korkoa asunnon ostoon. Pankkeja on ympäri maailmaa ja lähin englannissa. Rahaa ei lainata aseisiin, uhkapeliin eikä muuhun jonka koraani kieltää.
Islamilaiset pankit lainaavat
10
331
Vastaukset
- ja pian
tuollainen islamilainen asuntolainapankki, kolme prosenttia on aivan liikaa asuntolainan korkona, kun se Englannissa on nolla prosenttia.
Lainaavatkohan nuo muslimipankit myös meille pahasti vääräuskoisille?
Toivottavasti muslimipankissa ei ole sitten muun nimisiä lainaan liittyviä maksuja?- -maksuja ym
Niitä koraani ei kiellä.
- Heh heh.
"Toivottavasti muslimipankissa ei ole sitten muun nimisiä lainaan liittyviä maksuja?"
Koron Islam kieltää, mutta ei muita maksuja, joista pankit saavat tuottonsa.
Pelkkää nimikikkailua ja silmänlumetta.
Yhtälailla kuin Islamin alkoholikielto. Pimeällä voi ryypätä, kun Jumala ei näe. - vääräuskoisille
kunhan semmonen ensiks tulee tänne.
Heh heh. kirjoitti:
"Toivottavasti muslimipankissa ei ole sitten muun nimisiä lainaan liittyviä maksuja?"
Koron Islam kieltää, mutta ei muita maksuja, joista pankit saavat tuottonsa.
Pelkkää nimikikkailua ja silmänlumetta.
Yhtälailla kuin Islamin alkoholikielto. Pimeällä voi ryypätä, kun Jumala ei näe.Mistäs tommottist olet kuullut?
- ötsälötzä
Luulette löytäneenne ilmaista rahaa, totuus taitaa tässäkin olla toinen.
Korkosana voidaan hävittää ja ottaa välistä muuten, vaikka anatamalla vähemmän rahaa kuin on lainasumma etc. - hassu
Lyhyesti: Homma toimii siten, että halutessasi vaikkapa asunnon, niin pankki ostaa sen itselleen ja myy sinulle sen, vähän kerrallaan.
Oikeastaan ei eroa juurikaan osamaksusta.
Tietenkään pankki ei myy sitä kämppääsi tappiolla, vaan ottaa kunnon voiton, mikä ei ole kiellettyä.
Aina silloin tällöin joku nostaa tämän kysymyksen esille, ymmärtämättä, mistä oikein on kyse.- Markalla
ostaa ja kahella myy niin on rosentin voittana!
- kun semmonen
tänne rantautuu.
- pikkusormi?
Jos antaa pahalle pikkusormen, se vie koko käden
, on suomalainen sananlasku ja se pitää paikkansa. Tuosta aiheesta löytyy keskustelua 'Profetia'-palstalla. Mielenkiintoinen keskustelu siis.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Näin kun katsoit salaa ja
Hymyilit sieltä kaukaa 😍☺️ mutta hämmennyin ja tilanne oli niin nopeaa ohi etten oikeen kerennyt mukaan 😢 säteilit ku604556Katu täyttyy...
Hei, oli pakko laittaa vielä tää. Huomaan että olet suuttunut. Minähän sanoin että poistun, olit paikalla. Olin pettynyt352089Eduskunnasta tippuneet kokoomuslaiset nostavat eniten sopeutumisrahaa. Kyllä veroeurot kelpaavat.
Sopeutumisraha on eduskuntatyön päättymisen jälkeen maksettava etuus, jonka tarkoituksena on tukea entisiä kansanedustaj1621492Povipommi, ex-Playboy-malli Susanna Penttilä avoimena - Paljastaa suhteestaan miehiin: "Olen..."
No nyt! Susanna Penttilä on OnlyFans-vaikuttaja ja yrittäjä sekä yksi uuden Petolliset-kauden kisaajista. Onpa 53-vuoti481472- 1651468
Sari Multala teki "riikkapurrat"
Sekoili humalassa Ruisrokissa kuten Purra Lohjan torilla. Kovia dokaamaan nuo nykyiset ministerit.2581257Ympäristötuhoministeri Multala: "Olin humalassa"
Ruisrockin rokkimimmi myöntää: https://www.is.fi/politiikka/art-2000011407835.html Nämä ministerikuvatukset saavat ilm1961174- 2031112
- 801037
- 631011