Annan hallitukselle ihan ilmaisen vinkin nopeimmasta keinosta pidentää työuria. Tätä varten minun ei ole tarvinnut käydä edes Rukan lumilla hiihtämässä.
Hallitus pitää kolmen vuoden pidennystä työuran pituuteen haastavana vuoteen 2025 mennessä. Ei se ole läheskään niin haastava, jos työurien pidentämisen suurin este saadaan poistetuksi.
Työurien pidentymisen suurin este on iäkkäiden pitkäaikaistyöttömyys. Kun päästtään ensin työttömyydestä, työurat alkavat pidentyä automaattisesti. Pitkäaistyöttömyys johtaa nimittäin lopulliseen syrjäytymiseen työmarkkinoilta ja eläkeputkiin. Kun työntekijät alkavat joskus mahdollisesti kiinnostaa yrityksiä eikä valtiokaan harjoita tuottavuusohjelman nimissä työntekijöiden vähennysohjelmaa, voidaan päästä tuloksiin. Kun ihminen on työssään kiinni ja viihtyy siinä, hän ei lähde eläkkeelle minkään vähäisen sairastelun vuoksi. Siitä pitää huolen myös se, että työstä maksettu palkka on kuitenkin elintason ylläpitämisen kannalta aina parempi kuin eläke tai eläkeputkikorvaukset.
Vapaaehtoisesti eläkkeelle on varaa jäädä vain hyvätuloisilla ennen aikoijaan. Muut joutuvat eläkkeelle enemmän tai vähemmän pakotetusti.
Täysin unohdettu asia tässä koko keskustelussa on työllisyysasteen parantaminen. Se on monin verroin tehokkaampi ase velka- ja muiden ongelmien hoitoon kuin työuran pidentyminen. Jos parhaassa työiässä olevat saadaan kotiloista töihin, se maksaa moninkertaisesti takaisin. Työllisyysasteen nostaminen 10 prosentilla ratkaisi jo vähintään puolet koko ongelmasta. Nyt mennään taas koko ajan väärään suuntaan eli työllisyysasteen heikentymiseen. Tässä kysymyksessä hallitus on ollut aika ponneton. Se ei ole asettanut työantajia samalla tavoin tosiasioiden eteen kuin sillä on halu asettaa työntekijät ja tavalliset kansalaiset.
Nopein keino
6
218
Vastaukset
- nostamiseksi..
perustaa VALCO tai VAL-HE (valtion henkselitehdas)?
- ...
Kysy Vanhaselta, sillä on ideoita.
- tekin :
... kirjoitti:
Kysy Vanhaselta, sillä on ideoita.
Uunipottu lähti taas hiihtämään
- hiihtelee..
tekin : kirjoitti:
Uunipottu lähti taas hiihtämään
verkkosukissa. Tietäähän sen, että ei siitä mitään tule.
- Ja eläkkeelle 56 v ja
siirtymäajantuki? MPP on aivan oikeassa, työllisyysasteen kasvattaminen olisi ensiarvoisen tärkeää - ei pelkästään palkkojen pudottaminen kepun mallin mukaan. Miksi muuten kepulaiset ei ymmärrä sitä, että palkkatulot ja maataloustuet on kytköksissä toisiinsa? Jos palkkatulot radikaalisti putoaa, niin yhä vähemmän jää jaettavaa maataloustukeen.
- syytä antaa
Annapa nyt työryhmälle työrauha. Siellä on riittävästi asiantuntemusta käsittämään asiat, joita sinä et pysty ymmärtämään, kuten sen, että villoin, kun selviämme tästä lamasta, miellä on hyvin todennäköisesti työvoimapula, jolloin mitään työttömyyseläkeputkia ei tarvita, kun työnantajat kilpailevat keskenään siitä, kuka saa ammattitaitoisimman työvoiman.
Muuten yritykset eivät kasva, eivät tuota voittoa, eivät jaa osinkoja eivätkä kasvata sinulle rakkaita tuloerojakaan, ellei yrityksillä ole työvoimaa riittävästi.
Kun osaat hakea tilastoista faktoja, niin katsopa huviksesi, miten iso joukko meistä täyttää 65 vuotta 2010-2019 välisenä ikana ja kuinka paljon nuoria tulee samoina vuosina työikään.
Kun tuon katsot, niin tajuat hyvin selvästi sen, minkä edessä nyt tehtävän saanut työryhmäkin on, että ennenaikainen eläkkeelle jättäytyminen "liian" nuorena on ihan pakko estää joko "vaihtoehtoisilla keinoilla" tai kylmästi eläkkeellesiirtymisen alarajaa nostamalla.
Tunnusta ensin faktat.
Vasta sen jälkeen kannattaa antaa mielikuvitukselle siivet.
-Jäbä
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1721157
Anteeksipyynnöstä
Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän132867- 84803
- 51738
Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies
Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?39574Olisitko oikeasti valmis rikkomaan
Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk55549Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla
Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä296538- 50504
Martinan tarve valehdella.
Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t217503Pakkomielle
Tahdon pyytää anteeksi, että olen kaivannut sinua kaikki nämä vuodet ja olet ollut minulle pakkomielle. Nyt on aika pääs45492