Kyllä pännii tämä

vuonna 2033. Olen silloin 78 vuotta ja kyllä harmittaa että joudun maksamaan joku parikymppiä valtiolle kun tarviin silloin varmaan rahat Viagraan.
4601
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Että kohta muuttuu ajokorttisäädökset ihan kokonaan, milloin mopokortin ikäraja nousee, ja milloin tulee lisää ajotunteja.


Mutta se on vain pelkkää paskaa...

Äänestä

Itse asettaisin kaikille yli 50 vuotiaille kahden vuode välien pakollisen terveystarkastuksen. Näin iäkkäillä kun se terveys voi aika yhtäkkiä huonontua, ja kuiskeista tulla riski muille. Samoin pakollinen näöntarkastus, ja silmälasit on uusittava kahden vuoden välein. Mukana on ajokortin ja rekisteriotteen kanssa kannettava voimassaoleva lääkäri ja optikkotodistus.


Niin 5 vuoden välein kaikille suomen kansalaisille, pakollinen virkamiesruotsi tentti. Onhan suomi kaksinkielinen maa ja jokaisen on osattava ruotsia. Ja kielitaito ruostuu aika nopeasti, joten on vähintään 5 vuoden välein todistettava, että osaa ruotsia.

Äänestä
  • miksi ihmeessä ruotsia pitäisi osata, sanoppa yksikin mannersuomen kaupunki jossa ei pärjää suomen kielellä.

    Äänestä

mitään ei ole vielä päätetty eikä sovittu!!!!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


että pitää uusia kortin kirjoitti:

vuonna 2033. Olen silloin 78 vuotta ja kyllä harmittaa että joudun maksamaan joku parikymppiä valtiolle kun tarviin silloin varmaan rahat Viagraan.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu