Jos kaikki alkuasukkaita passaavat evakot jälkeläisineen pääsisivät takaisin Karjalaan, miten tänne jäävien kävisi? Kuka maksaisi verot ja tekisi työt?
Alkuasukkaat pelkäävät
palautusta!
3230
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Kyllä me pärjäämme, lähtekää vaikka huomenna. Me saamme hetkessä vaikka miljoona ahkeraa duunaria Somaliasta.
Suomen valtio korvasi sodan jälkeen karjalaisille rajan taakse jääneen omaisuuden. Kun Suomi saa Karjalan takaisin, se on valtion maata. Valtio myös päättää miten sen kanssa toimitaan.
Evakojen kakarat pelkäävät Karjalan palautusta!
Kirjoittanut: EmakkoPoika 9.3.2009 klo 08.03
Evakojen kakarat pelkäävät Karjalan palautusta! Siksi, että siellä ei ole enää sitä isoisän lautamökkiäkään. Pitäisi ihan itse mennä ja ottaa elämästään kiinni. Täällä kunnon Suomessa kaikki tuli/ on tullut suoraan suuhun. Pelko heissä on syvässä, että palautuisi.