"Kristillisten yhteisöjen jäsenmääriä: roomalaiskatolilaisia 1134,5 miljoonaa, ns. riippumattomiin kirkkoihin kuuluvia (independents; ei-historiallisiin kirkkoihin kuuluvia) 419,9 miljoonaa, protestantteja 391,2 miljoonaa, ortodokseja 254,1 miljoonaa ja anglikaaneja 84,7 miljoonaa.
Voimakkainta määrällinen kasvu on ns. riippumattomissa kirkoissa. Helluntailaisiin, karismaattisiin ja uuskarismaattisiin yhteisöihin arvioidaan kuuluvan 605,3 miljoonaa; tämän kokonaisilmiön kasvu on toiseksi voimakkainta. Kolmantena kasvussa ovat protestantit. Hitaimmin kasvaa ortodoksisuus."
http://www.kotimaa.fi/index.php?option=com_content&task=view&id=8073&Itemid=38
Voimakkainta määrällinen kasvu on ns. riippumattomissa kirkoissa. Helluntailaisiin, karismaattisiin ja uuskarismaattisiin yhteisöihin arvioidaan kuuluvan 605,3 miljoonaa; tämän kokonaisilmiön kasvu on toiseksi voimakkainta. Kolmantena kasvussa ovat protestantit. Hitaimmin kasvaa ortodoksisuus."
http://www.kotimaa.fi/index.php?option=com_content&task=view&id=8073&Itemid=38
Vastaukset 17
Vanhimmat
Kun todellinen uutinen on, että kristittyjen määrä Euroopassa vähenee, Kotimaa uutisoi:
"Maanosista Euroopassa on edelleen eniten kristittyjä, mutta kristittyjen määrän kasvu Euroopassa on kääntynyt laskuun."
Tuohan ei ole enää edes hämäämistä, se on suora valhe. Jos määrän kasvu on kääntynyt laskuun, se tarkoittaa että kristttyjä tulee koko ajan enemmän mutta hitaampaan tahtiin. Mutta kun näin ei ole, vaan kristittyjen määrä VÄHENEE.
Ei näin, Kotimaa. Muistakaa se kahdeksas käsky.
Todellinen uutinen on tietenkin se, että yhä useampi kuulee hyvän sanoman ja voi valita kristinuskon.
"Mutta kun näin ei ole, vaan kristittyjen määrä VÄHENEE."
Tätä se sokea usko teettää. Voisitko perustella virheellisen väitteesi. Maailman kristittyjen määrä on lisääntynyt vuodessa 41 000 000 (vertaa http://www.kotimaa.fi/index.php?option=com_content&task=view&id=4520&Itemid=38 ja http://www.kotimaa.fi/index.php?option=com_content&task=view&id=8073&Itemid=38) Euroopassa kristittyjen määrä laski 2,5 miljoonaa, Määrä lienee pienempi kuin (todellinen) virhemarginaali.
"Ei näin, Kotimaa. Muistakaa se kahdeksas käsky."
Muista sinäkin 11 käsky: ihminen älä sinä hermostu
Koska sinun mututuntumasi mielestä Euroopan kristittyjen määrän väheneminen mahtuu virhemarginaaliin, mitä et millään tavalla edes yrittänyt perustella, on täysin oikeutettua väittää että Euroopan kristittyjen määrä on KASVANUT?
Kiitos kun myönsit, että mielestäsi valehtelu on oikein. Mielenkiintoista tuo evankelisluterilainen moraali.
"Et millään tavalla edes yrittänyt perustella, on täysin oikeutettua väittää että Euroopan kristittyjen määrä on KASVANUT?"
En perustellutkaan, mutta etpä sinäkään perustellut miksi muka "Kun todellinen uutinen on, että kristittyjen määrä Euroopassa vähenee,"
Venäläisiä on 140 miljoonaa, joista ortodokseja on 15-20 % eli 20-30 miljoonaa. Ihmiset eivät ole samalla tavalla rekisteröityneet kuin täällä, joten virhemarginaali on melko valtava. https://www.cia.gov/library/publications/the-world-factbook/geos/rs.html CIA - The World Factbook on laskenut venäläisten ortodoksien arviota ja samoin on saattanut tehdä muutkin.
