MTV 3 ja työttömät

hienoa, laittakaa meidät kaikki pakkoduuniin. vaikka oltais enempi käyty kouluja kuin ne kusipäät keskuksissa, puutöitä, puutöitä, niitä me tarvitaan.
2261
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Ei kyse ole siitä mitä te tarvitsette, vaan siitä mitä on tarjolla. Itse otin pakon edessä 9 v. sitten lähes minimipalkkaisen duunin, eli palkka laski kolmasosaan entisestä. Siitä olen sitten vähitellen päässyt parempiin hommiin. Eipä ole tarvinnut olla toisten elätettävänä kuitenkaan. Jos on koulutus mekaanisten kirjoituskoneiden korjaajaksi tms., on aika turha istua himassa ja odottaa, että joku tulee tarjoamaan duunia. Paras vaan vähitellen tottua siihen, että maailma muuttuu, eikä Suomessa enää ole nin paljoa sellaisia turvatyöpaikkoja kuin esim. 70- ja 80-luvuilla. Moppi käteen vaan jos ei muuta löydy. Parempi tehdä se nyt eikä 5 vuoden kuluttua, johon mennessä työttömyyskorvauksia ja toimeentulotukia on ihan varmasti jouduttu kaventamaan/alentamaan.

Äänestä
  • Vedähän kokoomuspaska vittu päähän,työttömyysturvan tai muutkaan leikkaukset eivät ole pakon sanelemia vaan oikeistolaisia arvovalintoja tapelvee bushin hengessä,sitähän te kokoomuslaiset runkut olette ajaneet kuin käärmettä pyssyyn viime vuodet,verot alas että hyvätuloisille jäisi vielä enemmän.toivottavasti joku vielä ampuu sinun kaltaisille napin otsaan.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


aaa kirjoitti:

hienoa, laittakaa meidät kaikki pakkoduuniin. vaikka oltais enempi käyty kouluja kuin ne kusipäät keskuksissa, puutöitä, puutöitä, niitä me tarvitaan.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu