Tiedustelis...

...onko joukossamme joku/joitakin, jotka ovat sairastaneet MYYRÄKUUMEEN lääkärin diagnosoimana? Olisin halukas tietämään ko. asiasta, koska allekirjoittaneella on sellainen PUUMALA-virus sisuksissaan..

4

223

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Lääketieteen sanasto

      Kotilääkäri.fi Google

      • ..muiden kokemuksia myyräkuumeesta(alusta, hoidosta jne.) Olen kyllä vieraillut tuolla ilmoittamallasi sivulla, mutta olisi huomattavasti tärkeämpää saada henkilökohtaista palautetta aiheesta, lähinnä juuri kokemuksen pohjalta.


    • fakeman

      marsu, hamsteri, orava, lehmä ja käärmekuume, mutta tuo myyräkuume on vielä naatiskelematta ;-) Mutta, senhän saa helpoiten ulkorakennuksista, kuten liiteristä, kun siellä paljain käsin touhuaa ja vie sitten käden suuhunsa pesemättömänä. Tämä huuhaa ei ole paras palsta kysellä tuollaisia, ihan vaan vieno neuvo...

      • fakeman

        Myyräkuumeen tartunta ja oireet

        Myyräkuumeen aiheuttava Puumala-virus tarttuu ihmiseen useimmiten hengitysteitse. Virus leviää aeresolina pölyn myötä paikoissa, joissa on jyrsijöiden tuoreita ulosteita, ja joutuu näin keuhkoihin. Näin ollen ei ole ihme, että puuliiteri on kokemustemme perusteella yleinen tartuntapaikka. Todennäköisesti virus ei kovin kauan säily tartuntakykyisenä myyrän ulkopuolella, mutta virusta kantava myyrä erittää sitä virtsassaan käytännössä koko elämänsä.

        Myyräkuumen itämisaika on keskimäärin noin kolme viikkoa. Jos epäillään myyräkuumetta, kannattaa muistella, missä on ollut kolme viikkoa, ei kolme päivää aiemmin. Tauti alkaa yleensä äkisti ja rajusti korkealla kuumeella. Tätä voi seurata päänsäryn ohella muita keskushermosto-oireita. Useimmilla on myös selkäsärkyä, vatsakipua ja pahoinvointia. Osalla potilaista esiintyy myös näköhäiriöitä. Joillain on myös pieniä verenpurkaumia iholla - onhan kyseessä verenvuotokuume, vaikka lievä sellainen.

        Munuaisoireet alkavat parin päivän kuumeen jälkeen, jolloin virtsan määrä vähenee tai eritys lakkaa kokonaan. Tämä voi aiheuttaa nestetasapainohäiriöitä, ja 5%:lla sairastuneista dialyysihoito (keinomunuaishoito) on tarpeen. Munuaisten toimintaa palautuu viikon kuluessa ja siinä vaiheessa virtsaa saattaa erittyä paljon, jopa 7 litraa päivässä. Tämä "laihdutuskuuri" voi olla aika raju, ja sitä seuraava väsymystila voi kestää muutaman viikon.

        Oireet vaihtelevat potilaskohtaisesti melkoisesti. Kaikilla ei esiinny virtsaamishäiriöitä. Toisaalta selkäkivut voivat olla kovat ja aiheuttaa epäilyn umpilisäkkeen tulehtumisesta tai jopa sydäninfarktista. Koska myyräkuume on yleisinfektio, saattaa siihen joskus liittyä muita vakavia sivuoireita, kuten aivokalvontulehdus, maksatulehdus, sydänlihastulehdus tai keuhko-ongelmia. Oireiden vaihtelevuuden vuoksi taudinmääritys kannattaa varmistaa verinäytteestä tehtävän vasta-ainetestin avulla. Nykyisin myyräkuume voidaan määrittää nopeasti yhden verinäytteen perusteella.

        Lohtuna sairastumisesta on elinikäinen vastustuskyky. Kuolleisuus myyräkuumeeseen on alhainen, 0,1%. Mitään pysyviä haittoja taudista ei normaalisti jää, joskin eräissä vakavissa tapauksissa potilaat ovat myöhemmin valittaneet, ettei suolaisen tai alkoholin nauttiminen yhtään isommin ota luonnistuakseen. Myyräkuume ei tartu ihmisestä toiseen. Mitään varsinaista lääkettä myyräkuumeen perushoitoon ei ole. Kaukoidässä on käytössä heikennettyyn virukseen perustuvia rokotteita, joita lännessä ei kuitenkaan ole otettu käyttöön. USA:ssa ollaan melko pitkällä molekyylibiologisin keinoin valmistetun puhtaan rokotteen kehittämisessä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hengenvaaralliset kiihdytysajot päättyivät karmealla tavalla, kilpailija kuoli

      Onnettomuudesta on aloitettu selvitys. Tapahtuma keskeytettiin onnettomuuteen. Tapahtumaa tutkitaan paikan päällä yhtei
      Kauhava
      165
      6074
    2. Ootko rakastunut?

      Kerro pois nyt
      Ikävä
      147
      1684
    3. Onhan sulla nainen parempi mieli

      Nyt? Ainakin toivon niin.
      Ikävä
      113
      1478
    4. Ujosteletko tosissaan vai mitä oikeen

      Himmailet???? Mitä pelkäät?????
      Ikävä
      51
      1240
    5. Suureksi onneksesi on myönnettävä

      Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️
      Ikävä
      43
      849
    6. Möykkähulluus vaati kuolonuhrin

      Nuori elämä menettiin täysin turhaan tällä järjettömyydellä! Toivottavasti näitä ei enää koskaan nähdä Kauhavalla! 😢
      Kauhava
      28
      824
    7. Älä mies pidä mua pettäjänä

      En petä ketään. Älä mies ajattele niin. Anteeksi että ihastuin suhun varattuna. Pettänyt en ole koskaan ketään vaikka hu
      Ikävä
      91
      785
    8. Reeniähororeeniä

      Helvetillisen vaikeaa työskennellä hoitajana,kun ei kestä silmissään yhtään läskiä. Saati hoitaa sellaista. Mitä tehdä?
      Kouvola
      5
      749
    9. Kävit nainen näemmä mun

      Facessa katsomassa....
      Ikävä
      41
      709
    10. Tarvitsemme lisää maahanmuuttoa.

      Väestö eläköityy, eli tarvitsemme lisää tekeviä käsiä ja veronmaksajia. Ainut ratkaisu löytyy maahanmuutosta. Nimenomaan
      Maailman menoa
      218
      692
    Aihe