"Kiitos kun myönsit, että mielestäsi valehtelu on oikein."
Eipä kestä. Minusta on oleellista, että kristittyjen määrä kasvaa, sinusta oleellista on se, attä edes jollain alueella kristittyjen määrä vähenee. Jos koet sinulle vastemielisen totuuden kertomisen valehtelemiseksi, sinua ei voi syyttää ainakaan suvaitsevaiseksi ihmiseksi.
Islam kasvaa maahanmuuton kautta ja seksuaalisen lisääntymisen kautta räjähdysmäisesti länsimaisen elintason ja lääketieteen voimin. Eikä sovi unohtaa länsimaista yhteiskuntaa tukiverkkoineen ja sosiaalitoimistoineen. Uskonnon hengen mukaisesti nainen on kotona ja hoitaa lapsia ja lisääntyy. Lapsikuolleisuus on länsimaissa olematonta eikä nälkä vaivaa. Siinä ainekset, johon mikään muu ryhmä ei kykene. 30 vuotta ja Euroopan on väki ja uskonto pohjalta aivan toisenlainen kuin nyt. Moskeijoita on aivan eri määrä kuin mitä nyt. Uskovaisten kokonaismäärä kasvaa aina vain nopeammin em syistä johtuen. Mielenkiintoinen tulevaisuus...
uskonnottomat ja ateistit erikseen.
Mihinkähän jumaliin ne uskonnottomat uskovat, olisi kiva tietää.
ymmärtämien noin vaikeaa? Ateisti sanoo, että jumalaa ei ole. Uskonnoton sanoo, että en tiedä onko mitään Jumalaa. Tällaista ihmistä ei voi pitää sen paremmin ateistina kuin johonkin uskontoon kuuluvana.
Toinen kommentti yleisesti näihin tämän aamun avauksiin. Kristittyjen määrä laskee Euroopassa mutta kristittyjen lisääntymisen painopiste on siirtynyt muualle maailmaan. Muslimien lukumäärä kasvaa Euroopassa ja siihen on ihan luonnolliset syyt. Muuttoliike ja suuremmat lapsimäärät perheessä aiheuttavat muslimien lisääntymisen.
Esimerkki: 1000-luvun paikkeilla Suomalaisia oli 50 000 henkilöä. 1600-luvun lopussa meitä oli 320 000 henkilöä. Tämä johtui huonoista elinolosuhteista. Vuonna 1800 meitä oli 900 000 yksilöä. 1900 vuonna meitä löytyi jo noin 2000 000 suomalaista. 1960-luvulla lisäännyimme jo 4000 000 ihmiseen. Vuodenvaihteen maaliskuun puoliväliin mennessä saame uudet tilastot tähän hetkeen, mutta meitä on reippaasti yli 5000 000.
Näitä tietojen avulla on jokaisen mielestäni helppo hahmottaa millaisessa Euroopassa lapsenlapsenne asuvat. Todennäköistä on, että minun kaltaiset ihmiset eivät enää lapsenlapsienne elämään vaikuta, niin kuin nyt jollainlailla teidän elämään vaikuttaa.
Mutta älkää luulko, että minä hyvän hyvyyttäni näitä tietoja selvitän. Ei suinkaan, tarvitsen opiskeluissani näitä tietoja ja hyödynnän vain teidän viestinne kulmia etsiessä kokonaisuutta josta hahmotan. ;) (suurin osa taustatiedoista löytyy Suomen historian aikakirjasta)
Odotan mielenkiinnolla minkälaisiin tulevaisuuden visioihin näillä tiedoilla voi päästä. Yksi on varma, että suomalaisia luterilaisia on kourallinen. Saattaa olla, että pieni vähemmistö Euroopassa huutelee erotkaa moskeijasta.
