Adventismin idea

Adventismin ideana on usko siihen että sunnuntai on kadottava pedonmerkki, sapatti on pelastava sinetti ja siihen että adventismi antaa hyvän omantunnon uskossa profeetta Ellen Whiteen.
577
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Ei kaikki adventismissa ole kultaa mikä kiiltää.

Äänestä

Adventtiliikkeen idea on yksin Jeesuksessa ja Raamatussa.
Lopun ajan seurakunnan asioissa. Ilm 14:12.

Pahoittelen että jotkut tuovat joitakin asioita väärässä valossa tai -tavalla ja ennenaikaisesti esiin.

Sapatti ei ole pelastava sinetti sinänsä ja vuosisatoja on ollut vilpittömiä sunnuntain viettäjiä ja ovat syyttömiä.

Hyvä omatunto saadaan uskossa Jeesukseen ja pitämällä Jumalan käskyt.
Lepäämällä Jumalan rakkaudessa ja riippumalla Hengen johdossa joka hetki, on mahdollista.

Kun Ilm 13-14 luvun asiat tapahtuvat, aika on toinen ja asioita ymmärretään sen valossa mikä joukko pitää Jumalan käskyt ja Jeesuksen ja mikä ihmisten käskyt ja ihmisjohtajan -johtajat.
Asia on näin yksinkertainen.

Kristikunta jakaantuu kokonaan vuohiin ja lampaisiin tuolloin. Aika on vasta edessä.

Nyt kuuluu kehotus Ilm 18:4, sieltä missä syntiä tehdään. Jumalan kansaa on joka Raamattua tutkivassa porukassa yksilöinä, niin A-kirkossakin ja joka muussakin kirkossa.

Omaatuntoa ei voi määrätä eikä kaikki Raamatun kysymykset ole pelastuskysmyksiä tulkintaerimielisyyksiltään, mutta pelastuskysymyksiä niistä tulee siinä vaiheessa kun aletaan vihaamaan tai pakottamaan ja vaatimaan pakosta uskomaan eri tavoin kuin omatunto sanoo.

Kristinusko on rakkautta.
Lepopäivä tänään omantunnon kysymys tänään kumman päivän vietät, eli tietosi määrän mukaan mikä tuntuu vilpittömältä eli oikein.
Samoin mitä kurkkuusi kaadat.
Samoin koko kristinusko omantunnon kysymys.

Jos on kyse muusta kuin rakkaudesta, on aina kyse jostakin muista vaikuttimista kuin kristinuskosta.

Siunausta
jari laurila

Äänestä
  • Omantunnon ja omantunnon, omantunnonkysymys on myös palveleeko Jumalaa vai ei!

    Kuulehan Jariseni, sinä liberalisoit asioita, Sapatti kuuluu sarjaan; palveleeko Jumalaa vai ei, jos ei, niin on valinnut valehtelevan kopean liberaalimielen mukaisen asenteen asiaan, jossa ei millään ole väliä!

    Äänestä

  • Yx omatunto kirjoitti:

    Omantunnon ja omantunnon, omantunnonkysymys on myös palveleeko Jumalaa vai ei!

    Kuulehan Jariseni, sinä liberalisoit asioita, Sapatti kuuluu sarjaan; palveleeko Jumalaa vai ei, jos ei, niin on valinnut valehtelevan kopean liberaalimielen mukaisen asenteen asiaan, jossa ei millään ole väliä!

    Täsmälleen.

    On omantunnon kysymys palveleeko Jumalaa vai ei ja koko kristinusko.
    Monenlaisia vaihtoehtoja on tarjolla.
    Ymmärsit aivan oikein.

    Kaikesta vastaa ihminen yksin Jumalan edessä omantuntonsa valossa joka hetki varje dag.

    Ihanaa olla pikkusen liberaali kuin esim. kalkkis.

    Jokainen viettää aina omantuntonsa mukaisen lepopäivän.
    Ketään ei voi pakottaa eikä tuomita.
    Pakottaminen ja tuomitseminen kaikessa tässä kyysmyksessä on väärin.
    Jokainen kasvaa omantuntonsa mukaan saamansa tiedon valossa Hengessä tai ei jos on kasvaakseen.

    Siunausta
    jari laurila

    Äänestä

Mitä tulee profetian Hengen lahjaan on Raamatun ohje näin 1 Tess 5:20-23.
Tee sen mukaan.

Lue ensin Raamattu hyvin vilpittömästi rehellisenä, pelkkiä vikoja etsivälle se ei aukea, Jumala on sen huolehtinut "salaisuuksina".
Aukeavat vain vilpittömälle Hengessä.
Pyydä sitä Jumalalta, ja sen saamiseen on ehdotkin olemassa. Vilpitön paranus ja edistymisen halu Herran tahdossa ja usko Jeesukseen ja halu tehdä Jumalan tahto.
(Moraalilaki)
Raamattu muuten joutuisi vääriin käsiin.

Adventismin idea on siis yksin Jeesus ja Raamattu.

Ei edes elleni kuulu adventismin ideaan. Hän oli vain ihminen jolle Jumala antoi armolahjan.
Apt 21:9 esim. ei tuon kummempaa.

Siunausta
jari laurila

Äänestä

Kommentoi aloitusta


pähkinänkuoressa kirjoitti:

Adventismin ideana on usko siihen että sunnuntai on kadottava pedonmerkki, sapatti on pelastava sinetti ja siihen että adventismi antaa hyvän omantunnon uskossa profeetta Ellen Whiteen.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu