Kunnanjohtaja

Sitä mä en ymmärrä miksei sitä johtajaa valita tältä keskustelupalstalta. eikö täälä tunnu olevan kaikkista tietävimmät politiikot ja sanojen sankarit. sehän olis mahtava virka - kyllä illalla ehtiis viä niitä autoja tuunata ku töistä pääsis..

mut onhan tämä hyvä et täälä on keskustelua, kun käy lukemas fiksuja mietteitä ja ajatuksia, kuinka asioiden pitäisi olla niin kyllä vain tulee uni silmään ja on kiva mennä makkoilee.

kiitos teille pikku kunnanjohtajat
4735
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

mutta kerkesit ensin. :)

On ollut huvittavaa, mutta toisaalta raivostuttavaa lueskella näiden "tietäjien" kirjoituksia koskien kaupunginjohtajan valintaa.

Huvittavaa, koska useimmista kirjoituksista pystyy helposti lukemaan rivien välistä, että nyt on asialla oikein pohojalaanen perusjuntti. Jos oltaisiin Ameriikassa, niin kyseessä olisi punaniska Syvästä Etelästä.
Raivostuttavaksi nämä kirjoittelut tekee em. luonnehdinnan lisäksi se, että näille ihmisille ei ole oikeasti himpun vertaa väliä sillä, kuka tänne tulee uudeksi kaupunginjohtajaksi, paitsi Hautala, joka on jo kaikkien mittapuiden mukaan lynkattu mies. Eivät nämä ääliömielipteitään laukovat ihmiset ole kiinnostuneita uudesta kaupunginjohtajasta, vaan siitä, että saavat osallistua tähän lynkkaamiseen. Ja mahtavastihan tuota yhteishenkeä täällä ollaan saatu nostatettuakin.

Ja ei, väärin arvattu, minulla ei ole omaa suosikkia uudeksi kaupunginisäksemme/-äidiksemme.
Toivoisin vain asiallisuutta keskusteluun.
Monet tänne palstalle kirjoitelleet ovat varmoja siitä, että kaupunginjohtajan haullemme naureskellaan muilla paikkakunnilla.
Miksi? Jos nauretaan, nauretaan teidän kirjoituksillenne ja niiden nostattamalle "hypetykselle", joka ei tule johtamaan mihinkään muuhun kuin siihen, että te nolaatte meidät kaikki kauhajokiset muiden silmissä.

Toki joukossa on asiallisialin kirjoituksia, kiitos niistä; asiallista kommentointia on aina palkitsevaa lukea. Mutta te punaniskaisännät, jotka "suuressa viisaudessa ja kaikkitietävyydessä" käytätte tätä palstaa toisten lynkkaamiseen ja vieläpä erittäin huonolla maulla tehtynä, menkää itseenne!

Äänestä
  • huomaa jotta nyt keskustelu menöö oikiahan kohtahan,joku nyrijähtänyt pieni porukka osoottaa tyhymyytensä (osa ei niistä sitä itte ymmärrä- kun pääs ei kuivia sahajauhoja)luulevat jotaki olovansa, muttaku ei niillä taso ittellä riitä mihinkään.asialliset kirjoittajat kiitos!

    Äänestä

  • kettuojalaki kirjoitti:

    huomaa jotta nyt keskustelu menöö oikiahan kohtahan,joku nyrijähtänyt pieni porukka osoottaa tyhymyytensä (osa ei niistä sitä itte ymmärrä- kun pääs ei kuivia sahajauhoja)luulevat jotaki olovansa, muttaku ei niillä taso ittellä riitä mihinkään.asialliset kirjoittajat kiitos!

    Aloittajan viestissä oli havaittavissa selvästi ajatusta. Sitä ei tältä palstalta useinkaan löydy.

    Kappas vaan, onpas siinä jollain ollut samankaltainen nimi kuin meikäläisellä. Tosin lauseiden muodostus sekä oikeinkirjoitus ei ihan vielä näytä sujuvan. Ehkäpä ensi syksynä jo onnistuu paremmin!

    Jatka harjoittelua!

    Äänestä

  • mutta saanen korjata sen verran, että täällä tuskin oikeat isännät kirjoittavat. "Keskustelu" on monesti yhden tai korkeintaan muutaman (2-3) hengen "viisauksia". Ei tajuta, että sananvapaus tuo mukanaan myös vastuun. Onhan näitä juttuja käyty käräjilläkin. Lopuksi voisin todeta, että meidän kenenkään täällä roikkujan elämään ei ole mitään vaikutusta sillä kuka on kaupunginjohtaja. Ainostaan sen jota ei valita.:-)

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Nina Noolson kirjoitti:

Sitä mä en ymmärrä miksei sitä johtajaa valita tältä keskustelupalstalta. eikö täälä tunnu olevan kaikkista tietävimmät politiikot ja sanojen sankarit. sehän olis mahtava virka - kyllä illalla ehtiis viä niitä autoja tuunata ku töistä pääsis..

mut onhan tämä hyvä et täälä on keskustelua, kun käy lukemas fiksuja mietteitä ja ajatuksia, kuinka asioiden pitäisi olla niin kyllä vain tulee uni silmään ja on kiva mennä makkoilee.

kiitos teille pikku kunnanjohtajat

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu