Pakolaiset etsivät aktiisisesti työtä ja kokevat sosiaaliturvan varassa elämisen usein nöyryyttäväksi. Useimmiten pakolaiset saavat tyytyä tehtäviin, joista maksetaan matalaa palkkaa, vaikka he olisivat hankkineet itselleen korkean koulutuksen. Kaikille ihmisille, myös pakolaisille, kuuluvat perusihmisoikeudet, kuten liikkumis- ja uskonnonvapaus sekä oikeus perhe-elämään. Pakolaiset saavat työvoimatoimistossa ja Kelassa saman palvelun kuin suomalaiset.
Faktaa pakolaisista ja sosiaaliturvasta
AMMA++1M135
481080
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 48
Vanhimmat
puhu nyt lisää paskaa kiitos..
yksi väitteistäni kiitos
SDP:n puoluejulistuksesta, vai mistä keksitkin noin puuduttavaa skeidaa.
Tehkää vähäinen ajatusharjoitus.
Yrittäkää lakata ajattelemasta ei-suomalaisia jonakin massana, syöpäläisinä, torakoina, rottina tai jonakin sellaisena, joina heitä ajattelette.
Ajatelkaa heitä yksilöinä, ihmisinä. Sitä he nimittäin ovat.
Yrittäkää. Katsokaa viisivuotiasta, tummaihoista lasta ja ajatelkaa jotakin sukulaislastanne - omaanne parhaassa tapauksessa - tai itseänne viisivuotiaana. Kun saatte itsenne polttopisteeseen, ajatelkaa, että se tummaihoinen viisivuotias on aivan samanlainen lapsi kuin te olitte. Hänellä on samat pelot, samat ilot.
Sitten ajatelkaa hänen äitiään. Katsokaan pienen hetken hänen mahdollisen pitkän hameensa ja päähän kiedotun huivin ohi. Muistakaa, että hän on samanlainen nainen kuin teidän äitinne. Hän on synnyttänyt - ehkä suuremmallakin tuskalla kuin äitinne - sen lapsen. Hän valvoo yöllä, kun lapsella on kuumetta. Hän puhaltaa pipiä, kun lapsi kaatuu.
Sitten katsokaa niitä tummaihoisia nuoria miehiä. Muistakaa itsenne. Muistakaa, miten katsoitte luokan kauneinta tyttöä. Miten tuupitte toisianne koulun pihalla. Miten kateellisia olitte, kun naapurin poika sai mopon ja te ette saaneet. Miten pilkkasitte sitä rillipäätä luokassa, tai kouritte sitä luokan tyttöä, jonka tissit kasvoivat ensin. Katoskaa, muistakaa ja miettikää hetki.
Sen jälkeen ajatelkaa uudelleen ajatuksianne niistä "syöpäläisistä", "rotista", "elukoista".
Miltä tuntuu?
Jos luulet että suomalaisella ja somalilla on samat ilot ja surut niin väärässä olet.
On täyttä faktaa että somalien yms. vastaavien tapausten väkivaltarikokset ovat kantaväestön väkivaltarikoksia keskimäärin huomattavasti raaempia. Suhteellisesti somalit myös syyllistyvät raiskauksiin huomattavasti suomalaista useammin ja heistä kymmenet prosentit istuvat vankeustuomiota ja kyseessä ei siis ole mitään YKSITTÄISTAPAUKSIA kuten täällä aina huudellaan.
Eikö sitten suomalainen koe sossutuen hakemista nöyryyttävänä? Samalla lailla suomalaisten joukossa on korkeasti koulutettuja joista osa on töistä esim siivoojina ja muissa matalapalkkatöissä koska oman alan töitä ei ole.
Elämä ei armoa anna ja se on tosiasia. Turha siis mussuttaa että jonkin somalin pitäisi saada armoa sen enempää elämältä kuin suomalaisenkaan vaan jos ei töitä saa ja elämässä pärjää niin sitten ei pärjää, pitää vain parhaansa yrittää.
Se että sosiaalituen ja matalapalkkatöiden hakeminen olisi nöyryyttävää, ei anna mitään hyväksyntää sille että somalit saavat hakata ihmisiä ja ryöstää kännykät/lompakot... eläkä taas jauha sitä "yksittäistapaus" juttua kun kyse on somalien sosiaalisesti hyväksymästä toiminnasta kuten merirosvouskin.
