"Monikulttuurisuus" on mielenkiintoinen asia. Itsenäinen, tasa-arvoinen, jne, Suomalainen nainen. Mikäli hän liittoutuu muslimimiehen kanssa Suomessa, niin satavarmaa on se, että hän muuttuu muslimiksi, eikä päinvastoin. Mikäli toinen Suomalainen nainen muslimimaassa liittoutuu muslimimiehen kanssa, niin hänkin muuttuu muslimiksi. Toisinpäin ei missään olosuhteissa.
Olenko väärässä, kun arvelen että tätä menoa Suomesta tuleekin yksikultturinen maa?
Muslimi Suomalainen
5
371
Vastaukset
- ,.;:!?-='"„...
Vastavuoroisuus, tasa-arvoisuus ja oikeudenmukaisuus eivät kuulu liikkeeseen jonka olennaisena osana on sisäänrakennettu ekspansiomekanismi mainitsemallasi tavalla ja johon kuuluu myöskin uskonnonvapauden tukahduttaminen. Muslimit eivät hyväksy YK:n ihmisoikeusjulistuksen uskonnonvapausartiklaa eivätkä salli muslimin luopua uskostaan.
Uskontojen välisiä liittoja tapahtuu varsin vähän. Lisäksi monet päättyvät eroon. Ja lorun lopuksi kaikki naiset eivät käänny islamiin - monet muslimitkin ovat maallistuneita. Työpaikallani on ollut algerialaisten ja turkkilaisten kanssa naimisiin menneitä naisia (tai heidän aviomiehiään), joiden uskonnolle ei ole tapahtunut mitään. Tosin yksikään tuntemani avioliitto ei ole kestänyt - matkamuistoksi tuodut miehet eivät tapaa pysyä kotona.
Useimmat ulkomaalaisen kanssa solmitut avioliitot eivät ole uskontojen välisiä:
http://www.mtv3.fi/uutiset/arkisto.shtml/arkistot/kotimaa/2009/02/796096
http://ihmissuhteet.blogspot.com/2003/09/avioliitto-ulkomaalaisen-kanssa-osa_15.html- muka on, joka
ei noudata Islamin sääntöjä, esim. vaikka "vääräuskoisten" kanssa naimisiinmenon suhteen?
Jos muslimi kerran voi itse päättää että mitä sääntöjä hän uskonnostaan noudattaa, niin silloin ei ole mitään syytä miksi MITÄÄN muslimien uskonnollista "pyhää" pitäisi kunnioittaa, tai miksi minkään muslimien uskonnollisen tavan vuoksi pitäisi antaa mitään erityisiä vapauksia tai oikeuksia muslimeille. Itseasiassa, silloinhan kaikki ei-toivottavat ja hiukankin epätasa-arvoiset tai epädemokraattiset Islamin piirteet ja tavat voitaisiin suoraan kieltää, koska silloinhan on vain muslimin oma vika, jos hän on niin tyhmä että noudattaa sellaisia tapoja.
Ainoastaan mikäli islaminusko on jokin täysin vammauttava tila, - sairauteen verrattava psyykkinen häiriö, jolle muslimi itse ei kertakaikkiaan voi mitään - ainoastaan silloin tällaisissa uimahallivuorojen, ympärileikkauslupien ja vastaavien kaltaisissa erityisjärjestelytoimissa olisi mitään järkeä. Tosin silloinkin olisi järkevämpää koittaa lääkityksen ja terapian keinoin parantaa näitä mielenhäiriöistä kärsiviä raukkoja - aivan kuten mielikuvitusmaailmoissa eläviä ja esim. näkymättömien voimien kanssa juttelevia skitsofreenikoitakin koitetaan yhteiskunnan toimesta auttaa. muka on, joka kirjoitti:
ei noudata Islamin sääntöjä, esim. vaikka "vääräuskoisten" kanssa naimisiinmenon suhteen?
Jos muslimi kerran voi itse päättää että mitä sääntöjä hän uskonnostaan noudattaa, niin silloin ei ole mitään syytä miksi MITÄÄN muslimien uskonnollista "pyhää" pitäisi kunnioittaa, tai miksi minkään muslimien uskonnollisen tavan vuoksi pitäisi antaa mitään erityisiä vapauksia tai oikeuksia muslimeille. Itseasiassa, silloinhan kaikki ei-toivottavat ja hiukankin epätasa-arvoiset tai epädemokraattiset Islamin piirteet ja tavat voitaisiin suoraan kieltää, koska silloinhan on vain muslimin oma vika, jos hän on niin tyhmä että noudattaa sellaisia tapoja.
