näihin asioihin ja sitten päättää asiasta.
Mitä me enää parlamentilla tekisimme, jos kaikki tärkeät asiat alistetaan kansan äänestettäväksi?
Siitä on parin kokeilukerran jälkeen tullut jonkinlainen muoti-ilmiö, jossa hoetaan:
Kansanäänestys, kansanäänestys!
kirjoitelma, tuumaamista
http://keskustelu.suomi24.fi/show.cgi?category=114&conference=1000000000000008&posting=22000000001733250
Miten olisi tiedotus? Uskoisin, että perustavimman laatuiset muutokset perustuslaista voitaisiin kirjata eduskunnan toimesta (pääsisivät nekin siellä tekemään muuta kuin kopioimaan vanhoja lakialoitteita)
ja jaettaisiin kansalle?
Osaatko ehkä itse löytää ne oleelliset asiat tästä vain 265-sivuisesta ehdotuksesta:
http://european-convention.eu.int/docs/Treaty/cv00850.fi03.pdf
osaan. Varmasti osaavat myös eduskunnan ihmiset. Jos eivät osaa, ni laitetan työttömiksi ja lakia ymmärtävät ihmiset sinne säätämään lakeja.