Useasti oon lehdistäkin (ja havainnoimalla) saanut huomata että somalit eivät pidä väkivaltaisesti suoritettuja merirosvouksiakaan pahana koska ne kohdistuvat länsimaalaisiin, ei omaan väkeen.
Suomalaisista ei myöskään yli puolet kansasta käytä huumeita kuten somalit käyttävät (tutkimusten mukaan yli 50%, jopa 70% käyttää khattia tai muita aineita).
Norjassa tehtyjen tutkimusten mukaan arviolta 50-75% käyttää khattia (ei huomioitu myös muita huumeiden käyttäjiä), Somaliassa 75% kansalaisista käyttää khattia ja Suomessa lukemat ovat ainakin tuon 50%
Eli suomalaisella ja somalilla ei todellakaan ole samat ilot ja surut.
vaarallisempi huume kuin Khat , vaikka laillista olisikin.
Ohjeet alkoivat näin. "Yrittäkää lakata ajattelemasta ei-suomalaisia jonakin massana....."
Sinä sen sijaan aloit ensimmäisestä kappaleestasi alkaen sönköttömään jostain suhteellisesti kantaväestöä korkeammista PROSENTEISTA! Kappaleesi päätit vieläpä karkeaan väärin ymmärykseen väittämällä, että korkeat suhteelliset osuudet kertoisivat automaattisesti jostain muusta kuin juuri yksittäistapauksista. Etkö ymmärrä mitä tarkoitetaan koko sanalla "suhteellinen"? Ei kai sitä olisi olemassa jos ei se jotain tarkottaisi, vai meinaatko että se on sellainen välitäytesana jonka ainoa funktio on lisätä tekstin pituutta? Lisäksi aloitit sepustuksesi valehtelemalla, että somaleista kymmenet prosentit istuisivat vankilassa. Sekään ei pidä tietenkään paikkaansa, vaan on karkea rasistinen vale.
Voithan sinä olla kuvittelematta mitä Sharyn sinua pyysi kuvittelemaan, mutta et voi kuitenkaan estää valheillasi, vääristelyilläsi ja idioottimaisuuksillasi muita rasisteja käyttämästä mahdollisesti heiltä löytyviä aivojaan siihen tarkoitukseen johon ne on tarkoitettu.
ovat kovin lievä ilmaus tapahtuneesta...
17 kertainen yliedustus
Kirjoittanut: dsjkfhksjdah 10.2.2009 klo 10.04
Yritin eilen oikaista hesarin keskustelupalstalla ollutta Somalian kansalaisten tekemien raiskauksia vähättelevää tietoa mutta kuten arvata saattoi niin se jäi julkaisematta.
Hesarin telkussa esittämä väite että he sallivat vapaan keskustelun ei ainakaan tässä tapauksessa toteutunut. Vähättelevä tieto seisoo siellä edelleen.
Tilastokeskuksen ja Helsingin kaupungin tietokeskuksen tilastojen mukaan Helsingissä vuosina 1997-2007 poliisin tietoon tulleista "Raiskaus, törkeä raiskaus, pakottaminen sukupuoliyhteyteen" tapauksista tekijä oli Suomen kansalainen 393 ja Somalian kansalainen 31 tapauksessa.
Suhdeluvuksi tuosta tulee vuoden 2007/2008 väestön määrään suhteutettuna 17,3.
(Törkeissä pahoinpitelyissä 12,4 kertainen)
Tosiasioiden peitteleminen ja vähättely väkivaltaan liittyvissä kysymyksissä on tuomittavaa toimintaa.
Katson tuota pikkupoikaa ja näen tulevaisuuteen. Näen; työttömyyden, syrjäytymisen, slummiutumisen, jengiytymisen, vihan länsimaita ja erityisesti USAa kohtaan, mellakat, ihmispommin räjähdykset väkijoukossa, pyhät sodat, juutalaisvihan...
Juurikaan en näe hyviä asioita tummaa pikkupoikaa katsoessani. Ikävä kyllä.
Näin on nyt kaikissa länsimaissa, joissa on liikaa tummaihoisia afrikan maista tulleita maahanmuuttajia. Tilannehan ei siitä tule paranemaan vaan kovemmat otteet tulevat voimaan kumminkin puolin.
