Kun mikään ei riitä

miksi näin paljon negatiivisia ihmisiä lieksassa. Onneksi olen saanut mahdollisuuden poistua paikkakunnalta, kun touhu mennyt tällaiseksi. Joskus mietin muuttavani takaisin Lieksaan, mutten enää. Olen laittanut merkille ihmisten mielipiteet lieksan asioista. jos halutaan korjata tai tehdä jotain paremmin, niin kyllä todellakin löytyy niitä kapuloita rattaisiin ihmisiä. mikä teitä ihmiset vaivaa??? Olkaa avoimia uusille ideoille ja mahdollisuuksille. Kyllä se aurinko paistaa vielä risukasaankin.
7784
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Piruko riivaa mutten aijo poistua täältä kun muuallakin ihmisiä ahdistaa.
Käväisin juuri Lahden seudulla ja siellä joku kirjoitti millainen on lasten päivähoidon tilanne hoitajat vaihtuu jatkuvasti ja lapsen paivän pituudeksi tulee jopa 12 tuntia.Henkilö kulkee linja autolla vie lapsen siten hoitoon vaihtaa välillä bussia jotta on siinä kestämistä.

Mutta olen joskus sanonut olen varalla taivaaseenkin koin jopa itse sydänpysähdyksen ja vielä elän mutta elämässä on ollut iloa.Mutta myös surua luopumista omaisista ensin vaimo 3v sitten 2 vuotta sitten isä ja eilen äiti.
Mutta mitä tukea antaa seurakunnan "leipätyöläiset" ei mitään enkä usko että nytkään vaikka olen asiasta jopa sanonut kirkkovaltuustossa ei minun luona ole seurakunnan työntekijä käynyt.vasta vuoden kuluttua tuli kirje surutyöryhmästä mutta siihen mennessä on elämää eletty jo pitkälle ja olen selviytynyt juuri mainitsemasi sanoin "kyllä se aurinko paistaa vielä risukasaankin" eilen lähetin viestin jotkut ihmiset ottivat osaa mutta pappi ei
Markku Korpinen Lieksa evl seurakunnan jäsen

Äänestä
  • Samoja kokemuksia seurakunnasta, ei sieltä tosiaankaan löydy rinnallakulkijaa elämän suruihin.

    Äänestä

  • Olipa rasistinen ja itestuhoinen kirjoitus. Heti ilmoitus ylläpitoon kipin kapin kirjoittelukieltoon

    Äänestä

  • Voikkavoi kirjoitti:

    Olipa rasistinen ja itestuhoinen kirjoitus. Heti ilmoitus ylläpitoon kipin kapin kirjoittelukieltoon

    Missä näit rasistista kirjoitusta tässä ja missä itsetuhoisaa koska näillä ihmisillä oli toivoa toteamalla "paistaa se aurinko vielä risukasaan" ja niin paistaa nytkin että ylös ulos ja lenkille lähden mä
    Kuitenkin on muistettava se seikka että järjestelmää voidaan ja virkamiesten toimia arvostella mutta siinäkin täytyy muistaa että voi turvata selustansa,eli mihin käsitys perustuu.MK

    Äänestä

täähän vain on loanheitto sivusto,niin mukava valittaa nimettömänä.ei täältä oikeata kuvaa saa Lieksalaisista.

Äänestä

kerta tykkeek,teällön oekkeeta immeessii eekä mittää paskahousuja paetsik jos sattuu tulemmaan ripulija nnin sillon se vuepi männäk houssuunni,se paska neät.näkemmiin.

Äänestä
  • Todella mukava lueskella näitä Lieksa-palstan juttuja. Itse lähdin opiskelemaan 89 (sinne jäin) ja sama "hyvä Lieksa - huono Lieksa" vääntäminen näkyy jatkuvan. Joka kesä pitää kuitenkin käydä Kären parkissa tunti olemassa.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


ex lieksalainen kirjoitti:

miksi näin paljon negatiivisia ihmisiä lieksassa. Onneksi olen saanut mahdollisuuden poistua paikkakunnalta, kun touhu mennyt tällaiseksi. Joskus mietin muuttavani takaisin Lieksaan, mutten enää. Olen laittanut merkille ihmisten mielipiteet lieksan asioista. jos halutaan korjata tai tehdä jotain paremmin, niin kyllä todellakin löytyy niitä kapuloita rattaisiin ihmisiä. mikä teitä ihmiset vaivaa??? Olkaa avoimia uusille ideoille ja mahdollisuuksille. Kyllä se aurinko paistaa vielä risukasaankin.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu