, joka on ns. syyntakeeton, eli täysi hullu mikäli hän ei ole ymmärtänyt mielen sairaudessaan ottaa vastaan Jumalaa?
Pelastuuko
sellainen ihminen
8179
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
joilla on pikkiriikkisen ollut järkeä ottaa armosta tarjottu pelastus vastaan, mekin pelastumme."Syntymähullut" pelastuu.
Jollei tee tekoja, minkä takia hänet olisi syytä ottaa vastaan
ja jos et sitä hyväksy, niin ei sinulla ole mitään osaa eikä arpaa pelastukseen.
Pyh, totinen Isä olisi jättänyt teon tekemättä, ja pelastanut Poikansa.
Golgatalla sitten oikein tehtiin?
Mitä ihmettä se meihin enää vaikuttaa, jos joku silloin teloitettiin?
Tällä palstalla keskusteltiin aiemmin kastamattomien lapsien pelastumisesta, ja aborteista.
Tiukan kyselyn jälkeen saimme kuulla mm. itsestään abortoituneiden (muutaman solunjakautumisen jälkeen) alkionkin pelastuvan Jeesuksessa.
Eli jos tällaiset soluryppäätkin pääsee taivaaseen, niin miksi ei sitten vaikeasti vammainenkin? Siellä se sitten seisoo ovenpielessä, ja joskus laskee suustaan "ööö" äänen. Eikun hänhän on vapaa fyysisistä rajoitteista, eli komea, ja fiksu ihminen. Varmaan häntä sitten naurattaa, kun pääsi taivaaseen, ikäänkuin vapaalipulla.
Tarkoitatko siis, että mitä dorkempi, sen varremmin pääsee taivaaseen?
Kun tämän palstan opetuksia lukee, minullekin tulee väistämättä sama mieleen.
Yksi perin kiusallinen asia näille fundamentalisteille on juuri tuo oma opetuksensa, jonka mukaan nälkään kuollut (sanotaan nyt vaikka 5-vuotias) pakanalapsi joutuu ikuiseen helvetin tuskaan, kun taas murhaaja/raiskaaja/pedofiili pääsee taivaan iloihin, jos vuosien sekakäytön turruttamat aivot saavat harhanäyn, ja elostelija alkaa uskoa Jeesukseen, ja ehtii pyytää syntinsä anteeksi, juuri ennen kuolemaansa.