Mitenkään nyt puttumatta lukujesi lähteisiin tai niiden paikkaansapitävyyteen, niin muistatko vielä ne yksittäistapaukset joista aloit vinkumaan?
Kirjoitat: "Tilastokeskuksen ja Helsingin kaupungin tietokeskuksen tilastojen mukaan Helsingissä vuosina 1997-2007 poliisin tietoon tulleista "Raiskaus, törkeä raiskaus, pakottaminen sukupuoliyhteyteen" tapauksista tekijä oli Suomen kansalainen 393 ja Somalian kansalainen 31 tapauksessa."
Toisin sanoen, jos jokainen somalin tekemäksi ilmoitettu raiskaus olisi eri henkilön tekemä(eivät kylläkään ole, kuten hyvin tiedät!) ja jokainen ilmoitettu raiskaus olisi aiheellinen(eivät kylläkään ole, kuten hyvin tiedät!), olisi Helsingissä n. kolme raiskausta vuodessa eri somalin tekemä. Silti somaleista yli 99,9% olisi syyllistymättä niihin(somaleita n. 5000).
Voiko siis puhua yksittäistapauksista somalien kohdalla? Ei tietystikään sinun kohdallasi, sillä et ymmärrä mitä sanalla "yksittäistapaus" tarkoitetaan, sen enempää kuin et ymmärrä mitä sanalla "suhteellinen" tarkoitetaan. Yksittäistapauksella kun ei kukaan koskaan ole tarkoittanut yhtä ainoaa eventtiä koko maailmankaikkeuden historian aikana. Muutoinhan suomalaisten törmäämisiä autolla ilveksiin(useita vuosittain) luonnehdittaisiin yleisesti epidemialuontoisiksi, paremminkin kuin yksittäistapauksiksi. Sinä voit tietysti fantasioida rauhassa, että esim. ilveksien auton alle jääminen olisi niiden uhanalaisuuden syy, mutta minä ja suurin osa kansasta uskoo ennemmin alan tutkijoita vastaisuudessakin.
Snaijaatkos junttirasisti, kyse ei ole mistään peittelystä ja vähättelystä vaan omasta paisuttelustasi, vääristelystäsi ja valehtelustasi - kiihottamisestasi kansanryhmää vastaan.
lopun kirjoituksestasi, mutta siinä lopussa esiintyi tyypillinen "rasisminvastustajan" kirjoituksen kaava
Snaijaatkos junttirasisti
Tyypillinen Junttirasisti, kun joku panee luun kurkkuun, niin lähdetään ruikuttamaan Hommafoorumille, että mitäs nyt kun oma argumentaatio ajautui taas umpikujaan.
Menikö kiihotukset vähän mönkään?
en samaa unta nää. Se voi johtua siitä että en sekoita tahtoen enkä tahtomattani asioita, niin kuin sinulle näyttää käyvän. Missään ei nimittäin liiku mustaihoisia itsemurhapommittajia. Palestiinalaiset ovat yhtä vaaleita tai tummia kuin juutalaiset. Bushin kaudella yhdysvaltoja vihasi moni ja erittäin hyvästä syystä: meidän lamammekin on herra Bushin aikaansaannosta, ei mustien. Ehkä joku näistä mustista lapsista on jonain päivänä Suomen presidentti. Ehkä se meilläkin merkitsee käännettä parempaan.
paskaa kuitenkin. ISLAM.
Tässä juttu näistä äidin pikku kullannupuista.
http://www.youtube.com/watch?v=eTGbP55HGi8
Sitä ei voi kiistää. Huomenna se on jo täälläkin!
Tosi reipasta kiihkoilematonta menoa!
Jos tätä haukotuttavaa lapsellista videota katselee ja vertaa suomalaiseen tarhaan niin eroa on kuin yöllä ja päivällä. Täällä meillä tarhaelämä vasta on aivopesua ja sotaleikkejä ja kiihotusta, jota muslimit eivät voi ymmärtää. Niissähän on aamunavausta, Suvivirttä, Joulupukkia sun muuta karseata suomalaisen tarhan tavallista elämää joiden ajaksi: "meidän pikku Mohamed ei niillä tunneilla saa olla"!
islamin painoarvo ja vaikutusvalta Suomessa on nolla.
edes yhteen väitteen virheelliseksi?
videosi kyllä todisti oikeaksi kaiken sen mitä olen täällä aiemminkin väittänyt: itsemurhapommittajat eivät ole mustia, eikä niitä täällä ole, eikä niitä tänne manaamallakaan tule.