Ainoastaan mikäli islaminusko on jokin täysin vammauttava tila, - sairauteen verrattava psyykkinen häiriö, jolle muslimi itse ei kertakaikkiaan voi mitään - ainoastaan silloin tällaisissa uimahallivuorojen, ympärileikkauslupien ja vastaavien kaltaisissa erityisjärjestelytoimissa olisi mitään järkeä. Tosin silloinkin olisi järkevämpää koittaa lääkityksen ja terapian keinoin parantaa näitä mielenhäiriöistä kärsiviä raukkoja - aivan kuten mielikuvitusmaailmoissa eläviä ja esim. näkymättömien voimien kanssa juttelevia skitsofreenikoitakin koitetaan yhteiskunnan toimesta auttaa.islamin.
Ainoastaan jos kristinusko on jokin täysin vammauttava tila, - sairauteen verrattava psyykkinen häiriö, jolle kristitty itse ei kertakaikkiaan voi mitään - on koulujen uskonnollisissa aamunavauksissa, liikennelaitosten ajokiellossa jouluna ja vastaavien kaltaisissa erityisjärjestelytoimissa mitään järkeä.- sananvapauden loppu,
sharyn kirjoitti:
islamin.
Ainoastaan jos kristinusko on jokin täysin vammauttava tila, - sairauteen verrattava psyykkinen häiriö, jolle kristitty itse ei kertakaikkiaan voi mitään - on koulujen uskonnollisissa aamunavauksissa, liikennelaitosten ajokiellossa jouluna ja vastaavien kaltaisissa erityisjärjestelytoimissa mitään järkeä.sharia-lait, mielenosoitukset, lähetystöjen polttamiset, Theo Van Goghin murha - ne ovat vakavia asioita.
"Ainoastaan jos kristinusko on jokin täysin vammauttava tila, - sairauteen verrattava psyykkinen häiriö, jolle kristitty itse ei kertakaikkiaan voi mitään - on koulujen uskonnollisissa aamunavauksissa, liikennelaitosten ajokiellossa jouluna ja vastaavien kaltaisissa erityisjärjestelytoimissa mitään järkeä."
Eihän niissä mitään järkeä olekaan. Täyttä huuhaa-paskaa ovat, ihan niin kuin muslimienkin uskonnolliset hapatukset.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persut = far-right Finns Party?
Eikös tuo tarkoita, että persut ovat äärioikeistoa? "In 2023, Petteri Orpo, of the National Coalition Party, unseated M266977Sdp on esittänyt maatalous- ja yritystuista leikkaamista
Joihin menee 10 miljardia euroa vuosittain. Minkä vuoksi äärioikeisto änkyttää jostain vuodesta 2026, kun ei demareiden1614715Sanna Marin pitäisi palauttaa pääministeriksi
Oikeisto "voitti" vaalit valehtelemalla äänistäjille päin naamaa, joten heidät tulisi tuomita menettämään vaalitulos ja1033726Ei me olla sielunkumppaneita
jos sellaisia edes on. En tiedä miksi niin kovasti pidin sinusta, varmaan olisi paljonkin hyviä syitä, mutta ehkä olit v453693Kokoomus kannatti aiemmin rahoitusmarkkinaveroa - kanta nyt muuttunut
Kokoomuksen linjanmuutos rahoitusmarkkinaveron suhteen on herättänyt kysymyksiä. Vielä aiemmin puolue antoi ymmärtää kan12473KÄVELYTREFFIT ?
Mikä on tuo konsepti. Ei kävely ole mitkään treffit. Se on hengailua, ilman mitään panostamista toiseen, go with the flo2501911Mies pelkää mahdollista raskautta
Millaisia ajatuksia seuraava herättää teissä? Olemme tunteneet miehen kanssa vuosikausia, seurustelleetkin jo pitkään j3521803Hevosmies kylän kunnioitettu herra
Hei, eikö olis aika pistää "nuoriso" kuriin? Tiedämme miten teidän "yhteisö" toimii sekä kylän vanhin herra, olet poruka331790Porno-ope?
Kaikenlaisia sitä nykyään Suomessakin on. Tai onhan niitä voinut olla aiemminkin, mutta ehkä paperilehtin aikakaudella e371741Kiikkustuoli
Sunnuntai aamun hiljaisuutta ja rauhaisaa oloa. Aloitan taas uuden alustan, jospa edellisessä asiat tulee pohdittu ja sa1831416