Koulukyydin perusteet

eskarilainen

Moikka!

Nyt kaipaan kokemuksia koulukyytien saamisesta. Kun kunnan sivuilla lukee, että koulukyydin saa, jos koulumatka on yli 3km tai jos matka on vaarallinen tai liian vaikea. Tarkkaavaisuushäiriö vaikuttaa luonnollisesti siihen vaarallisuuteen ja vaikeuteen, mutta mitä lapsessa pitää lääkärin tai muun lausuntoa kirjoittavan huomata, jotta koulukyytiä pidetään tarpeellisena matkan jäädessä hiukan alle tuon kolmen kilsan?
Omasta mielestäni matka on jo muutenkin melko vaarallinen, koska yli puolet matkasta on kaupungin päätien vartta ja lopuilla pätkillä ei ole kävelytietä, vaan lähiön tiellä pitää kävellä vain reunassa. Päätie pitää ylittää kerran, mutta pienempiä päätihen liittyvien teiden ylityksiä kertyy kymmenkunta.

Lapsemme on ylivilkas ja impulsiivinen. Tarkkaavaisuus vaihtelee suunnattomasti tilanteesta ja hetkestä toiseen, eikä hän noudata mitään sääntöjä, ellei aikuinen ole suorassa valvovassa yhteydessä lapseen niin, että tämä tietää sen!

3

864

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • saatiin

      Meillä kouluun ei ollut kuin alle kilometri, mutta poika oli ylivilkkautensa takia ollut psykiatrin juttusilla jo useita vuosia ja psykologi kirjoitti lausunnon jonka mukaan kyyti oli tarpeen ja se sitten saatiinkin.
      Muutimme puolen vuoden päästä koulun alkamisesta toiselle paikkakunnalle ja kyydit loppui siihen paikkaan.

    • ?????????

      Meidän kunnassamme nuo on keskitetty yhdelle opettajalle, joka tekee ns. normaaleissa tapauksissa kuljetuspäätös suositukset. Meillä kulkee alueen 1-3 luokkalaiset kaksi pysäkinväliä bussilla, matkaa alle kilometrin, koska nelotien katsotaan aiheuttavan vaaran, vaikka siinä on kevyen liikenteen väylät koko matkan varrella. Tienylityksiä ei tule, vaan alikulut ovat. Perusteena on suuri liikennemäärä, ja korkea raskaan liikenteen osuus liikenteestä.

      Oma poikani kuitenkin kulkee aamuisin edelleen taksilla, koska hän ei välttämättä kiertäisi alikulkujen kautta pysäkille. Hän ei myöskään ole lähikoulussaan, vaikka matkaa onkin vain pari kilometriä. Aamulla hän joutuisi kulkemaan pari sataa metriä pysäkiltä koululle. Aamuisin siis taksi hakee kotoa. Iltapäivisin hän tulee bussilla, paitsi silloin, kun bussia ei heti tule, eli taksikyyti on takaisinkin yhtenä päivänä. Lapsi on siis kolmennella luokalla, en si vuonna kyllä aion jo laittaa kulkemaan niin kuin muutkin.

      Eli meille teki aikaisemmin lääkäri lausunnon, jossa hän ilmoitti matkan olevan liian vaarallinen. Perusteena oli niin liikenteen riskit, ympäristön muut houkuttavat riskit, kuin sekin, että ehtiikö lapsi ylipäätään kouluun, kun ei aina muista mitä oli tekemässä. Aikaisemmin hänellä ei onnistunut ympäristön hahmotuskaan, eli eksyi helposti jopa suhteellisen tutussakin ympäristössä. Ja yksi suuri syy oli se, että poika hankkiutui suhteellisen herkästi hankaluuksiin, eli oli yllytyshullu. Hän teki mitä vain, mitä toiset hänelle ehdottivat, ja kiusaamista oli myöskin (riitoja kyllä puolin toisinkin). Nyt, kun alueen kaikki muutkin oppilaat siirtyivät kuljetuksen piiriin, ei enää tarvinnut erikseen lausuntoa toimittaa, kuljetustapa vaan määriteltiin lapsen tarpeiden mukaisesti. On huomattava myös sekin, että koululla on vastuu erityisoppilaistaan, joten ainakin täällä koulu on vieläkin varovaisempi kuin me vanhemmat noissa kuljetustavoissa, ja kuljetuksen odotusajoissa.

      Koulun rehtori yleensä tietää näistä asioista ja etenemistavoista. Hänhän sen kuljetuspäätöksenkin allekirjoittaa (ainakin täällä). Kannattaa kysellä sieltäkin.

    • 123

      Meillä koulumatkaa 1km ja matka muutenkin turvallinen (jalkakäytävä eikä tien ylityksiä). Lapsella F90 diagnoosi ja sen vuoksi jatkettu oppivelvollisuus ja henkilökohtainen opetussuunnitelma. Opetussuunnitelmaa tehdessä kysyin rehtorilta että tarvitaankko lääkärin lausunto koulukyydistä. Ei tarvittu , vaan rehtori käytti omaa tervettä järkeään ja teki koulukyyti päätöksen. Koulukyydin tarve kirjattiin 1. vuosiluokan osalta opetussuunitelmaan. Eli me saimme koulukyydin suhteellisen helposti. Saa nähdä mietn käy kun opetussuunnitelmaa keväällä tarkistetaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      98
      6138
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      349
      5607
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      52
      2649
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      104
      2066
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      107
      1768
    6. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      124
      1717
    7. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      19
      1613
    8. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

      Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
      Kotimaiset julkkisjuorut
      180
      1267
    9. On todella hassua

      Ajatella että pitäisit erityisen kuumana tai seksikkäänä?
      Ikävä
      73
      1187
    10. Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan

      Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään
      Maailman menoa
      33
      998
    Aihe