Olisi tietysti mukavaa jos joku tajuaisi että aivopesun lisäksi lapsia vahingoittaa myös syrjintä ja ylenkatse... siis asiat joita ilmenee täällä meilläkin.
mustatkaan mitään pulmusia ole, hehän pakottavat lapsensakin sotimaan, sotaorpojen melkein ainoa keino selvitä on liittyä armeijaan? Arvaappa vaan kuka sitä armeijaa johtaa, tuskimpa ainakaan valkoinenheteromies.
http://www.youtube.com/watch?v=iZm1Vn3LPcg&feature=related
tuskin se musta lesbokaan on ;)
mitään kaunista, rakastavaa ja äidillistä, kun tietää mitä ne omille jälkeläisilleen(tytöille) tekevät 97% varmuudella. Hyi helvetti!
On muuten hyvin kaukana meidän kultturimme äiti-lapsi suhteesta se kiduttaminen.
tätä julmaa tapaa eivät kuitenkaan Suomessa asuvat somalit harjoita, koska se on meidän lakiemme vastainen ja valistuneet somalinaiset taistelevat Afrikassakin tätä perinnettä vastaan.
kerran ihan lainvastaistakin on. Vaan totuus on monesti taruakin ihmeellisempää.
"Tilanne länsimaissa
Naisten sukupuolielimien silpominen on länsimaissa yleisesti paheksuttua ja laissa kiellettyä. Suomessa silpominen tulkitaan törkeäksi pahoinpitelyksi. Myös Euroopassa on kymmeniätuhansia afrikkalaisperäisiä naisia, jotka on silvottu. Euroopassa silvonta on kiellettyä, mutta sitä tehdään silti jonkin verran. Esimerkiksi Saksassa arvioidaan noin 6 000 maahanmuuttajalapsen olevan vaarassa joutua silvonnan uhriksi. Voima-lehden haastatteleman somalialaissyntyisen tytön ja Tyttöjen Talo -projektivetäjän mukaan myös Suomesta viedään lapsia ulkomaille silvottavaksi[4]."
http://fi.wikipedia.org/wiki/Naisen_sukupuolielinten_silpominen
Vai eivät harjoita. Ja vielä sen tähden kun on Suomen lakien vastaista.. :D Voihan sinisilmäisyyden sipuli sentään!
Katsoin dokumentin, jossa kerrottiin tästä lasten kidutusmenetelmästä, ja Somaliassa 97% tyttölapsista joutuu sen kohteeksi omien "äitiensä" tahdosta. Laskeppa siitä, koinka todennäköistä se näiden kulttuurinrikastuttajien keskuudessa on, jos vain 3% tytöistä pelastuu. Huhhuh.. En näe näissä äideissä edelleenkään mitään kaunista.
tajusitko sinä että olen koko ajan puhunut Suomesta? Ei täällä asuva somali voi tehdä eikä teettää tyttärelleen tällaista leikausta!
ketäpä ei kiehtoisi legenda ja ikävystyttäisi tosi
Lisää tällaista! Ja somalityttöjen täytyy saada meidän kaikkien tuki taistelussa tätä epäinhimillistä tapaa vastaan.
paikkansapitävyyteen.
Tosi alhaista yrittää vihjailemalla antaa ymmärtää ettei ne muka pidä paikkaansa mutta tuollaisella menettelyllä osoitat aonoastaan sen että olet ja haluat olla propagandan sokaisema eikä sua oikeastaan edes kiinnosta todelliset luvut.
Sulle riittää vihervasureiden paskan jauhanta.
http://www.youtube.com/watch?v=sbLfpqBx2TU
samapa tuo mulle.
Mutta se on varmaa että nämä ihmiset, jotka tätä omille lapsilleen tekevät ja sen muutenkin hyväksyvät, eivät piittaa AINAKAAN Suomen laista mitään. Kyllähän uhrit voi "käyttää lomalla" kotimaassaan, jotta saadaan tämä kulttuurillinen tapa suoritettua (näin sanoo wikipedia).
