Mitä mieltä olette tulisiko Jehovan todistajien osallistua aktiivisesti luonnonsuojeluun? Siis niinkuin tuota maanpäällistä Paratiisia ajatellen. Vai onko niin, että Jehova luo maailman uusiksi tai korjaa pakanien tekemät vauriot Harmageddonin taistelun jälkeen? Onko meidät asetettu vastuuseen luonnon hyvinvoinnista? Siis vähän niinkuin maanviljelijä, joka hoitaa puutarhaansa.
Luonnonsuojelu
pohtija
3171
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Ei lehtien yletöntä painamista voi lopettaa bisnekset kärsii ja autoja pitää olla ainakin kaksi perheesssä, jos meinataan tehokkaasti saarnata puhtaan paratiisin tulosta.
Minä en tunne ketään joka toimisi aktiivisesti ympäristön puolesta. Siis sen verran kuin minä. Ei kukaan ole todellisuudessa kiinnostunut ympäristöstä.
Silloin kun olin JT puhuimme silloin tällöin ympäristökysymyksista. Ei koskaan, mitä me voisimme tehdä asian eteen, vaan siitä miten tämäkin on merkki lopun ajoista ja ihmiskunnan turmeltuneisuudesta.
Jehovan todistajat eivät ole enempää piittamattomia ympäristöstä, kuin muutkaan ihmiset. Olisin vain odottanut, että ne jotka odottavat pääsevänsä asuttamaan maata ikuisesti olisivat enemmän kiinnostuneita maan varjelemisesta.
..Todellisuudessa kiinnostunut ympäristöstä:
..Kiinnostaisi tietää, Onko esim Jt;Opilla , tai sanotaan nyt muillakin Uskontoväellä, mitään tajua siitä, miten esim, vaatimaton kasvimaa rakennetaan ?
Ei meiilä ole vielä niin kauan aikaa, kun korttiaika oli; Jos ei ollut kasvimaata, oli tilaisuus kuolla nälkään. Jos ei ollut mahdollisuus mustaan pörssiin.
Musta pörssi taas oli tapahtuma, jota kaikki harrastivat , jos oli mahdollisuus; kaikista tuli niin osallistuvia. Nyt kun porkkanatkin soudetaan meille kaukaa Kiinasta, niin jää aikaa ilmavammille harrastuksille.Se vain siinä, että kun harma käräyttää jumalattoman kommunistisen kapitalismin, saattaa olla hankala varjella niitä porkkanoita kärähtämästä. Siksi olisi syytä etukäteen opetella kasvattamaan vihanneksia, paitsi
jos emo-oppi Adventismi on totta,
Niin siinä sitten kyllä kasvimaatkin kärähtävät: