onko tosiaan oikein. Minä lähinnä ihmettelen sitä, että monetkin henkilöt sanovat toisilleen hirveän pahasti loukaten toista. Minä suuttuisin ikipäiviksi moisesta, mutta Emmerdalessa vain jatketaan kuin mitään ei olisi tapahtunut. Minä en ymmärrä sellaista!
Johtuuko
suomentajasta vai
6537
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
henkilöt sanovat "Tea is ready" tai "We're having tea.", niin 'tea' on käännetty sanalla 'ruoka'.
Pitää tuntea kielen lisäksi englannin kulttuuri kun suomentaa sarjaa. Kello viiden tee vastaa englannissa suomen päivällistä. Jos suomentaja "vain" suomentaisi suoraan tekstistä, katsojat kuvittelisivat, että henkilöt juovat vain teetä, vaikka kysymys on nimenomaan ruuasta ja päivällisestä. Lisäksi emmerdalea kääntäjiin kuuluu monia suomentajia, jotka kääntävät jaksoja vuorotellen, joten jos henkilöt jatkuvasti loukkaavat toisiaan, ei kysymys voi olla suomentajasta.
sanotaan yhtä kun tarkoitetaan toista. Sama, jos sanoisin 'Mennään kahville' ja söisin sitten lihapullat pottumuusilla ja lasin piimää. Mutta en kahvia.
vaikkapa 'put the kettle on'.
Ei sitäkään käännetä 'pane kattila päälle', vaan 'laita teetä'.
...ja urputtakaa sitten ammattilaisten suomennoksista. "Kettle" tarkoittaa (kattilan lisäksi) nimenomaan teepannua.
...vesipannu.
Siis se, joka viheltää liedellä tai nykyisin useimmilla vedenkeitin.
Erittäin harvoin "kettle" on brittienglannissa kattila.