"Healing Room -rukousklinikka on paikka, jossa eri seurakunta-taustoista tulevat kristityt rukoilevat yhdessä parantumisen puolesta. Se on paikka, johon kuka tahansa voi tulla rukoiltavaksi. Healing Room toteuttaa Jumalan Sanaa rukoilemalla parantumisen puolesta ja kertomalla evankeliumia. "
Cal Pierce perusti John G. Laken klinikkojen esikuvan mukaan, omat klinikkansa alkaen vuodesta 1999.
Monet helluntailaiset ja muut kristityt ovat toiminnassa mukana.
Healing Rooms-toiminnasta oli juttu Ristin Voitto lehdestä,
tässä on vain otsikko ja linkki juttuun: "Healing Rooms tarjosi rukousta Jeesuksen nimessä"
http://209.85.129.132/search?q=cache:9P3M5VN5bSUJ:www.ristinvoitto.fi/sisalto/uutiset/healing_rooms_tarjosi_rukousta_jeesuksen_nimessa/ Healing Rooms&hl=fi&ct=clnk&cd=6&gl=fi
Vaaditaan kyllä tavanomaista suurempaa suvaitsevaisuutta yhteiskristilliseltä organisaatiolta osallistua KehoMieliHenki-messujen kaltaiseen tapahtumaan. Toinen vaihtoehto voi olla, että käsite kristillisyys ymmärretään nykyisin niin laajalla tavalla, että sen nimikkeen alle mahtuu vaikka millaisia organisaatioita.
Healing Rooms esitteli omaa toimintaansa Espoon Dipolissa KehoMieliHenki-messuilla 7.2.2009 - 8.2.2009.
Kulttuuriministeri Tanja Saarela avasi messut. Messujen teema oli tänä vuonna suvaitsevuuden edistäminen. Ruotsalainen oraakkeli Cecilia Sifontes välitti arkkienkeleiden viestejä. Viestien sisältö oli, että läsnäolijat voivat päästää irti uskomuksesta, että heidät tuomitaan helvettiin, sillä Jumala on rakkaus ja hän suhtautuu ihmisiin ainoastaan rakkauden kautta. Sanoma on todellinen uusi evankeliumi: pelastus ilman katumusta, sovitusta ja Jeesusta.
Messuilla puhui myös parantaja ja terapeutti Diana Cooper, tänä vuonna ilmestyi hänen uusin kirjansa "Enkelit vastaavat".
Monet paikalle saapuneet helluntailaiset ja muut kristityt luonnollisesti tahtoivat tutustua Healing Rooms- toimintaan, vaikka toiset käyttivätkin tilaisuutta tutustuakseen myös Reiki-hoitoihin, homeopatiaan ja kanavointiin. Paikalla oli kuuluisa meedio Irene Naden. Mukana oli myös useita arvostettuja selvänäkijöitä sekä kabbala asiantuntijoita. Melko usein rajatiedon harrastajat suhtautuvat torjuvasti perinteiseen kristillisyyteen, mutta Healing Rooms-toiminnan edustama kristillisyys ei herättänyt kielteisiä värähtelyjä, sillä 170-ihmistä osallistui klinikan rukouspalveluun.
Kristillisen tv-kanava 7:kan myötä Suomalaiset uskovat ovat avartuneet niin paljon, että vanhat raja-aidat ovat kaatuneet ja kynnys osallistua Healing Rooms-kaltaiseen rukouksella parantamistoimintaan tai rajatiedon messuille on madaltunut.
Itse en osallistu Healing Rooms-toimintaan, enkä mene rajatiedon-messuille, koska kristittynä sellainen teko olisi syntiä Jumalaa kohtaan.
"Helluntailaisten" Healing
4
370
Vastaukset
messuille kannata uskovan mennä, jos Pyhä Henki ei niin kehoita ja varusta evankelioimaan totuutta etsiviä ihmisiä.
Miten on ja miksi.
Tiedän pari tapausta jotka ovat menneet eteen pyytääkseen parannusta alkoholimista, niin parantaja on sanonut.
Sellaiseen me emme auta.
Onko se viinapiru niin voimakas, ettei Jumala pysty sitä nujertamaan.
Vai onko parannus välittäjä liian heikko uskossaan.
Vai onko tässä kyse siitä, ettei oikeita aitoja paremisia tapahdu, siis kokonaan raittiutta.
Vai hyljeksitäänkö tässä heikkoa ?
Olen itse toiminut healing ryhmässä ja me pidimme käsiämme avunpyytäjän pään päällä.
Parantaja ei paranna vaan toimii välittäjänä.
Antaessaan saa on vanha totuus.
Silloin kun pyysin iselleni apua sanoin: Hän tietää...
Healing on jo 1800 luvun puolella ollut Spiritualistien käytössä.- todé
menisi rajatiedon messuille.
En oikein tiedä noista healing roomeista, mutta ainakin uskovien tehtävä on mennä "kaivoille, ja tarjota janoisille elävää vettä". - osallistunut.
Vaaditaan kyllä tavanomaista suurempaa suvaitsevaisuutta yhteiskristilliseltä organisaatiolta osallistua KehoMieliHenki-messujen kaltaiseen tapahtumaan
-Ainakin toisilla vastaavilla hengen ja tiedon messuilla, joita on järjestetty jo yli 20 vuotta, on ollut mukana jokin kristillinen liike tms, muutamana vuotena. Joten tuo healing rooms ei ole ainoa vastaavaan tapahtumaan osallistunut. Saahan sinne tulla jos haluaa. Kaikkihan ovat siellä esittelemässä itsenäisesti omaa toimintaansa tai myymässä jotain, joten ei siinä suvaitsevaisuutta hirveästi kysytä näytteilleasettajien puolelta.
Itse saatan käydä jossain rukouspisteessä esim messujen yhteydessä ihan hyvin.Oppeja en halua kuulla,koska en saa niistä henkisesti itselleni yhtään mitään ja koen ne väärinä. Rukous on kuitenkin sinänsä hyvä asia ja jos se tehdään vilpittömästi, niin miksikäs ei.
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 412760
- 562588
Oletko pitkävihainen ja onko sinulla " huono muisti muisti "?
Mitä asioita et unohda tai anna anteeksi ? Mitä asioita voit " unohtaa" tai unohtaa? Vastaa koskien kaivattuasi tai yle492222Kokoomus haluaa leikata vielä lisää sosiaaliturvasta
Kokoomuksen Sanni-Granhn Laasonen pyytänyt KELA:aa selvittämään mistä leikataan vähäosaisilta vielä lisää sosiaaliturvas3351940- 1371682
Kaikesta muusta
Mulla on hyvä fiilis. Mä selviän tästä ja sit musta tulee parempi ihminenkin. Ainut, mitä mun pitää nyt välttää on se ko161515Ikävöin sua
Sä vaan pyörit mun mielessä, en saa sua unohdettua. Tilanteesta tekee vaikean sen kun molemmat ollaan varattuja ja tilan71348Neljä kuukautta vankeutta, kenelle?
Kuka tuomittiin ehdottomaan neljän kuukauden vankeustuomioon ja korvauksiin?101207- 421126
Oho! Esko Eerikäinen joutuu palaamaan "kalakukkokaupunkiin" - Tämä syy ei jätä kylmäksi!
Esko Eerikäinen on kyllä monessa mukana ja uskaltaa heittäytyä. Hatun nosto siitä! Eerikäinen palasi “kalakukkokaupunkii661086