Onjo aikoihin eletty, nyt jo uutisissa puhutaan Ellenin ruoka ohjetta, vauvojenkin pitäisi muuttaa kasvisvoittoisempaa ravintoon. Eihän se käy, koska kaupassa myydään kaikenlaista terveellistä lapsille, Siskoriitta syötti tenavalleen pienestä pitäen oikein voilla kyllästettyä ruokaa, kuulema terveellistä. No nyt tenava on terveen ylipainoinen.
Se vapaus, se vapaus, eläköön vapaus.
Kyllä me tiedetään.
Se vapaus, se vapaus, eläköön vapaus.
Kyllä me tiedetään.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Mikä lie Kiminkinenkin siteraa raamattua terveyden ravinnon ja liikunnan suhteen.
Voi, voi, hapatetta, Ellenin vikaa, ellen vikaa.
Äkkiä Riitta kirjoitapa tv. lääkäri Kiminkiselle, että ruotuun, mistä lie tuota hapatetta saanut.
Syökää kaikkea, se pitää vain terveenä, varsinkin kun rasva tihkuu suupielistä, ihana uskovan osa, käydä parantumis kokouksissa ja sairasvuoteen äärellä. Kaikki toimii, kun oikein kannustaa terveelliseen läskisoosiin. Halleluja.
siis mitä, pitäiskö minun, tarkoittaako tämä nyt sitä, että ruokalassa aletaan syöttää meille läskisoosilla sotkettuja puikulaperunoita, hei ei , eikö tässä ole pikapalaverin paikka ... HEi tulkaapa kaikki tänne...
päättyy kakkostyypin diabetekseen ja ravintoremonttiin loppuelämäksi ja amputaatioihin pahimmillaan.
Voe tokkiisa, kyll me kristityt harkiten halutaan käyttää terveyskuluja riittävästi.
Tarvii liotushoitoo loppuvaehees, mitä nyt ennen muut hoijot on varattu, varsinki niiltä jotka tosin niitä tarviisi, lapset joilla on synnynnäiset saerauvet ym. vanahuksien hoitoon.
Eli meitin pitää ehottomasti hankkia kaekenlaasia saeraaoksia, että kulut saahaan omalle kohalle tääsmääräsesti enne kuolemoo.
Aevan samon, kun yks meitin työntekijä, käv kysymässä, että palajoko sitä saeraoslommoo on käättämättä tänävuonna.
Ei muuta kun syömään ja varsinkin raskast evästä.
Pittäähän se näkkyy kirkossa kuka hyvin jaksaa ja myös liäkäritkin näkis riittävät kolestoroliarvot, sekä verenpaeneen kohotukset..
teijän mutustelu maksaa yhteiskunnalle mania.
Työ ootta kalliita ylläpiettäväksi. Siks on valistusta teillekkii olemassa.
Joos ryhtyy vegaaniksi on ymmärrettävä ravintotietoutta jonkun verran että ja ymmärrettävä että aina kun jättää jonkun ruoka-aineen pois on se yleensä korvattava jollakin.
Jos jättää lihan on soija hyvä proteiinilähde, proteiinia 38-40%.
Jos jättää maitotuoteet mistä kalsium?
Joku B vitamiini ja kalsium jää ainakin saamatta helposti, proteiinia voi syödä pavuista jos tahtoo.
Pillereillä saa B vitskut, monivitamiini pitää aina ottaa, ruoka on aika ravíntoköyhää johtuen mm. tehoviljelystä.
Voin suhteen on kaksi koulukuntaa.
Tässä oma mielipiteeni asiassa:
- Monet arvostavat voita koska se on luonnontuote. Jos ei muuta tyydyttynyttä rasvaa käytä siis punainen liha poissa ei kovaa rasvaa saa liikaa.
Voi paistettaessa muodostaa karsinogeeneja.
Margariineit ovat kovetettua kasviöljyä.
Kovaa eli tyydyttynyttä rasvaa on hiukan mitä vaaditaan kovettamiseen. Kutsutaan ns. transrasvaksi. Paketissa on merkitä "ei sisällä transrasvoja" jos ei sisällä. Määrä on kuitenkin suhteellisen pieni kaiketi.
Jäätelöistä, konditoriatuotteista ja margariineista saa tuota keinotekoista kovaa rasvaa eli transrasvaa joka on yhtä haitallista kuin eläinkovat rasvat.
Ihminen ei voi juurikaan syödä täysin vaarattomasti, mutta määrä on tärkeässä asemassa.
Epäterveellistä ei pidä syödä paljon.
Näkisin että lasten ruokavaliossa on oltava tarkkana ravintoaineiden kanssa. Asiaan pitää perehtyä.
Ellenin opit olivat samat kuin tänään terveystohtoreiden ja siksi adventtilaiset elävät 10 vuotta pidempään kuin muu väestö.
Ei voi pitää "epäraittiina."
Siinä on järkeä, ja se tähtäsi ihmisten terveyteen varautuen lopun ajan eläinsaiurauksiin ja saasteisiin. Kokonaisen kansan ruokaremontti vaatii 100 vuotta aikaa.
Jos sanot tänään että lehmä on hevonen, niin kolmannessa polvessa siihen jo uskotaan, kunhan huooledit että aina sanotaan lehmää hevoseksi.
Siunausta
jari laurila
Kyl se Jumala rajottaa syömisen, loppuvaehees toenen pannoo lusikkaa suuhu.
Kellä ennemmi ja toesel myöhemmi, ihe saa valit hetket.