Onko mitään keinoa, jolla saa avatun punaviinipullon sisällön maun säilymään muutamia päiviä.
nimim.vain 1 annos päivässä
AVATTU PUNAVIINIPULLO
9
2176
Vastaukset
- Niin viini säilyy
Mainiosti vaikka viikon päivät, kenties pidempäänkin. Korkin tulee toki olla tiivis.
Tämä tapa on monessa etelän turistipaikoissa käytössä.
Voit ostaa kalliin laatuviinin, joka myydään ainoastaan pullottain ja tuohon pulloon kirjoitetaan omistajan nimi, josta sitten lomaviikon aikana omistajalle tarjoillaan juomaa aterioilla.
Espanjan aurinkorannikolla tapa on aivan yleinen, etenkin englantilaisten kohdalla.- Pumppaaja5
Tuo on varsin kelvollinen peli:
http://www.alko.fi/tarvikkeet/fi/833023
Valkoviini ei sitten kestä päivääkään avattuna edes tyhjiökorkissa mutta punaviiniä voi muutaman päivän tissutella. - Sinulle että
Pumppaaja5 kirjoitti:
Tuo on varsin kelvollinen peli:
http://www.alko.fi/tarvikkeet/fi/833023
Valkoviini ei sitten kestä päivääkään avattuna edes tyhjiökorkissa mutta punaviiniä voi muutaman päivän tissutella.Höpö höpö. Ehkä ranskalaisetkin tietävät italialaisten ja espanjalaisten lisäksi viineistä jotakin. Asiantuntijaksi sinua ei ainakaan sovi kutsua.
Sitäpaitsi suomalaisen suussa viinin maun pienet eroavuudet tuskin ovat edes tunnistettavissa, kun se tuottaa asiantuntjoillekin vaikeuksia. Tarkoitan henkilöitä jotka maistelevat ammatikseen. Valkkari kestää tasan yhtä hyvin kuin punkkukin.
Kyseesssä on vain urbaani legenda. - muuttu heti
Sinulle että kirjoitti:
Höpö höpö. Ehkä ranskalaisetkin tietävät italialaisten ja espanjalaisten lisäksi viineistä jotakin. Asiantuntijaksi sinua ei ainakaan sovi kutsua.
Sitäpaitsi suomalaisen suussa viinin maun pienet eroavuudet tuskin ovat edes tunnistettavissa, kun se tuottaa asiantuntjoillekin vaikeuksia. Tarkoitan henkilöitä jotka maistelevat ammatikseen. Valkkari kestää tasan yhtä hyvin kuin punkkukin.
Kyseesssä on vain urbaani legenda.kun pullo avataan ja viini pääsee ilman/hapen kanssa tekemisiin. Jopa suomalainen maistaa eron - vaikka ei olisi mikään asiantuntija.
Tyhjiöpumppu antaa muutaman päivän lisää elinaikaa viinille. Pelkää korkki ei aja samaa asiaa, näin se vain on. Tämän tietää vaikka ei olisikaan mikään enologian tohtori.
- on kaataa
se pienempään kierrekorkilliseen pulloon, näin teen itse ja säilyy sitten jopa viikkoja, tietysti pullon pitää olla puhdas ja ennen kuin kaadat siihen viinin huuhtele se vielä kuumallavedellä purskuttaen korkki kiinni.
- niin, että valuu yli
Kun kaataa viinin kierrekorkilliseen pulloon, (tosi puhdas pitää olla), olen kokeillut huvikseni näin:
1. kaadoin aina, niin, että pullo on ihan piripinnassa. sitten korkki kiinni.
2. Avasin yhden pullon kolmen päivän jälkeen
3. toisen viikon jälkeen
4. kahden viikon jälkeen
Siinä kanhden viikon jälkeen avatussa oli, (ehkä) sellainen pieni sivumaku, mutta muut olivat iha ok. Käytin kuitenkin sen vanhemman viinin ruuan laittoon. - Panhandle
niin, että valuu yli kirjoitti:
Kun kaataa viinin kierrekorkilliseen pulloon, (tosi puhdas pitää olla), olen kokeillut huvikseni näin:
1. kaadoin aina, niin, että pullo on ihan piripinnassa. sitten korkki kiinni.
2. Avasin yhden pullon kolmen päivän jälkeen
3. toisen viikon jälkeen
4. kahden viikon jälkeen
Siinä kanhden viikon jälkeen avatussa oli, (ehkä) sellainen pieni sivumaku, mutta muut olivat iha ok. Käytin kuitenkin sen vanhemman viinin ruuan laittoon.Edellisen hyvän neuvon lisäksi kannattaa säilyttää viinipullonloput jääkaapissa. Oma (tosin vähäinen, meillä ei yleensä jää...) kokemukseni on, että viini säilyy juotavana viikon. Sen jälkeen sen voi käyttää ruokaan.
- eli --->
nosta annosta tai osta pikkupullo.
- pitkään
Ilma pois pullosta, tiivis korkki päälle ja jääkaappiin. Säilyy seuraavaan päivään, mutta ei pitempään. Monia konsteja on varmaan kokeiltu eri paikoissa. Kannattaa kuitenkin muistaa, että ilma on viinin pahin vihollinen. Ilman saa pois kaupasta saatavalla tyhjöpumpulla. Samassa pakkauksessa on myös pari tulppaa. Jos käytäntö on outo, kannattaa kysyä neuvoa ALKOsta
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1721157
Anteeksipyynnöstä
Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän132867- 84803
- 51738
Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies
Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?44595Olisitko oikeasti valmis rikkomaan
Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk55549Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla
Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä296548Martinan tarve valehdella.
Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t219513- 50504
Pakkomielle
Tahdon pyytää anteeksi, että olen kaivannut sinua kaikki nämä vuodet ja olet ollut minulle pakkomielle. Nyt on aika pääs45492