Moista pohjasakkaa en tänne hyväksy, niinkuin en muitakaan lapsenraiskaajia ja -kiduttajia. Lapsiuhrit ainoastaan ottaisin turvaan tänne Suomeen hirviö-äideiltään ja muilta -sukulaisiltaan (eli 97% somalityttöLAPSISTA).
Suomessa on kielletty myös esim.huumeiden käyttö, tarkoittaako se mielestäsi, ettei täällä ihmiset käytä huumeita? Suomessa on myös kielletty lasten raiskaaminen ja muu hyväksikäyttö, tarkoittaako tämä siis, ettei täällä tälläista tapahdu, koska laki kieltää? Murhiakaan ei varmaan tapahdu, koska laki sen kieltää!
Taidat olla imbesilli.
Kirjoittajahan jätti huomioimatta lukujen mahdollisen paikkansapitämättömyyden ja käsitteli vain annettuja lukuja. Silti hän osoitti ettei annetuilla luvuilla yli 99.9% somaleista ollut syyllistynyt raiskauksiin. Mielestäni voi aivan hyvin puhua siis yksittäistapauksista.
Vai etkö osaa laskea?
sinä olet typerys, ja kuitenkin säälittävä
minulle jäi epäselväksi, millä tavalla sinä autat näitä lapsia
vaan yksinkertaisesti ymmärrä suomea? Sanoin, että ottaisin lapsiuhrit tänne turvaan hirviö-äideiltään, niinkuin täälläkin huostaanotetaan lapset huonoilta vanhemmilta. TURVAAN. Hehän lastensa elämän pahimmat uhat ovat. Enkä lapsen kiduttajille soisi minkäänlaista paikkaa täältä, saisivat pysyä kaukana Suomesta, ja näinollen saisivat silvotut uhrit loppuelämänsä olla turvassa näiltä sadistisilta "äideiltään". So simple.
vastaus on edelleen ei. Ehkä siksi ymmärrän, että asia ei ole aivan niin yksinkertainen kuin minä haluat sen esittää. Lapsen riistäminen vanhemmiltaan on aina lapselle taumaattinen kokemus. Niin on toki silpominenkin. Mutta ei uusi trauma vanhaa paranna.
kuin jos jäisi tuollaisten "vanhempien" kynsiin.
Ja säästyisivät ainakin mahdolliset lapsenlapset tältä julmalta kohtalolta, noilta silpojiltahan valuu jo kuola suupielestä, kun näkevätkin tyttövauvan, johon odottavat pääsevänsä toteuttamaan sairaita silpomis-fantasioitaan. Hyi helvata mitä sakkia, ja joku viitsii vielä puolustella noita... Lapsia ei saisi ottaa turvaan tuollaisilta? eikö edes hävetä puolustella?
miten voisinkaan tietää, kun en ole puolustellut. (Olisi hauska tietää, kuka on.) Ja eiköhän noista takapajuisista tavoista paremmin täällä pääse eroon kuin Somaliassa?
jos tietämyksesi on tuolla tasolla älä viitsi kirjoittaa tänne,etkö muka tiedä että mamuilla on esimerkiksi oma kiintiö asunnonjaossa helsingin kaupungilta.
mistään mamujen kiintiöstä asuntojen jaossa en ole kuullutkan, voisitko kertoa mistä on kysymys?
ja jos jotain todistuksentapaisia löytyisikin pitää niihin suhtautua hyvin epäillen,koska on aivan korkeimman oikeuden taholta päätös jnka mukaan maahanmuuttajan tai pakolaisen valehtelu ja asiakirjan väärentäminen ei ole rikos.
sinä taidat olla kyseinen maahanmuuttaja, koska noin häpeämättömästi valehtelet. Älä silti leimaa muita mamuja valehtelijoiksi, se on rasismia.
lukemaasi,en leimannut ketään valehtelijaksi vaan sanoin että on suhtauduttava epäillen,koska oikeusistuin on heille tällaisen vapauden myöntänyt.
ymmärrän liiankin hyvin mitä yrität sanoa, ei tarvitse toistaa. (Vaikka Göbbels sanoikin aikanaan että valhe muuttuu totuudeksi kun sitä kyllin kauan toistelee. Moni täällä tuntuu sitä yrittävän. Ei toimi minuun, joten haaskaat aikaasi.)
koulutustaan vastaamatonta työtä...
entä sitten?