Hienoa Matti, ethän vain ole ruususen unessa, kun ajattelet, että saneelupolitiikalla hallitaan sivistysvaltiossa.
Torppareiksi työväki
Ilahtunut
8204
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
johtajia valita! Näin se on.
Tärkeissä asioisssa on jämerästi pystyttävä iskemään nyrkki pöytään ja sanomaan se, mikä on maan kannalta parasta!
Sitä kutsutaan vastuunottamiseksi ja sen kantamiseksi!
jo vuodesta 1995. www.promerit.fi
Kansakunnan viisaus ei myöskään pesi yhdessä päässä. Ei edes hallituksen. Hallitushan hallitsee niin kauan kuin sillä on luottamus. Jopa eduskunta on hajotettavissa.
Huutoäänestys on myös yksi tapa äänestää, en ymmärrä, miksi sitäkin pitää vastustaa.
...eikä mikään diktatuuri, jossa yksi jauhopää sanelee asiat.
Eiköhän ammattijärjestöissä ole hitusen parempi asiantuntemus työelämän asioista, kun jollakin pystyyn paskannetulla lapamadolla.
Torpparihan on pikkuporvari.
Nyt on meneillään orjayhteiskunnan rakentaminen. Jo pitkään valtakuntaa on valmisteltu matalan hintatason kansantaloudeksi, jossa työn pitää olla ilmaista ja päätäntävalta entistä enemmän yrityksillä.
Sanottakoon tätä sitten vaikka globalisaatioksi.
Salin kysyi Akselilta, oletkos vielä sosialidemokraatti jos saat torpan omaksi. Akseli vastasi, että tottakai muutoinhan ne ottais sen multa pois. Siinä taisi olla keskustapuolueen syntysanat. Nyt Vanhanen ottaa duunareilta eläkkeet pois, sanelupolitiikalla.
Ilman muuta torppa oli vaarassa lähteä. Torpathan perustettiin isojen tilojen yhteyteen työvoiman paikallaanpitämiseksi. Sittemmin torpan vuokran ehtoja ja taksvärkkiä kiristettiin roimasti, aivan kuin nyt eläkeikää, mikä sitten johti kansalaissotaan, jossa työväestö, maatalouden tilaton väestö ja torpparit taistelivat omistavaa luokkaa vastaan.
Olet historiasi lukenut, samaa toivoisi hallitukselta. Olen valmis tekemään töitä yli 63 vuotiaaksi, mutta en lain voimalla, vaan omien kykyjeni ja voimieni mukaan.
Ei anneta historian toistaa itseään vaan allekirjoitetaan adressi.