Italiassa nostetaan vuoden alusta nopeusrajoitus
150 km/h:aan kolmikaistaisilla moottoriteillä.
http://www.orf.at
150 km/h:aan kolmikaistaisilla moottoriteillä.
http://www.orf.at
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 15
Vanhimmat
Ei oo mitään merkitystä! Siellä ja esimerkiksi Espanjassa ajetaan jo nyt niin lujaa. Kunhan ei kaksinkertaista nopeutta sallittuun verrattuna.
Asuessani siellä ajoimme moottoriteillä aina tuon 150 km/h ja niin teki muutkin. Sakkoja ei tule, jos ei aiheuta harmia, erotu muusta liikenteestä liikaa tai aja tuplanopeutta.
Italiassa 150-160 km/h moottoritiellä vaikutti olevan maan tapa jo toistakymmentä vuotta sitten, tuntuvasti alhaisemmista rajoituksista huolimatta. Ja miksei olisi ollut? Tuohan on hyvällä motarilla luonteva, stressittömän leppoisa matkanopeus.
Tanskassa on moottoritiellä näkynyt niinkin järkyttävän alhaisia rajoituksia kuin 100 km/h. Mitäs tuosta, käytännössä nopeudet ovat sielläkin 140-150 km/h. Tanskassa olen tullut hetkellisesti ajaneeksi illan hiljaisena tuokiona mittarinopeutta 200 , satasen rajoituksella. Mielessä tosin häivähti, että mikähän mahtaisi maan rangaistuskäytäntö ollakaan?
Etelän maissa kansa äänestää toimillaan. Liian alhaisia nopeusrajoituksia ei hyväksytä, niipä rajoitukset säädetään vastaamaan oikeaa nopeutta.
Mitäpä tehdään meillä? Kiristetään rajoituksia ja lisätään kamerapömpeleitä. No, kansa ansaitsee omanlaisensa hallinnon ja kaippa meidänlaisillemme vätyksille kiristäminen on oikein.
Italiassa on sangen tasokas ja tuottoisa viiniteollisuus. Siellä käy myös hyvin paljon ns. rantaturisteja, jotka hakevat kesäiseltä matkaltaan kivaa rusketusta. Miksi ei sitten meillä Suomessa?
Ovat tisulälläreitä. Saksassa, tuossa ihanuuden ihmemaassa, saa ajaa täysillä ja niin olen tehnytkin. Hayabushani liikahti yli 300km/h, eikä kukaan tullut sakottamaan.
Vielä kun oppisit kirjoittamaan sen (mielikuvitus) moottoripyöräsi nimen oikein.
Mistäs sinä olet tuon s:n kaivanut cuoren eteen?
...
Sä et ymmärrä prätkistä muuta ku niisson kaks pyörää, hayabusa.....onks nyt hyvä? Ai niin, isolla H:lla
Mistäs noin päättelit? :)
No juu.. Ainakin oman pyörän nimen osaan kirjoittaa oikein.
Kunhan opittaisiin ajamaan kolaroimatta nykyisilläkin nopeusrajoituksilla.
...ei onnistu niin kauan kun kuvitellaan että vain rajoituksia noudattamalla välttyy onnettomuuksilta.
Toisaalta risteyksissä kuudenkympin alueella posotetaan surutta 70-80 km/h, joten jäämme odottamaan milloin rajoituksia nostetaan.
että ajetaan ylinopeutta, kun on ensin jonotettu moottoritien maksuluukulla puoli tuntia.
Suosittelen Napolin seudulla tapahtuvaa ajoharjoittelua. Mahtaa tulla näkemyksiä liikenteeseen, kun ei hakemallakaan löydä ehjäkylkistä autoa.
Jaa, mitä sitten? Saksassa ei joka paikassa ole edes rajoituksia, ja ranskassa niitä ei tarvitse noudattaa! Eikä muuten italiassakaan moni aja alle tuon 150 km/h motarilla, että se siitä. Siellä poliisit ei kato oo semmosia puskajusseja niinku täällä kotosuomessa...
Jospa tuo yleistyisi pikkuhiljaa muuallakin euroopassa ja jopa täällä takapajulassakin