Positiivinen ateismi, eli vahva ateismi, eli tieteellinen ateismi tarkoittaa kannanottoa, että jumalaa ei ole.
Negatiivinen ateismi eli heikko ateismi on vain uskonpuutetta jumalaan, siis melko päällekkäinen käsite kuvaamasi agnostisen uskonnottomuuden kanssa.
lajeja on monenlaisia. En viitsi itse eritellä, koska minun on mahdoton erottaa noita käsiteitä. Kuitenkin puhtaan ateismin pitäminen omanaan on selkeä. Siis se ja sen verran maailman väestöstä on ehdottoman varmoja omasta mielestään, ettei Jumalaa ole.
(wikipedia)
"Agnostisismi on kärsinyt enemmän kuin muut filosofian ilmentymät terminologian moniselitteisyydestä. Esimerkkinä yritykset liittää agnostisismi ateismiin. Perinteinen ateismi on jumalan kieltämistä. Perinteinen ateistinen vapaa-ajattelu kutsuu uskon puuttumista mihinkään yliluonnollisiin olentoihin heikoksi ateismiksi (tai negatiiviseksi ateismiksi). Heikon ateismin ja agnostisismin välille voidaan kuitenkin tehdä ero, jos tehdään ero uskon ja tiedon välille. Agnostinen ateismi on molempien yhdistelmä. Vastaavasti agnostinen teismi on näkemys, jonka mukaan jumalaan voi olla rationaalista uskoa, siitä huolimatta että jumaluuden olemassaolosta ei ole tai ei voi olla tietoteoreettisesti katsoen mitään tietoa.
Muita muunnoksia:
* vahva agnostisismi
* heikko agnostisismi
* apaattinen agnostisismi, eli ignostismi tai apatismi
* malliagnostisismi"
jonkun leimansa minuun lätkäistä, niin siitä vaan. Itse ainakin sanon, että olen ateisti, koska en usko jumaliin. Se riittää minulle. Kinatkoon muut pilkun paikasta, jos haluavat.
tyhmiin ja älyttömiin :-)
Ei vaiskaan vaan oikeisiin ateisteihin ja välinpitämättömiin. Oikea ateisti on jopa ajatellut asiaa, mutta välinpitämättömälle todellisuudessa kysymyksellä ei ole mitään merkitystä. Jori on täällä tyypillinen ateisti ja Nasse välinpitämätön, joka ei vaivaudu perehtymään asiaa ja siksi riitelee kaikkien kanssa :-)
"Ateisti sanoo, että jumalaa ei ole. Uskonnoton sanoo, että en tiedä onko mitään Jumalaa. Tällaista ihmistä ei voi pitää sen paremmin ateistina kuin johonkin uskontoon kuuluvana."
Hävettää uskiksen "moraali"
"Nasse löytää tiellä kulkiessaan mitä ihmeellisimpiä asioita.
Nasse leikkii leikkiä ”ei saa koskettaa maata”, ja kulkee pitkin tietä hyppien kiveltä kivelle. Yht´äkkiä hän tulee kivelle, joka on aivan pehmeä. Ja kevyt. Mikä se voi olla? Nasse kertoo Painijalle, että hänestä on tullut tosi vahva ja hän pystyy nostamaan kiven yhdellä kädellä. Painija selittää, että se on tyyny minkä Nasse on löytänyt... Mutta mihin sitä käytetään? Keiju sanoo, että Nassen täytyisi käyttää päätään!"
menkää tytöt vaikka pubin edustalle tappeleen tai olkaa hiljaa.kunnon kissatappelu mutta ei tuollaista läässytystä.
http://www.lastenleffakerho.fi/picHE/JPG125/142/14273.jpg
Kuinka paljon parempi olet kuin muut ihmiset?
"Kuinka paljon parempi olet kuin muut ihmiset?"
Luterilaisuudesta sinuun on jäänyt ainakin tapa ottaa ilo irti elämästä :-)