http://www.iltasanomat.fi/naiset/uutinen.asp?id=1661437
siinä on asiaa joka on täyttä totta! itselläni ei ole mitään velkoja mutta kiinnostaa käydä täällä seuraamassa aina hiukan tätä palstaa joten ajattelin pistää tuon kaikille jotka ostavat paljon kulutusluotoilla ja vastaavilla.. itsekin säästän aina rahaa ku on mahdollista ja kulutan vähän ni hyvä olohan siitä tulee =) tuo asia nyt ollut minulle jo selvää viimeiset 3v.. PS Matkustelu on ainoa mistä en aio luopua !! ;D
siinä on asiaa joka on täyttä totta! itselläni ei ole mitään velkoja mutta kiinnostaa käydä täällä seuraamassa aina hiukan tätä palstaa joten ajattelin pistää tuon kaikille jotka ostavat paljon kulutusluotoilla ja vastaavilla.. itsekin säästän aina rahaa ku on mahdollista ja kulutan vähän ni hyvä olohan siitä tulee =) tuo asia nyt ollut minulle jo selvää viimeiset 3v.. PS Matkustelu on ainoa mistä en aio luopua !! ;D
Vastaukset 10
Vanhimmat
hyvä tapa elää. Mutta, kuka viisas keksii nykyistä paremman järjestelmän. Nykyinen systeemi perustuu kuluttamiseen ja verotukseen, joilla luodaan ns. hyvinvointia.
Mitä tapahtuu jos kaikki tekevät saman, muuttavat maalle hökkeleihin ja alkavat syödä juuria, eivät osta vaatteita, ruokaa, telkkareita.
Jonkun viisaan pitää ratkaista yhtälö, miten yksilö voi elää vaatimattomasti ja kuluttaa mahdollisimman vähän, mutta samalla ylläpidetään yhteiskunnan turvaverkkoja, teitä, kouluja ym.
kulutetaan vähän mutta järkevästi.. siinä vastaus ! =)
hiihtolenkillä;)?
;-D
Ensiksi yhteiskunnan rattaat on tehty pyörimään eli käyt töissä saat rahaa ,jsota maksat verot ja käytät rahasi ostelemalla tavaroita ja palveluita.
Miten muuten (myyjät yms)ihmiset tekisivät töitä jos kukaan ei osta mitää !?
Yhtälö ei vaan pelaa enää tässä ajassa.
Toiseksi meidän perhe juuri käyttää elämisen tasoon rahat ja kaikkeen krääsää ja siksi meillä ei matkustella ei se kyllä meitä juuri kiinnostakkaan...Paitsi omalla autolla tietenkin ympäri suomea kesäisin ,mut ei ulkomaille.
Rahat suomeen ja suomalaisiin palveluihin ja tuotteisiin.
noin vuosi eteenpäin . Miten lapsenne tulevat pärjäämään maailmassa josta kaikki lunnonvarat on kulutettu loppuun ja vesistöt ovat täynnä myrkkyä jota nämä hienot sähkölaitteet antavat sivutuotteena.
Tyhmä ?
Suomi ja suomalaiset ovat kuin pisara meressä tän saastuttamisen kanssa.
Minun puolesta voit mennä sinne metsään ja telttaan asumaan ei todellakaan kiinnosta ,mut älä viitti terveille ihmisille jauhaa isoa pas...kaa.
Järki käteen kerran täällä eletään ja voisimme yrittää saada nämä tosi saatuttajat kuriin kiina usa intia sekä saada niiden väkiluku tippumaan kun ne sikiää arfrikka mukaan lukien onneksi se on vielä kehityksestä jäljessä.
töissä sellaisessa paikassa missä ihmisten on pakko ostaa tavaraa koska ei muuten eläisi eli ruoka! työpaikka on tuollainen ja opiskelen iltalukiossa eli ihan lepposaa ja varmaa on mun eläminen myös =)
asuntoasi mikäli velkaa ei ole. Mikä on netovaraallisuutesi? Eli omistatko yhtään mitään???. 100-200,000 euroa. Minulla velkaa vielä 106,000 mutta nettovarallisuus noin 160-170,000....Eli kun omaisuus myydään..
asunnon. eli ainoa mistä maksan ni on yhtiö vastike 90€/kk, sähkö n 20€/kk ja netti 20€/kk.. asunnon arvo joku 60 000 €.. =)